8 najpopularniejszych pytań o rybiki, które zadają nam nasi Klienci
Rybiki to jedne z najczęściej występujących w naszych mieszkaniach insektów. Często Klienci zastanawiają się, skąd się mogły wziąć i co sprawia, że tak trudno jest się ich pozbyć. Zebraliśmy najczęściej zadawane nam o nie pytania i dziś na nie odpowiadamy. Zapraszamy do lektury!
Rybiki to małe, srebrne owady spotykane najczęściej w łazienkach i kuchniach. Prowadzą nocny tryb życia i instynktownie kryją się przed naszym wzrokiem, dlatego długo możemy z nimi mieszkać i nawet nie zauważyć, że zagnieździły się w naszym domu. Prędzej czy później jednak je dostrzeżemy. Wiele osób w takiej sytuacji wpada w panikę. Łazienka czysta, kuchnia idealna, a tu robaki? - pytają. Zebraliśmy dla Państwa odpowiedzi na to i kilka innych pytań, które zadają nam nasi Klienci w kontekście rybików. Zapraszamy :)
1. Skąd się wzięły u mnie rybiki?
Rybiki w poszukiwaniu miejsca dogodnego do życia są w stanie przebyć znaczne odległości. Aby dane miejsce uznały za takie, musi być w nim ciepło oraz wilgotno. Tak właśnie jest w naszych ogrzewanych łazienkach i kuchniach, zwłaszcza jeśli niepostrzeżenie pojawi się w nich wilgoć, np. na skutek cieknącej rury czy jakiegoś zaworu. Również wilgotność powietrza jest dla nich sprzyjająca.
Rybiki do domów i mieszkań przedostają się poprzez różnego rodzaju nieszczelności: kratki odpływowe, rury kanalizacyjne, a nawet dziury w ścianach. Są szczególnie często spotykane w blokach: tu dużo łatwiej rozprzestrzeniają się pomiędzy sąsiadami. W blokach też dużo częściej występują łazienki bez okien, z których trudniej odprowadzić wilgoć, a także kuchnie usytuowane blisko łazienek.
Wiele osób po zauważeniu rybika zaczyna zastanawiać się, czy fakt ten wynika z niedostatecznej dbałości o porządki. Nie zawsze tak jest. Czasem rybiki pojawiają się w najbardziej wysprzątanych domach i mieszkaniach, bowiem mieszkańcy nie są świadomi, że w którymś miejscu doszło do zawilgocenia. Co więcej rybiki potrafią znaleźć dużo pożywienia nawet tam, gdzie poziom higieny jest wysoki. Oczywiście częste sprzątanie im nie sprzyja, niemniej jednak kluczowe jest obniżenie wilgotności i zlokalizowanie źródeł wilgoci, a następnie ich usunięcie.
2. Mam rybiki w pokoju. Czy to możliwe?
Rybiki są kojarzone głównie z łazienką i kuchnią. Słusznie, tam bowiem można je spotkać najczęściej. Ale na internetowych forach, a także w codziennej pracy bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy rybiki zasiedlają inne pomieszczenia: rozchodzą się po pokojach, są w piwnicach. Wbrew pozorom także w tych miejscach rybiki znajdą pokarm, np. silikon, którym podkleja się okładziny czy klej do tapet. W pokojach jest ciepło, są ogrzewane, a więc i ten ważny dla nich czynnik jest spełniony.
3. Czym się żywią rybiki?
Rybiki przede wszystkim żywią się tym, co zawiera skrobię oraz cukry złożone. Ale pożywienie znajdą niemal we wszystkim, co ląduje na naszych podłogach: okruszki, włosy, łupież, naskórek, różnego rodzaju nitki, a także wylinki innych owadów. Zjedzą także papier i kleje o organicznym podłożu (zagrożone są więc tapety, książki, papier toaletowy, ręczniki kuchenne, dokumenty), a także niektóre włókna (mogą uszkodzić dywany i ubrania, nie tylko te z naturalnych włókien, jak len, bawełna czy jedwab, ale nawet te z syntetycznych, a nawet skóry). Tam, gdzie jest wilgoć i zagrzybienie, zjadają także pleśń.
Jak widać, rybiki są dość uniwersalne jeśli chodzi o pokarm. To właśnie dlatego można je spotkać nie tylko w łazience, ale także w pokojach.
4. Czy rybiki gryzą?
Rybiki są całkowicie neutralne dla człowieka. Nie są zainteresowane naszą krwią jak pluskwy czy komary, dlatego unikają obecności ludzi i kiedy zapala się światło, błyskawicznie uciekają w szczeliny. Rybiki nie gryzą ani nie wyrządzają człowiekowi żadnej innej krzywdy.
5. Czy rybiki wyrządzają szkody materialne?
O ile rybiki nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia, o tyle szkody materialne mogą wyrządzić, choć na szczęście nie dzieje się to często. Jeśli już trafiły do naszego mieszkania czy domu, to najczęściej zatrzymają się w łazience. Ale jeśli nie znajdą tam wystarczająco dużo pokarmu, powędrują dalej. Mogą zaatakować książki, tapety, izolacje rur, ubrania, skórzane elementy.
Może się też zdarzyć, że zaatakują pożywienie w kuchni. Zanieczyszczą je wówczas wylinkami i martwymi osobnikami. Zaatakowane pożywienie nadaje się do wyrzucenia.
Są przy tym bardzo odporne na głód: bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok.
6. Czy rybiki przenoszą choroby?
Nie, rybiki na szczęście nie przenoszą żadnych chorób. Nie mają też potrzeby zbliżać się do człowieka i tego nie robią, uciekają przed nim błyskawicznie.
7. Jak się uchronić przed rybikami?
Przede wszystkim należy dbać o to, aby wyeliminować wszystkie źródła wilgoci w domu: naprawić przeciekające krany i rury, dokładnie wietrzyć łazienkę po kąpieli, zmywać podłogi mocno wykręconym mopem lub ścierką, a jeśli w mieszkaniu doszło do zalania: zadbać, aby zostało ono bardzo dokładnie osuszone. Niestety może to oznaczać konieczność zerwania paneli: często bowiem zdarza się, że warstwy podkładu są mokre, nawet jeśli panele są w dobrym stanie. Należy również zadbać, aby w łazience nie zalegało mokre pranie, ani brudne rzeczy czekające na pranie. W walce z wilgocią przyda się także pochłaniacz wilgoci.
Warto również zrobić przegląd rzeczy i wyrzucić te, które zagracają nam dom lub mieszkanie. Im mniej rzeczy, tym mniej kryjówek dla rybików (ale też innych insektów), a także mniej miejsc, w których może zalegać brud i resztki jedzenia. Zalecany minimalizm dotyczy zwłaszcza łazienki.
Warto również zaopatrzyć się w silikon i wypełnić nim wszystkie szczeliny.
8. Jak zwalczacie rybiki?
Choć w sklepach nie brakuje środków na rybiki, tak naprawdę ich skuteczność jest mała. Świadczą o tym rozmowy prowadzone na forach, w których użytkownicy przyznają, że wydali już dużo pieniędzy na środki przeciw rybikom, a one jak były, tak są. Dlatego warto powierzyć ich usunięcie firmie DDD.
Firma BIOS posiada sprawdzone metody zwalczania rybików. Stosujemy skuteczną dezynsekcję wykonywaną metodą zamgławiania ULV czasem wspomaganego opryskiem ręcznym (więcej o tych i innych metodach przez nas stosowanych można poczytać we wcześniejszym wpisie blogowym, w którym opisujemy najlepsze metody dezynsekcji). Zamgławianie ULV jest zabiegiem przynoszącym spektakularne efekty w zakresie usuwania szkodników. Zabieg wykonuje się przy użycia specjalnego generatora, który substancję biobójczą przekształca w mgłę o bardzo maleńkich kropelkach i wyrzuca pod sporym ciśnieniem. Mgła jest wtłaczana w poddawane dezynsekcji pomieszczenie, a dzięki mikroskopijnym kropelkom wnika w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, w której kryją się rybiki. W starciu z nią nie mają one żadnych szans i błyskawicznie giną. Do wykonania zabiegu wykorzystujemy tylko sprawdzone preparaty, za których działanie na rybiki jesteśmy pewni. Zlikwidowanie nawet dużej populacji nie stanowi dla nas żadnego problemu.
Jednak należy pamiętać, że aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się rybików, należy zadbać o wyeliminowanie czynnika, który je przyciągnął. Najczęściej jest to zbyt duża wilgotność w mieszkaniu czy domu. Koniecznie trzeba ją obniżyć, aby zniechęcić rybiki do osiedlania się. Bardzo często wysokiej wilgotności towarzyszy zagrzybienie, które dla rybików jest pokarmem, a dla człowieka stanowi realne zagrożenie dla zdrowia (pisaliśmy o tym na naszym blogu w artykule Grzyb i pleśń w mieszkaniu – czy są groźne dla zdrowia). Firma BIOS oferuje usługę osuszania i odgrzybiania budynków, dzięki której usuniemy wszelką wilgoć oraz zagrzybienie. Co ważne, usuniemy, a nie zamaskujemy. Oferujemy także ozonowanie – jest to bardzo skuteczny zabieg, który zabija bakterie, grzyby, pleśnie, roztocza i inne mikroorganizmy, a także usuwa nieprzyjemny zapach, który często pojawia się w zawilgoconych i zagrzybionych miejscach.
Zapraszamy Państwa serdecznie do dołączenia do grona naszych Klientów i przekonania się o naszej skuteczności. Na przestrzeni ponad 20 lat doświadczeń zaufało nam już mnóstwo osób indywidualnych i firm. Ich zadowolenie wyraża się w wystawianych nam opiniach, a także referencjach. Wszystkie są powodem do dumy, świadczą bowiem o tym, że nasza firma cieszy się dużym zaufaniem. Nie zawodzimy go! Pracujemy przy użyciu renomowanych preparatów i najnowocześniejszego sprzętu, inwestujemy w szkolenia naszych pracowników, mamy stały kontakt z autorytetami w branży, wymieniamy doświadczenia, rozwijamy się. To bezcenne doświadczenie przekłada się na naszą skuteczność. Nie ma sytuacji, z którą nie dalibyśmy rady, a zabieg kończymy wtedy, kiedy szkodników nie ma, nigdy wcześniej!
Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez cały tydzień i całą dobę.
UWAGA! Usługi nasze świadczymy na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz okolicznych miast. Ich lista znajduje się niżej. Tam też zamieściliśmy mapkę. Zapraszamy do kontaktu!