Muszki owocówki – jak się pozbyć tych natrętnych owadów?
Często mamy wrażenie, że muszki owocówki pojawiają się znikąd. Wystarczy chwila i zlatują się nawet na najmniejszy kawałek owocu zostawionego bez przykrycia. Jak to z nimi jest naprawdę i czy można się ich pozbyć?
Skąd się biorą muszki owocówki?
I skąd się biorą w takich ilościach, jakie spotykamy, gdy przypadkowo zostawimy rozkrojoną cytrynę na noc? Na pewno nie biorą się znikąd. Ich cykl rozwojowy jest bardzo krótki: samica składa ok. 60 jaj, które już po kilkunastu godzinach stają się larwami. Larwy w temperaturze pokojowej będą potrzebowały już tylko 4 dni, aby stać się dorosłymi muszkami. Nietrudno wobec tego policzyć, że z jednego złożenia jajeczek po 4 dniach będzie nam fruwać po domu 60 muszek. Jeśli tylko połowa z nich złoży po 60 jaj, to po kolejnych 4 dniach... w naszym domu będzie ich już mnóstwo.
Czasem mamy wrażenie, że jak tylko pojawia się w domu owoc, pojawiają się i muszki. I poniekąd to dobre wrażenie. Przynosimy ich jaja i larwy na owocach kupowanych w sklepach i na targach. Znając ich szybki cykl rozwojowy łatwo zrozumieć, że nie musi minąć wiele czasu, aby je spotkać w dorosłej postaci. Ale muszki mają także doskonały węch. Wyczuwają zapach fermentacji z kilkunastu metrów - otwarte latem okna zachęcają je do szukania owoców, które je wyżywią i pozwolą się rozmnażać.
Profilaktyka
W profilaktyce przeciw muszkom owocówkom ważne jest rozumienie, skąd się one biorą i co je przyciąga. Dlatego należy:
- unikać pozostawiania psujących się, nadgryzionych czy przepołowionych owoców bez szczelnego przykrycia,
- natychmiast myć kieliszki po winie, szklanki po soku, słoiki po przecierach, kompotach,
- zakręcać butelki ze zmywaczem do paznokci oraz octem,
- często myć kuchnię, w której owoce używa się do przyrządzania deserów i posiłków: deski do krojenia, noże, miseczki powinny być po użyciu wymyte i wytarte do sucha,
- często wyrzucać śmieci, a jeśli wrzucamy owoce - zakrywać je szczelnie, często także myć kosz, do którego wyrzucane są owoce,
- w pobliżu owoców (jeśli nie możemy ich trzymać w zamknięciu) lub np. butelki z winem możemy rozłożyć liście mięty - odstrasza on muszki owocówki,
Domowe sposoby na muszki owocowe
Zastanawiacie się, jak się pozbyć muszek owocowych? Jest kilka domowych sposobów - mniej lub bardziej skutecznych.
Mikstura na muszki owocowe
Przygotujcie ocet jabłkowy, gęsty płyn do mycia naczyń i płaskie naczynie. Wlejcie trochę octu, do tego kilka kropel płynu. Woń octu zwabi muszki, natomiast płyn do mycia naczyń nie pozwoli im się wydostać na powierzchnię. Metoda ta jest dość skuteczna, jednak wymaga czasu.
Można dokonać pewnych jej modyfikacji, np. miksturę umieścić w butelce, w której szyjkę włożony jest lejek. Muszki w żaden sposób się nie wydostaną.
Suszarka na włosy
Dobry, doraźny sposób, kiedy np. na owocu, który chcemy zjeść, jest mnóstwo tych małych owadów. Suszarkę odwracamy i drugą stroną, która wyciąga powietrze, zasysamy muszki. Giną natychmiast.
Odkurzacz
To dość mozolny sposób na pozbycie się muszek - wytrwałość jednak popłaca. Dorosłe muszki po prostu wyłapujemy odkurzaczem. W przypadku dużej populacji z pewnością zauważymy miejsca największego ich gromadzenia się. Wówczas włączamy odkurzacz i je odkurzamy. Dobrze jest dokonać oglądu miejsc występowania muszek nawet kilka razy w ciągu jednego dnia i systematycznie je odkurzać. Znacząco ograniczy to ich liczebność. Jeśli do tego dodać zadbanie o higienę i wyczyszczenie miejsc po owocach, a także pozbycie się tych nadpsutych, może to być przepis na sukces.
My tradycyjnie polecamy oferowaną przez nas dezynsekcję. Zastosowanie chociażby ozonu uśmierci nie tylko wszystkie muszki owocówki, ale także inne nieproszone owady znajdujące się w domu.
Ciekawostki o muszkach owocówkach
- Muszka owocówka to nazwa potoczna. Owad ten naprawdę nazywa się wywilżna karłowata. Po łacinie jej nazwa to drosophila melanogaster (ta, która kocha rosę).
- Żyje ok. 30 dni.
- Jest tzw. organizmem modelowym. Oznacza to, że wykorzystuje ją się w badaniach genetycznych. Wszystko dzięki temu, że 75% znanych ludzkich genów chorobowych pokrywa się z jej genomem).
- Produkty fermentacji, czyli swoje pożywienie wyczuwają z kilkunastu metrów. Oznacza to, że mogą przylecieć do domu przez okno od sąsiadów.
- Potrafią utrudnić życie winiarzom i zniweczyć ich pracę. Jeśli robione wino nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, muszki owocówki całą produkcję zamienią w ocet.
- Mózg muszki, mimo że wielkości ziarenka piasku, jest całkiem wydajny. Zwłaszcza w obliczu zagrożenia. Uciekając przed niebezpieczeństwem potrafi wykonywać ruchy jak myśliwiec, momentami lecąc do góry nogami. Widząc niebezpieczeństwo dokonuje błyskawicznych obliczeń i zmienia kierunek lotu.
- Muszki są stale...pijane. W ich środowisku stale jest alkohol i to w stężeniu od 5 do 15%. Ich organizmy usuwają toksyny alkoholowe, natomiast wykorzystują lecznicze właściwości alkoholu do zwalczania pasożytów, które je atakują.
Jeśli nie dajecie rady z muszkami owocówkami samodzielnie - jesteśmy do Waszej dyspozycji!