Małe robaki w nowym domu

3 września 2020

"Małe robaki w nowym domu! Pomocy" - to często fragmentu wpisu, jakich wiele można przeczytać na różnych grupach i forach. Czy to możliwe, aby w nowo wybudowanym domu czy mieszkaniu pojawiły się robaki? Czytajcie w naszym kolejnym wpisie!

Gryzek psotnik

"Małe robaki", bo tak najczęściej określają je nasi klienci, początkowo nie budzą niepokoju. Ot, pojawiają się pojedynczo, są w dodatku tak małe, że trudno je zauważyć. Wyglądają jak małe, wędrujące kreski. Lokatorzy uznają, że to przypadek, przecież w pachnącym nowością domu czy świeżo wybudowanym mieszkaniu nie może być żadnych "robaków", które raczej kojarzą się ze starocią i brudem. Z czasem jednak zaczyna ich przybywać na tyle, że jest już wiadomo, że to nie przypadek. Pada wówczas pytanie: "co to za robaki?", "skąd się wzięły?", "czy są groźne" i najważniejsze: "jak się pozbyć robaków z domu czy mieszkania?"

Robaki w nowym domu lub mieszkaniu? Gryzki (psotniki)

Dopóki występują pojedynczo, nie wzbudzają lęku, ale gdy zaczyna ich przybywać, niepokoją. Potrafią występować bardzo licznie, na tyle, że nie da się ich nie zauważyć. Choć najbardziej dziwią w nowych domach i mieszkaniach, występują tak naprawdę wszędzie tam, gdzie spotkają dobre dla siebie warunki. Mowa o gryzkach (psotnikach), małych "robakach" o wyglądzie przypominającym nieco malutkie mrówki. 

Gryzki mają zwykle od 0,7 mm do 6 mm długości, ale te, które znajdujemy w naszych domach zazwyczaj mają maksymalnie 0,5 mm. Mogą się między sobą dość różnić, w Polsce występuje mnóstwo gatunków gryzków. Różnice pomiędzy nimi nie są jednak duże, największa polega na tym, że jedne gatunki są uskrzydlone, inne nie. Wszystkie jednak są małe i bardzo ruchliwe. Mogą być szare, brązowe, żółtawe, prawie czarne. W ich budowie zwracają uwagę długie czułki umieszczone na dużej głowie, a także oczy umieszczone po bokach głowy. Duży mają także odwłok, który jest znacznie większy niż tułów.

Skąd się wzięły gryzki psotniki w moim nowym domu?

Wiemy już, jak wyglądają gryzki, natomiast warto wyjaśnić, skąd te małe owady biorą się w nowo wybudowanych domach czy mieszkaniach. To proste. Obecność gryzków zawsze związana jest z wilgocią, są owadami wyjątkowo potrzebującymi wilgoci do życia.

Skąd wilgoć w  nowo wybudowanych domach? Zdarza się, że tapetę, panele lub jakieś inne okładziny nałożono na niewyschnięte jeszcze ściany. To powoduje stale podwyższony poziom wilgotności w pomieszczeniach i idealne warunki dla tych owadów.

Czy gryzki psotniki są groźne?

Dla człowieka owady te nie są w żaden sposób groźne: nie gryzą i nie przenoszą chorób. Niemniej jednak uznaje się je za szkodniki domowe, ponieważ jeśli ich populacja się rozrośnie mogą zacząć wyrządzać pewne szkody.

Zazwyczaj wymienia się tu niszczenie sypkich produktów w kuchni - jedzenie, w którym pojawią się gryzki, psuje się i parzy, nadaje się w związku z tym tylko do wyrzucenia. Oprócz tego gryzki mogą zawędrować także do pokojów, gdzie posmakują im książki i tkaniny naturalne, jak bawełna, wełna czy jedwab. 

Z tego powodu stanowią gryzki szkodniki muzealne i biblioteczne, niszczą bowiem zbiory książek i ubrań.

Jak się pozbyć gryzków z mieszkania czy domu?

To proste. Owady te nie są zbyt odporne, nie stanowią problemu do zwalczenia, tak jak pluskwa. Pomoże profesjonalna dezynsekcja. Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych miast i miasteczek to tereny obsługiwane przez naszą firmę, dlatego możecie tu na nas liczyć. Przyjedziemy i dokonamy dezynsekcji, czyli usuwania niechcianych owadów.

Najczęściej wybieraną przez nas metodą jest zamgławianie ULV. To metoda szybka i skuteczna, pozwala błyskawicznie wypełnić pomieszczenia substancją trującą, nie niszcząc przy tym powierzchni. Dzięki wysokiemu ciśnieniu jest w stanie rozprowadzić preparat w postaci mgiełki dosłownie w najmniejszych zakamarkach. Jeśli macie problem z gryzkami, dzwońcie, przyjedziemy! :)

 

 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski