Gryzek (Psotnik zakamarnik) atakuje – książki i tapety w niebezpieczeństwie!
Psotniki (gryzki) to małe szkodniki, które lubią wilgotne pomieszczenia. I o ile obecność mrówek, pluskiew czy prusaków w domach nie świadczy, że zaniedbaliśmy sprzątanie, o tyle wystąpienie psotników wiąże się z gorszym stanem sanitarnym pomieszczeń. Jak zwalczyć psotniki (gryzki)?
Gryzki nie są typowymi owadami synantropijnymi, czyli takimi, które szczególnie upodobały sobie bliskość człowieka. Występują w przyrodzie naturalnie, lecz czasem zdarza się, że trafiają do naszych domów. I o ile w przyrodzie nie są szkodliwe, o tyle w naszych domach stają się szkodnikami: mogą zanieczyszczać żywność, a także atakować przedmioty z papieru, jak tapety, zeszyty czy książki. Z tego też powodu czasem nazywane są wszami książkowymi.
Tryb życia gryzków zakamarników (psotników)
U gryzków zachodzi rozmnażanie partogenetyczne. Oznacza to, że gryzki rozwijają się z niezapłodnionych jaj, bez udziału samców. Z jaj wykluwają się w wyłącznie samice, co pozwala populacji szybko zwiększać liczebność.
Samica gryzka składa do 200 jaj na podłożu. Następnie zostają zamaskowane – jeśli złożone zostały na zapasach w kuchni, to ich drobinkami. Czas trwania cyklu rozwojowego zależy od temperatury – w ciepłych miesiącach trwa ok. 3 tygodnie (temperatura 27°C i 70% wilgotności). Dorosły owad żyje 70-140 dni.
Z jaj wylęgają się gryzki po 1-2 tygodniach. Linieją do 8 razy, a po 15 dniach przeobrażają się w postać dorosłą. Nimfy stopniowo upodabniają się do dorosłych gryzków.
Gryzki są dość odporne na brak pokarmu, lecz nie na brak wody. Potrafią ją absorbować z powietrza, o ile jego wilgotność przekracza 60%. Jednak jeśli spada ona do 55%, gryzki wysychają i umierają.
W naturze odżywiają się grzybami, glonami, porostami, przesiadują na spodniej stronie liści. Znaleźć je można w gniazdach ptaków, w lesie pod korą drzew i na ich liściach.
Czy gryzki są szkodnikami?
W warunkach naturalnych nie są szkodliwe, jednak czasem w naszych domach i magazynach znajdują dobre do życia warunki. Wówczas stają się szkodnikami, gdyż zanieczyszczają żywność odchodami, wylinkami, martwymi osobnikami, przenoszą także drobnoustroje chorobotwórcze.
W magazynach wnikają do pszenicy, żyta, nasion rzepaku. W domu znaleźć je można w mące, kaszy, ryżu, płatkach śniadaniowych zbożowych, słodyczach, mięsie. Żywią się resztkami naskórka i drewna. Lubią strzępki różnych grzybów pleśniowych, dlatego też często można je zauważyć w zawilgoconych miejscach. Występują też na książkach (stąd ich angielska nazwa book lice – wszy książkowe), w zagięciach tapet (zdarza im się zjadać klej do tapet i powodować ich odrywanie od ściany), na tapicerkach, meblach i dywanach, a także w zacienionych, zakurzonych miejscach.
Obecność gryzków, zwłaszcza jeśli jest ich coraz więcej, wskazuje ponadto na istotny problem – to znak, że w naszym domu, mieszkaniu czy pomieszczeniach gospodarczych jest wilgotno, może też występować zagrzybienie i pleśń. Takie warunki mogą być niekorzystne dla życia i wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt domowych. Zatem rozrastająca się populacja gryzków powinna być sygnałem do poszukania większych problemów. Jeśli okazałoby się, że faktycznie w budynku jest problem z wilgocią i zagrzybieniem, firma BIOS ma w swojej ofercie usługę osuszania i odgrzybiania budynków.
Gryzki występują nie tylko w domach czy magazynach, ale także w sklepach, muzeach, a nawet w szpitalach (tu wybierają wilgotne opatrunki).
Warto też zaznaczyć, że martwe gryzki znajdujące się w kurzu mogą wywierać działanie alergizujące.
Gdzie występują gryzki?
Jako że do życia potrzebują przede wszystkim wody, wybierają te miejsca, w których jest dość duża wilgoć. Mogą to być magazyny i przechowalnie żywności, zawilgocone biblioteki ze spleśniałymi lub zawilgoconymi książkami, czy stare, niesprzątane spiżarnie.
Przez fakt, że odżywiają się grzybami pleśniowymi, występują też w wilgotnych piwnicach czy na strychach.
Jak wyglądają gryzki (psotniki)?
Są to malutkie owady, które liczą od 1 do 6 mm. Ich ciało przybiera różną barwę, od jasnoszarej po ciemnobrązową.
Głowa gryzków jest dość duża w stosunku do ciała, wyposażona w długie czułki. Tułów jest skrócony, wydłużony z kolei jest ich odwłok. Ich odnóża zakończone są stopami, na których znajdują się pazurki.
W zależności od gatunku, niektóre z gryzków posiadają błoniaste skrzydła, inne są ich pozbawione, a na ich miejscu znajdują się malutkie łuski. Te, które posiadają skrzydła, często lato spędzają poza siedzibami ludzkimi, wracają do nich wraz z pierwszymi chłodami.
Jaja gryzków są gładkie i perłowo-białe.
Jak się pozbyć gryzków (psotników)
Zwalczanie gryzków odbywa się poprzez stosowanie tzw. insektycydów kontaktowych, jednak nie każdy osobnik trafi na miejsce spryskane trucizną. Dlatego do zwalczania gryzków należy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę DDD. Posiadamy specjalne certyfikowane urządzenia, dzięki którym preparat biobójczy zostaje rozprowadzony równomiernie, w każdym miejscu. Są to zwłaszcza zamgławiacze ULV – urządzenia rozbijające preparat na mgiełkę o bardzo małych i lekkich kropelkach. Gwarantuje to rozejście się trucizny wszędzie i zapewnia kontakt każdego osobnika z nią.
Profilaktyka przeciw gryzkom (psotnikom)
Najlepszą profilaktyką jest obniżenie wilgotności w domu, mieszkaniu czy pomieszczeniach gospodarczych dotkniętych ich obecnością. Gryzki do życia potrzebują wody i wysokiej wilgotności, jeżeli obniżymy ją do poziomu poniżej 60%, dobre dla nich warunki znikną, a same gryzki po prostu wyschną. Ważne jest też zlikwidowanie źródeł wilgoci, takich jak cieknące rury czy kapiące krany.
Sama wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia, umożliwia rozwój pleśni i grzybów, które także są pożywieniem gryzków, a przy tym same w sobie są groźne: wydzielają mykotoksyny doprowadzające do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów.
Należy też sprzątać całe mieszkanie, przykładając szczególną wagę do zakamarków ukrytych przed ludzkim wzrokiem. Gromadzące się tam resztki, kurz, pyłki są dobrą pożywką dla gryzków i innych insektów. Należy usuwać wodę z łazienki i kuchni, resztki pokarmowe, a zapasy sypkiej żywności trzymać w zamkniętych pojemnikach. W kuchniach dokładnie wysprzątać trzeba wnętrza szafek i szuflad, pozbywając się rozsypanych resztek sypkich produktów i okruchów.
Książki zawsze lepiej trzymać w oszklonej biblioteczce, ale jeśli jest to niemożliwe, należy regularnie sprzątać książki i usuwać z nich kurz.
Usuwanie wilgoci i zagrzybienia
W przypadku gryzków warto przeprowadzić zabieg dezynsekcji, ale także rozważyć kwestię wilgoci w pomieszczeniu. Tak jak wspominaliśmy, zawilgocone pomieszczenia wywierają szkodliwy wpływ na mieszkańców. Jest wiele przyczyn zawilgocenia, wśród nich są takie, których zwalczenie może być trudne (np.podciąganie kapilarne wody), jak i takie, które nie powinny stanowić problemu (np. przeciekający dach, zatkane rynny).
Usuwanie zawilgocenia i zagrzybienia jest dużo trudniejsze, jeśli problem jest już rozległy, a zagrzybienie obejmuje znaczny obszar. Dlatego powinno się reagować od razu, jak tylko zaczyna się pojawiać problem z zawilgoceniem. Warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak zapach stęchlizny w pomieszczeniu, wypaczanie drewnianych drzwi i podłóg, skraplająca się woda np. pod dachem, łuszczenie się farby, pojawiające się zacieki na murze.
Firma BIOS wezwana na miejsce pomoże Państwu zlokalizować źródło problemu – posiadamy profesjonalny sprzęt, dzięki któremu wykonujemy pomiary wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki pogłębionej diagnostyce dobieramy metody pracy tak, aby przynosiły optymalne rezultaty. Służymy fachowym doradztwem, usuwamy wilgoć i likwidujemy zagrzybienie (nie maskujemy go!). Przeprowadzamy także ozonowanie, które likwiduje drobnoustroje (cząsteczki bakterii, wirusów, pleśni, alergenów), mikotoksyny, oczyszcza powietrze, a także trwale usuwa nieprzyjemny zapach (stęchlizny, wilgoci, pleśni). Po ozonowaniu powietrze w pomieszczeniu stanie się czyste i pachnące. Ozonowanie jest przy tym metodą bezpieczną dla środowiska, w pełni ekologiczną.
Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług! Dzięki temu, że do tematu podchodzimy kompleksowo, zyskują Państwo możliwość pozbycia się kilku problemów w niemal tym samym czasie. Posiadamy duże doświadczenie i profesjonalny sprzęt. Działamy na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Elbląga, Helu i okolicznych miast i wsi. Szczegółowy wykaz miejscowości, a także mapkę znajdą Państwo poniżej.