Szare robaki w domu - co to może być?

20 kwietnia 2023

Szare owady w domu to problem zgłaszany nam dość często. W tym artykule przybliżmy Wam te szare robaki, z którymi spotykamy się w domach naszych Klientów najczęściej. Dowiecie się, czy są groźne i co zrobić, kiedy już je spotkacie. Zapraszamy :)

Szkodniki w domu to problem, który dotyka wiele osób, w dodatku przez cały rok. Te małe stworzenia mogą być bardzo uciążliwe - zdarza się, że niszczą meble, żywność i powodują różnego rodzaju choroby. Czasem jednak są niegroźne, ale sama ich obecność jest czymś niepożądanym. W tym artykule omówimy kilka najczęstszych szkodników w domu, ale skupimy się na tych gatunkach, które mają kolor szary. Wszystko dlatego, że jako profesjonalna firma DDD dość często słyszymy pytanie: "mam szare robaki w domu, co to może być?"

Rybiki cukrowe - szaro-srebrne owady w łazience

Rybik cukrowy

Rybiki to małe, szaro-srebrne insekty o długości od 2 do 3 cm, które często pojawiają się w łazienkach (czasem kuchniach). Kształt ich ciała jest dość charakterystyczny: wydłużony, zwęża się ku odwłokowi. Są pokryte drobnymi łuskami, ich głowa jest lekko spłaszczona, a oczy umieszczone są z boków głowy. Zarówno na przodzie, jak i na końcu ciała rybika znajdują się długie czułki, które pomagają mu w orientacji w przestrzeni. Rybiki posiadają także dość długie, smukłe nogi, które pozwalają im na szybkie poruszanie się. Ciało jest posegmentowane i umożliwia łatwe wyginanie się na boki.

Rybiki są szczególnie aktywne w nocy, najczęściej można je zobaczyć na podłodze po wejściu do WC i zapaleniu światła - uciekają wtedy w popłochu i próbują się ukryć. Za dnia najczęściej są ukryte.

Owady te są uciążliwe, zwłaszcza jeśli ich populacja staje się duża. Żywią się głównie produktami bogatymi w cukier i skrobię. Mogą to być między innymi: cukier, miód, dżemy, syropy, herbatniki, ciasta, owoce, ale także zboża, mąka i karmy dla zwierząt. Rybiki cukrowe mogą również spożywać różne rodzaje papieru, tapet, a nawet tkaniny. W domach rybiki cukrowe często pojawiają się w kuchniach, łazienkach, piwnicach oraz w innych pomieszczeniach, gdzie są łatwo dostępne dla nich pożywienie, wilgoć i dobre warunki do życia.

Populacja rybików najczęściej rośnie dość wolno, ale jeśli zauważysz, że jest ich coraz więcej i zaczynają Ci przeszkadzać, zadzwoń po profesjonalną firmę DDD, jak BIOS (na terenie Gdańska i okolic). Zastosujemy profesjonalną dezynsekcję i łatwo się ich pozbędziemy.

Prosionek szorstki - szary skorupiak w domu i ogrodzie

Prosionek

 

Prosionek szorstki to szary skorupiak, którego owalne ciało jest pokryte posegmentowanym, spłaszczonym pancerzem. Jego kolor jest szary (czasem w kierunku brązowego, czasem z niebieskawym odcieniem). Na końcu głowy posiada segmentowe czułki, a także 14 odnóży, które są słabo widoczne spod pancerza. Głowa jest słabo wyodrębniona, a całe ciało ma okrągły i spłaszczony kształt. Mierzy do 15 mm.

Choć jest to skorupiak występujący najczęściej w ogrodzie, zdarza się, że przemieszcza się do domu. Gdy zaczyna się pojawiać w dużych ilościach w naszych domach, może stać się uciążliwy i wówczas będziemy chcieli się go pozbyć (mimo że jest skuteczny w ograniczaniu populacji innych owadów, takich jak m.in. mrówki czy pająki). Zdarza się bowiem, że prosionki w nocy przemieszczają się po pomieszczeniach lub wchodzą na łóżka. Dlatego jeśli obserwujemy ich zbyt dużo, warto zastanowić się nad profesjonalną dezynsekcją.

Mole spożywcze - powszechne szkodniki kuchenne

Mole

Choć mole spożywcze nie są typowo szarymi owadami, w niektórych przypadkach ich skrzydła mogą przybierać szarawo-brązowy kolor. Są to szkodniki występujące powszechnie, dlatego umieszczamy je w tym zestawieniu.

Larwy moli spożywczych żerują na suchych artykułach spożywczych, takich jak płatki zbożowe, makarony, kasze, bakalie, a także na produktach zbożowych, sucharach, ciastkach i czekoladach. Żywią się również suszem, suchą żywnością dla zwierząt domowych i innymi przetworzonymi produktami roślinnymi.

Mole spożywcze preferują wilgotne i ciemne miejsca, dlatego często można je spotkać w szafkach kuchennych, spiżarniach i piwnicach. Ich obecność można poznać po charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, jak również po obecności małych białych kokonów na produktach spożywczych lub ich okolicach. Zazwyczaj również zaczynamy zauważać dorosłe postacie - wyglądają jak małe szarawe motyle lub ćmy - które fruwają po pokojach i szukają dostępu do pożywienia, aby złożyć w nim jaja.

Jeśli zauważymy obecność moli spożywczych w naszym domu, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić gruntowne sprzątanie i usunięcie zainfekowanych produktów. Czasem jednak aby pozbyć się ich na dobre konieczna jest dezynsekcja.

Profesjonalna dezynsekcja - czy jest lepsza niż środki owadobójcze ze sklepu?

Dezynsekcja to proces usuwania insektów, zwłaszcza szkodliwych owadów, z domów, budynków i innych miejsc, także publicznych. W dzisiejszych czasach dezynsekcja stała się standardową procedurą w kontroli szkodników i przyczynia się do poprawy jakości życia i zdrowia publicznego. 

Wybór między profesjonalną dezynsekcją a używaniem środków owadobójczych ze sklepu zależy od konkretnych okoliczności i rodzaju problemu z owadami.

Środki owadobójcze dostępne w sklepach są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, ale nie są zawsze skuteczne w zwalczaniu wszystkich rodzajów owadów, zwłaszcza w przypadku poważniejszych infestacji. Ponadto, niektóre z tych środków są toksyczne i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska, zwłaszcza gdy są stosowane w nieodpowiedni sposób lub nadmiernie.

Z drugiej strony, profesjonalna dezynsekcja oferuje skuteczne i trwałe rozwiązanie problemu z owadami. Wykwalifikowani specjaliści w zakresie dezynsekcji stosują profesjonalne techniki i środki chemiczne, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie skutecznie eliminują owady. Ponadto, profesjonalna dezynsekcja zapewnia długotrwałą ochronę przed owadami, a nie tylko tymczasowe rozwiązanie problemu.

Podsumowując, wybór między profesjonalną dezynsekcją a używaniem środków owadobójczych ze sklepu zależy od skali problemu i rodzaju owadów. Jeśli populacja jest duża i wymaga skutecznego i trwałego rozwiązania, lepiej skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, aby uniknąć toksycznych skutków i zapewnić bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

 Zapraszamy do kontaktu! Firma BIOS świadczy usługi na terenie Gdańska i do ok. 30 km w odległości od Gdańska. Zapewniamy wysoką jakość zabiegów oraz rozsądne ceny!

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski