Czarny robak z pancerzem w domu - co to może być?

19 października 2021

Czarny robak z pancerzem w domu - co to może być? Czy jest groźny? Zwalczać samemu, czy dzwonić po firmę DDD? Te pytania pojawiają się, ilekroć ktoś znajduje w domu czarne owady z pancerzem. W kolejnym artykule wymieniamy te najczęściej pojawiające się w domach i podpowiadamy, co robić.

Co jakiś czas w domach pojawia się owad, o którym nasi klienci mówią, że jest to "robak z pancerzem". Często też jest ich dużo więcej niż jeden, wówczas budzą strach - nie wiadomo bowiem, czy są groźne i co z nimi zrobić.

Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam kilka najczęściej pojawiających się u polskich klientów "robaków z pancerzem". Napiszemy też, czy te owady są groźne i co zrobić, kiedy się pojawiają. Zapraszamy do lektury :)

Prosionek szorstki - uciążliwy skorupiak w domu

Z uwagi na dość charakterystyczny wygląd, w którym w oczy najbardziej rzuca się chitynowy, szorstki, pokryty bruzdami pancerz, często jest nazywany pancernikiem. Jego ciało jest lekko wydłużone, w kolorze ciemnoszarym (ale może mieć też różne inne odcienie, nawet bardziej rude czy brązowe) i mierzy do 15 mm. Z jego małej głowy odchodzą długie czułki, które wyglądają, jakby były połamane. Znajdują się na nich specjalne receptory, które ułatwiają prosionkom odnajdywanie pożywienia.

Cechą charakterystyczną prosionków jest wydzielanie amoniaku w przypadku wyczucia zagrożenia (amoniak ma bardzo drażniący i nieprzyjemny zapach). Ma to oczywiście odstraszyć jego wrogów (a tych nie brakuje, mimo pancerzyka prosionkiem żywi się wiele gatunków).

Prosionki szorstkie wybierają na miejsce do życia obszary dość wilgotne i chłodne. W przyrodzie można go spotkać w lasach, gdzie bytuje pod kamieniami, pod korą drzew, pod zwalonymi starymi pniami, a także na padlinie (gdzie przyczynia się do rozkładu materii organicznej). Swoje miejsce znajduje także w pobliżu człowieka - w piwnicach, na chłodnych strychach, w altanach działkowych - i wszędzie tam, gdzie jest wilgotno, chłodno i spokojnie.

Niestety prosionek jest szkodnikiem. Żywią się bowiem nie tylko martwą materią organiczną, ale również świeżymi, młodymi roślinami i nasionami. W ten sposób doprowadzić mogą do znacznych uszkodzeń roślin. W domu niszczyć mogą elementy wyposażenia oraz elewację.

Jako że ich obecność jest mocno związana z podwyższoną wilgotnością, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność walki z prosionkiem szorstkim, na ile tylko warunki na to pozwalają, należy dążyć do obniżenia wilgotności. Jeśli nie jest to możliwe, należy zastosować preparaty biobójcze.

Prosionek

 

Stonoga murowa - zagrożenie dla drewnianych elementów w domu

Stonoga murowa jest bardzo podobna do prosionka szorstkiego, o którym pisaliśmy wyżej. Co więcej, często te dwa gatunki występują obok siebie. Obydwa potrzebują wilgotnego środowiska. Stonogę również spotkamy w butwiejącym drewnie, w ruinach, w gnijącej roślinności, a także obok człowieka: w piwnicach, altanach, skoszonej i już gnijącej trawie.

Stonoga murowa jest skorupiakiem, którego długość dochodzi do 18 mm. Również jest jajowata, jak prosionek szorstki, a jej ciało jest pokryte twardym, chitynowym pancerzykiem o ciemnoszarym kolorze. Tym, co odróżnia te dwa gatunki, są jasne kropki, którymi pokryty jest pancerzyk u stonogi. Również czułki stonoga murowa ma nieco inne: składają się z 3 segmentów i są bardziej proste, nie tak powyginane, jak u prosionka szorstkiego. Odnóża (7 par) prawie nie są widoczne, są schowane pod pancerzem.

Stonogi są szkodnikami i potrafią wyrządzić wiele szkód, zwłaszcza wśród roślinności: obgryza liście i kwiaty. W domu może wyrządzić szkody, jeśli występuje masowo, a w domu są drewniane elementy i spora wilgoć. Jej pojawienie się w domu zawsze jest oznaką, że jest w nim zbyt wilgotno, bowiem poniżej 86% wilgotności stonoga ginie. 

Jeśli w domu pojawiają się stonoga murowa lub prosionek szorstki, warto skorzystać z usługi osuszania i odgrzybiania budynków. Wilgotność sprzyjająca ich pojawieniu się jest groźna dla ludzi i może narażać ich na choroby.

Rybik cukrowy

 

Mącznik młynarek

Mącznik młynarek jest z kolei chrząszczem (w przeciwieństwie do dwóch poprzednich szkodników, które były skorupiakami), który mierzy do 15 mm. Jego ciało jest dość mocno wydłużone, w kolorze brązowo-brunatnym. Posiada wyraźny podział na głowę, zaokrąglone przedplecze i odwłok (najbardziej wydłużony, wyposażony w parę skrzydeł ukrytych pod pokrywami). To właśnie pokrywy skrzydeł sprawiają wrażenie, że mącznik młynarek posiada pancerz. Są chitynowe, podłużnie bruzdowane (pokryte 16 podłużnymi bruzdami), lekko lśniące (co sprawia wrażenie pewnej tłustości). Mącznik posiada 3 pary odnóży oraz niewielkie czułki osadzone na głowie.

Mącznik młynarek jest szkodnikiem żywności (nie tylko mąki). Może zaatakować zboża, różnego rodzaju płatki, otręby, musli, suszone owoce, a nawet bułkę tartą. Zdarza się, że atakuje wędzone mięso, ale zdecydowanie preferuje jedzenie pochodzenia roślinnego.

W zaatakowanym przez mącznika jedzeniu można znaleźć białe poczwarki. Z czasem, wraz z ich wzrostem, stają się coraz ciemniejsze - pomarańczowo-brązowe i mierzą do ok. 25 mm. Cechą charakterystyczną jest obecność na końcu larwy dwóch zagiętych haczyków.

Mącznik młynarek jest dużym zagrożeniem nie tylko dla zapasów domowych, ale także dla piekarni, magazynów, silosów i innych miejsc, w których przechowywane jest zboże. 

Rybik cukrowy

 

Dezynsekcja owadów z pancerzem - Gdańsk i okolice

Firma BIOS istnieje na rynku od ponad ćwierć wieku. W tym czasie mieliśmy okazję usuwać już wszystkie możliwe szkodniki pojawiające się w domach: od tych najbardziej pospolitych, jak prusaki, pluskwy, mole, mrówki, po rzadziej występujące: prosionki, stonogi, wtyki, mączniki młynarki i wiele innych. 

Dzięki stałemu rozwojowi, uczestnictwu w szkoleniach, wykonywaniu każdego dnia wielu zabiegów jesteśmy w stanie być na bieżąco z nowymi preparatami, a także testować je w działaniu. Dysponujemy również najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala nam wykonywać zabiegi szybko i skutecznie.

Posiadamy ogromne grono stałych klientów, co jest najlepszą rekomendacją naszej pracy. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty. Działamy na terenie Gdańska, Gdyni, Spotu, Elbląga i wielu innych miejscowości i miast do 30 km od Gdańska.

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski