Dom bez szkodników? Postaw na profilaktykę!
Życie całkowicie wolne od szkodników nie jest możliwe - zawsze znajdą sposób, aby wedrzeć się do naszych domów. Można jednak zapobiegać ich pojawianiu się - profilaktyka postawi nas na wygranej pozycji! We wpisie poznacie kilka niezawodnych sposobów na zniechęcenie szkodników do powrotu. Zapraszamy do lektury!
Większość ludzi czuje wobec owadów i innych szkodników domowych obrzydzenie. Nasz mózg ostrzega nas w ten sposób przed niebezpieczeństwem, jakie się z nimi wiąże. Większość z nich bowiem, choć nie czyni nam bezpośrednio żadnej krzywdy, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia (szkodniki roznoszą choroby, o czym pisaliśmy na blogu już wcześniej) oraz kazi nasze jedzenie.
Nie ulega wątpliwości, że ze szkodnikami należy walczyć od razu, jak tylko się pojawią i do skutku. Muchy, mrówki, karaluchy, prusaki, pchły, pluskwy, rybiki cukrowe, ale także szczury, myszy czy korniki - zlekceważone zwiększą populację i zawłaszczą nasz dom. Czasem walka z nimi jest naprawdę bardzo trudna - zwłaszcza, jeśli dopuszczono do znacznego rozmnożenia ich populacji.
Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zniechęcić je do osiedlania się w naszym domu i zminimalizować ryzyko powstania plagi. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
1. Uważaj na "pamiątki z podróży"
Jeśli jesteś amatorem podróży, pamiętaj, że w bagażach możesz przywieźć pasażera na gapę. Może to być chociażby prusak - jeśli pechowo trafisz na samicę z ooteką (kokonem wypełnionym jajami) - plaga prusaków gwarantowana.
Z podróży przywieźć do domu możesz także pluskwy. Szukają one miejsc, w których mogą spokojnie zaczekać, aż udamy się na spoczynek - wówczas ruszą w poszukiwaniu pożywienia, czyli naszej krwi. Jeśli miejsce takie znajdą w naszym bagażu, nie zauważymy ich i przywieziemy do domu. Wówczas możemy być pewni, że zagnieżdżą się w naszym mieszkaniu, a my staniemy się obiektem ich ataków. Co więcej, populacja pluskiew szybko się rozszerza i jest trudna do zwalczenia (zwalczanie pluskiew opisaliśmy na naszej stronie).
Dlatego konieczne jest bardzo dokładne przeglądanie każdej rzeczy po powrocie z podróży. Niech Was nie zwiedzie 5 gwiazdek hotelu ani pozorna czystość - pluskwy spotkać można nawet w najlepszych hotelach! Niezależnie od tego, gdzie śpicie, nie ufajcie zawartości swoich bagaży po powrocie.
Oczywiście jeśli już doszło do zagnieżdżenia się pluskiew, firma BIOS pomoże - zwłaszcza osobom z Trójmiasta i okolic. Zwalczanie pluskiew to zabieg, który powinien być przeprowadzany przez profesjonalną firmę dysponującą odpowiednimi technikami. Bardzo często popełniany przez firmy błąd polegający na zastosowaniu jednego środka dezynsekcyjnego sprawia, że populacja początkowo znika, lecz w niedługim czasie odradza się odporna i jeszcze silniejsza. Firma BIOS przeprowadza ten zabieg trójstopniowo, co uniemożliwia pluskwom nabycie odporności na stosowane środki.
2. Pilnuj owoców!
Każdy z czytelników zapewne kojarzy chmary fruwających po domu małych muszek. Dzieje się tak, kiedy nieopatrznie zostawimy na jakiś czas nadgryziony owoc - potrafi on zwabić przez otwarte w letnich miesiącach okna muszki owocówki. Ale to niejedyna droga tych uciążliwych owadów do naszych mieszkań: czasem ich jajeczka przynosimy wraz z owocami kupionymi w sklepie.
Dlatego należy bezwzględnie myć owoce od razu po ich przyniesieniu do domu, nie zostawiać nadgryzionych czy przekrojonych owoców bez przykrycia, od razu myć szklanki po soku owocowym i kieliszki po winie, a plamy po rozlanym soku natychmiast usuwać.
3. Usuwaj źródła wilgoci
Dostęp do wody to dla wielu szkodników istotny wabik. Dlatego tak ważne jest, aby zlokalizować i usunąć wszystkie przecieki wody w łazience i kuchni (nieszczelne rury, cieknące krany), a także dbać o to, aby w domu czy mieszkaniu nie zbierała się wilgoć.
Firma BIOS oferuje usługę usuwania wilgoci w budynkach skierowaną do mieszkańców Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i okolicznych miejscowości - zapraszamy do zapoznania się z nią pod tym adresem.
4. Dbaj o kuchnię
Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie łatwo gromadzą się resztki jedzenia. Te z kolei stają się pożywieniem dla wielu różnych szkodników domowych (o tym, jakie szkodniki szczególnie chętnie zamieszkują nasze kuchnie, przeczytać można w wpisie na naszym blogu). Dlatego tak ważne w profilaktyce przeciw szkodnikom domowym jest sprzątanie kuchni.
Przede wszystkim należy bezwzględnie walczyć z wilgocią w kuchni. Ważne jest także zamiatanie okruchów, usuwanie resztek zapasów jedzenia z szafek, wycieranie kurzu. Dbajmy także o czystość urządzeń
Resztki jedzenia oraz gromadząca się wilgoć przyciągają szkodniki. Prusaki, karaluchy, mole, muszki owocówki, a nawet muchy - wszystkie te owady będą starały się wtargnąć do naszej kuchni w poszukiwaniu dobrych warunków do bytowania i rozmnażania.
5. Przeglądaj ubytki w murach
Ubytki w murach to zaproszenie dla gryzoni do osiedlania się w naszych domach. Szczególnie niebezpieczne są szczury - nie dość że przenoszą choroby, zanieczyszczają żywność, to jeszcze powodują ogromne szkody w samych budynkach: gryzą przewody, dewastują rury, uszkadzają konstrukcje.
Dlatego ogromnie ważną kwestią jest regularne przeglądanie murów, w celu zlokalizowania ubytków, a następnie ich zabezpieczanie. Dotyczy to także okien.
Jeśli w dodatku są Państwo właścicielami budynków lub ich zarządcami, prawo obliguje Was do przynajmniej dwukrotnego w roku przeprowadzania deratyzacji. O zaletach deratyzacji jako sposobu na pozbycie się szczurów pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.
Tradycyjnie w każdej sytuacji, kiedy szkodniki pojawiły się już w Państwa domu, polecamy serdecznie nasze usługi - kierujemy je do mieszkańców i firm z Trójmiasta i okolic!