Jak się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z domu? Mamy sposób!
W sklepach dostępnych jest mnóstwo środków odświeżających powietrze. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której nieprzyjemny zapach nie znika samoistnie, nie pomagają na niego też ogólnodostępne środki. My znamy na to niezawodny sposób!
Trucizna w odświeżaczach powietrza
Nie jest tajemnicą, że ogólnodostępne odświeżacze powietrza jedynie maskują nieprzyjemny zapach. Jeśli źródło tego zapachu nie zostaje usunięte, w krótkim czasie aromat odświeżacza się ulatnia, a problem z przykrym zapachem wraca. Co więcej - pojawiające się coraz częściej wyniki badań sugerują, że odświeżacze powietrza mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zawierają bowiem szkodliwe składniki, takie jak m.in. formaldehyd, destylaty ropy naftowej, fenol, etanol - związki uznane za drażniące i szkodliwe, odpowiedzialne za podrażnienia, alergie, osłabienie czynności płuc, uszkodzenia kości, a nawet nowotwory.
Co więcej, producenci odświeżaczy powietrza nie mają obowiązku podawać ich składu na etykiecie produktu. Oznacza to, że w wielu przypadkach tak naprawdę nie wiemy, co wdychamy.
Jak widać, korzyści ze stosowania odświeżaczy powietrza są niewielkie - to tylko chwilowy zapach. Problemy, jakie mogą się pojawić po wieloletnim ich stosowaniu znacznie przewyższają tę wątpliwą korzyść.
Domowej roboty odświeżacz powietrza
Jest też drugie wyjście - odświeżacz powietrza sporządzony we własnym zakresie, z łatwo dostępnych składników, pozbawionych szkodliwego wpływu na ludzi. W składzie może mieć sodę oczyszczona i olejki eteryczne, wystarczy zmieszać je, a uzyskaną mieszankę przełożyć do słoiczków i zakryć kawałkiem cienkiej tkaniny o luźnym splocie. Choć metoda jest niezła, to również daje tylko czasowy efekt, nie usuwa przyczyny zapachu.
Efekt będzie oczywiście delikatny - warto jednak metodę wypróbować np. w lodówce, w niewielkich pomieszczeniach, gdzie konieczne jest odświeżenie zapachu powietrza, w szafach. Nie pomoże jednak przy niemiłym zapachu wilgoci, pleśni, papierosów. Co zatem robić?
Ozonowanie - najlepszy sposób na usunięcie przykrych zapachów
W sytuacji, kiedy prosty domowy odświeżacz powietrza nie daje rady, polecamy skorzystanie z profesjonalnego zabiegu, jakim jest ozonowanie. Zapach pozostawiany przez zwierzęta domowe, tytoń, wieloletnie zapachy kuchenne, odór wilgoci i pleśni - to wszystko zapachy, których usunięcie może być problematyczne bez odpowiedniego środka i sprzętu. Ozon poradzi sobie z nimi bez problemu.
Ozonowanie to zabieg przeprowadzany przez pracowników specjalistycznej firmy legitymujących się odpowiednimi szkoleniami i certyfikatami. Ozon bowiem, choć jest ważnym składnikiem atmosfery ziemskiej, w wysokich stężeniach może być zabójczy. Dlatego zabieg z jego wykorzystaniem może być przeprowadzany jedynie przez osoby umiejące go wykonywać bezpiecznie.
Ozon neutralizuje cząsteczki bakterii, wirusów, pleśni, alergenów. W ten sposób, niejako przy okazji, usuwa także nieprzyjemny zapach. W wyniku substancji chemicznych inicjowanych przez ozonowanie otrzymujemy powietrze czyste, wolne od groźnych dla ludzi drobnoustrojów, o przyjemnym zapachu.
Ozonowanie może być wykorzystywane zawsze, ilekroć potrzebne jest silne i skuteczne zdezynfekowanie przedmiotów, powierzchni, wnętrz, powietrza. Służy odgrzybianiu (działa na grzyby w każdym stadium), zwalczaniu alergenów, usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, usuwaniu szkodników. Pod tym względem ozon wykazuje kilkadziesiąt razy silniejsze działanie, niż stosowany niegdyś chlor.
Zalety ozonowania
Wykorzystanie ozonu ma wiele zalet:
- jest to metoda w pełni ekologiczna i nie szkodząca środowisku,
- skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
- ozon sam w sobie ma przyjemny, kojarzący się ze świeżością zapach,
- dzięki generatorom ozonu może dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca,
- znakomicie usuwa bakterie, grzyby i wirusy,
- dobre także dla alergików - neutralizuje alergeny, takie jak np. roztocza,
- pomaga przywrócić czystość,
Jak nie doprowadzić do powstania przykrego zapachu w domu?
Zawsze najlepszą metodą jest niedoprowadzanie do powstania w domu przykrego zapachu. Nie wszystko zależy od nas: wilgotne budynki, obecność zwierząt i inne czynniki trudno wyeliminować. Jest jednak mnóstwo czynności, które regularnie wykonywane, zagwarantują nam świeżość powietrza i komfort mieszkania. Są to:
- regularnie myć podłogi i czyścić dywany i wykładziny,
- dbać o meble tapicerowane, odkurzając je i czyszcząc,
- prać zasłony, pościel, poduszki,
- zbierać sierść zwierząt,
- myć powierzchnie twarde (blaty, meble, stoły, parapety),
- przecierać żarówki (zbierający się na nich kurz przy wysokiej temperaturze wydziela nieprzyjemny zapach),
- wietrzyć - dotyczy to każdej pory roku! O ile latem można mieć otwarte okna niemal non stop, zimą nie wolno o tym zapominać i tego zaniedbywać. Najlepiej wietrzyć otwierając okno w danym pokoju na oścież na kilka minut - doprowadzi to do wymiany powietrza w pomieszczeniu, ale zapobiegnie wychłodzeniu;
- szczególnie dbać o kuchnię: używać okapu kuchennego, myć szafki i podłogi, dbać o rury w zlewie, myć kosz na śmieci i lodówkę.
Jeśli jednak mimo stosowania powyższych wskazówek zmagają się Państwo z przykrym zapachem - zapraszamy do skorzystania z ozonowania przeprowadzanego przez firmę BIOS. Nasi pracownicy wykonają je profesjonalnie i bezpiecznie dla domowników oraz zwierząt domowych. Z efektów będą Państwo zadowoleni. Zapraszamy mieszkańców miast takich jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg i okolic.