Robaki w domu - nazwy i zdjęcia najczęstszych szkodników

3 lutego 2023

Szkodniki domowe są problemem, z którym boryka się wiele osób. Mole, prusaki, mrówki, pluskwy, muszki owocówki to jedne z najczęściej spotykanych szkodników w domach. Jakie zagrożenia niosą ze sobą te owady i jak można się ich pozbyć? O tym wszystkim czytajcie w dalszej części artykułu.

Szkodniki domowe to problem, z którym każdy z nas może spotkać się w swoim domu. Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o czystość naszych mieszkań, szkodniki się pojawić zawsze. W tym artykule omówimy pięć najpopularniejszych szkodników, które mogą pojawić się w naszych domach. Będą to mole, prusaki, mrówki, pluskwy i muszki owocówki. Dlaczego? Bo często się z nimi spotykamy w naszej pracy, a nie dla wszystkich jasne jest, jak one wyglądają.

Mole ubraniowe - zagrożenie dla tkanin naturalnych

Mól ubraniowy

Mole ubraniowe to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników domowych. Chociaż zazwyczaj związane są z garderobami i chowanymi w nich tkaninami, mogą pojawić się również w innych miejscach w domu (mogą zaatakować np. kilimy, dywany, zasłony). Mole żywią się naturalnymi włóknami, takimi jak wełna, jedwab i bawełna, ale mogą też zniszczyć sztuczne tkaniny.

Mole mogą przetrwać przez długi czas bez jedzenia. Aby pozbyć się moli, należy usunąć wszystkie zaatakowane tkaniny,a inne tkaniny, zwłaszcza te naturalne, pochować w szczelne opakowania (w sklepach dostępne są specjalne opakowania i worki zapinane na suwaki). Co jakiś czas należy sprzątać wnętrza szaf, w których przechowujemy ubrania. Warto także zainwestować w specjalne kulki zapobiegające pojawieniu się moli.

Prusaki - czy są groźne?

Prusaki

Prusaki są jednymi z najbardziej nieprzyjemnych szkodników, z którymi możemy się spotkać w naszym domu. Są to małe, szybkie owady, które preferują ciepłe i wilgotne miejsca. Mogą pojawiać się w kuchniach, łazienkach, ale także w pokojach.

Prusaki mogą przenosić różne choroby i bakterie, dlatego ważne jest, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Najlepszym sposobem na zwalczanie prusaków jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy - bowiem środkami dostępnymi w sklepach jest niezwykle trudno zwalczyć całą kolonię (wiele osobników nigdy nie opuszcza gniazda, przez co kolonia wciąż się odradza). Warto także pamiętać o utrzymywaniu czystości w domu i regularnym usuwaniu odpadków.

Mrówki - skąd się biorą w domu?

Mrówki

Mrówki są kolejnymi szkodnikami, z którymi możemy się spotkać w naszym domu. Są one zwykle mniej uciążliwe niż prusaki, ale mogą być równie trudne do zwalczenia. Mrówki żywią się głównie cukrem i innymi słodkimi substancjami, dlatego często pojawiają się w kuchniach.

Aby pozbyć się mrówek, warto utrzymywać czystość w domu i usuwać wszelkie pozostałości po jedzeniu. Można także stosować specjalne pułapki i środki owadobójcze. Ważne jest jednak, aby unikać stosowania zbyt dużych ilości chemikaliów, ponieważ mogą one zaszkodzić ludziom i zwierzętom domowym. W przypadku dużych kolonii konieczna jest dezynsekcja przeprowadzona przez profesjonalną firmę DDD.

Pluskwy - gryzą i śpią w łóżku

Pluskwa

Pluskwy to kolejne szkodniki domowe, które często stwarzają problemy mieszkańcom. Są to małe owady, które żywią się krwią ludzi. Pluskwy mogą występować w różnych miejscach w domu, ale zazwyczaj są one znajdowane w pobliżu łóżka lub innego miejsca, w którym ludzie śpią. Często składają jaja w materacach, tapicerce, szwach łóżka lub wokół niego. Mogą również ukrywać się w meblach, dywanach, w tapicerce, zasłonach lub innych zakamarkach, w których czują się bezpiecznie i skąd mają blisko do żywiciela.

Pluskwy są bardzo trudne do zwalczenia, ponieważ szybko uodparniają się na środki owadobójcze. Bytują w zakamarkach, co jeszcze utrudnia dotarcie do nich. Najlepszym sposobem na pozbycie się pluskiew jest zastosowanie specjalnych profesjonalnych środków chemicznych przez firmę DDD - w BIOS stosujemy metodę trójfazową, która sprawdza się najlepiej i daje niemal 100% pewności pozbycia się pluskiew.

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Muszka owocówka

Muszki owocówki to kolejne szkodniki domowe, które mogą być bardzo uciążliwe. Są to małe, czarne owady, które często pojawiają się w pobliżu owoców. Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą, bo zazwyczaj pojawiają się nagle, jakby znikąd. Odpowiedź jest prosta: przynosimy ich jaja na owocach ze sklepu. W domu dojrzewają i przekształcają się w postać dorosłą.

Aby pozbyć się muszek owocówek, warto dokładnie myć i przechowywać owoce w szczelnych pojemnikach. Można także stosować specjalne pułapki i naturalne sposoby, takie jak octowa pułapka lub pułapka z sokiem z cytryny. Ważne jest, aby utrzymywać czystość w domu i unikać pozostawiania otwartych pojemników z jedzeniem, zwłaszcza tym fermentującym.

 

Szkodniki domowe mogą być bardzo uciążliwe i często trudne do zwalczenia. Najważniejsze jednak jest, aby szybko zareagować na ich pojawienie się i podjąć odpowiednie kroki. W przypadkach poważniejszych, kiedy populacje szkodników są już naprawdę duże, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem szkodników.

Dezynsekcja - Gdańsk i okolice

Dezynsekcja to proces zwalczania szkodników, których obecność może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. W Gdańsku, jak i w innych miastach w Polsce, dezynsekcja jest niezbędna w przypadku wystąpienia szkodników w domach, mieszkaniach, firmach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Występowanie szkodników, takich jak mrówki, prusaki, pluskwy czy kleszcze, mogą być poważnym problemem dla mieszkańców Gdańska. Szczególnie w okresie letnim, kiedy warunki sprzyjają rozwojowi owadów, dezynsekcja może być konieczna w wielu przypadkach. W przypadku wystąpienia szkodników, ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby uniknąć poważniejszych problemów (im większa kolonia, tym trudniej ją zwalczyć, wyższa jest też cena).

Dezynsekcja w Gdańsku może być przeprowadzona przez firmę BIOS. W zależności od rodzaju szkodnika i wielkości kolonii, stosujemy różne metody i środki zwalczające, zarówno chemiczne, jak i naturalne.

BIOS to profesjonalna firma, która dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem (ponad 25 lat!). Dezynsekcję przeprowadzamy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia mieszkańców i pracowników, ale także zwierząt domowych.

 

Szkodniki domowe mogą być bardzo uciążliwe i trudne do zwalczenia. Najważniejsze jednak jest, aby szybko zareagować na ich pojawienie się i podjąć odpowiednie kroki. W przypadku poważniejszych sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem szkodników (jak BIOS w Gdańsku). Zapraszamy do kontaktu!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski