Gryzki (psotniki) – 8 pytań o te owady i ich zwalczanie
Okazuje się, że całkiem spora liczba domostw ma problem z tymi ledwo widocznymi gołym okiem owadami. Zgromadziliśmy najczęściej zadawane nam pytania o gryzki (psotniki) i dziś udzielamy na nie odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!
Gryzki niepokoją mieszkańców, a ich pojawienie się często oznacza rozpaczliwy telefon do nas z prośbą o interwencję. Dzieje się tak, mimo że są maleńkie (mierzą maksymalnie 1 mm długości), niemniej jednak kiedy zaczynają występować licznie, stają się sporym utrapieniem. Poniżej zgromadziliśmy listę pytań najczęściej nam zadawanych i dotyczących gryzków.
1. Małe robaczki w domu – co to?!
Takie pytanie często zadawane jest na różnych forach, pojawia się ono także w rozmowach telefonicznych z naszymi klientami. Dzwonią oni do nas zaniepokojeni pojawieniem się maleńkich robaków, których wciąż przybywa. Oczywiście do jednoznacznej identyfikacji potrzebna jest nasza wizyta na miejscu, niemniej jednak z doświadczenia wiemy, że kiedy klienci opisują nam "malutkie robaczki", często chodzi właśnie o gryzki (psotniki). Mierzą one od 0,7 mm do 6 mm, ale te, które znajdujemy w naszych domach zazwyczaj mają maksymalnie 0,5 mm. Są drobne i ruchliwe, a niektóre gatunki posiadają skrzydła. Mają jasnoszare ciała, choć spotkać można też osobniki nieco bardziej żółte, a nawet ciemnobrązowe. W ich budowie w oczy rzuca się głowa: dość duża w stosunku do ciała. Po jej bokach umieszczone są duże oczy, na czole dość długie czułki. Gryzki posiadają nieco zredukowany tułów i rozbudowany odwłok.
Często o obecności gryzków w domu dowiadujemy się, kiedy zauważamy pojedyncze osobniki, a także brunatnoczarne, maleńkie odchody.
Należy je rozróżnić z rozkruszkami mącznymi, które też są małymi i drobnymi owadami.
2. Skąd się u mnie wzięły gryzki (psotniki)?!
Gryzki (psotniki) nie są synantropijnymi owadami. Oznacza to, że ich egzystencja nie jest uzależniona od człowieka, dają sobie radę w środowisku. Są szeroko rozpowszechnione po całym świecie, na drzewach i krzewach. Odżywiają się grzybami, porostami, ale w naszych domach także znajdują pokarm: są to różne resztki organiczne, a także grzyby pleśniowe.
Zatem jeśli w Waszym domu lub piwnicy są sprzyjające im warunki, możliwe jest ich zagnieżdżenie się. Można je przynieść np. wraz z książką z biblioteki. Atakują one czasem właśnie zbiory biblioteczne, stąd ich nazwa po angielsku brzmi book louse (wesz książkowa).
3. Co przyciąga gryzki?
Gryzki szukają dla siebie dobrych warunków – lęgną się tam, gdzie jest wilgoć i chłód. W takich bowiem warunkach nietrudno o grzyby pleśniowe, które stanowią jeden z ich ulubionych pokarmów. Znaleźć je zatem można w piwnicy, na strychu, w łazience, na korytarzu i w pokojach, jeśli np. trzymamy w nich zawilgocone książki i są one słabo ogrzewane. Lubią ciemność i spokój. Potrzebują dużo wody, dlatego lgną do pomieszczeń szczególnie zawilgoconych. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, potrafią absorbować wodę właśnie z powietrza.
Ich pojawienie się w domu zawsze oznacza, że mamy problem z wilgocią, która sama w sobie oddziałuje na zdrowie bardzo niekorzystnie. Sugeruje też, że w naszym domu może znajdować się zagrzybienie.
4. Czy gryzki (psotniki) są groźne?
Gryzki człowiekowi nie wyrządzają żadnej krzywdy. Co prawda ich aparat gębowy jest typu gryzącego, niemniej jednak nie używają go do gryzienia ludzi, lecz do rozdrabniania pokarmu. Nie gustują, tak jak pchły, w naszej krwi. Nie są też specjalnie zainteresowane naszą bliską obecnością.
5. Czy gryzki wyrządzają jakieś szkody?
O ile gryzki zupełnie nie są groźne dla człowieka, o tyle w domu mogą wyrządzić drobne szkody. Nie są to jakieś ogromne zniszczenia. Niemniej jednak kiedy gryzki znajdą dobre warunki w naszych domach, często wędrują wprost do kuchni. Tutaj mogą zasiedlać produkty żywnościowe, takie jak mąka czy cukier, a także inne produkty sypkie. Powoduje to ich zaparzanie i psucie, a więc zaatakowaną żywność należy wyrzucić.
W poszukiwaniu jedzenia atakują także książki, tkaniny naturalnego pochodzenia (np. bawełnę czy skórę), płótno, a także obicia mebli, klej z tapet.
Warto pamiętać, że obecność gryzków w domu, choć sama w sobie nie wiąże się z jakimiś większymi zagrożeniami, może zwiastować gorsze problemy. Aby się pojawiły, musi być podwyższona wilgotność. Ta zaś sprzyja z kolei zagrzybieniu, a grzyb w domu oznaczać może po pewnym czasie realne problemy zdrowotne. Mykotoksyny wydzielane przez grzyby są bardzo groźne i wywołują szereg następstw zdrowotnych: alergie, problemy z układem oddechowym, układem nerwowym, hormonalnym, obniżenie odporności, bóle mięśni, stawów, alergie, bezsenność, depresję, a nawet nowotwory. Więc nie gryzki wyrządzają największe szkody, ale to, co je przyciąga, czyli wilgotność i zagrzybienie.
Niestety te dwa ostatnie czynniki przyciągają też inne, groźniejsze insekty, a nawet gryzonie.
6. Czy gryzki wywołują lub przenoszą choroby?
Jako tako gryzki nie przenoszą żadnych chorób, niemniej jednak mogą wywołać astmę alergiczną (atopową). Alergeny gryzków u osób nadwrażliwych mogą pobudzać wydzielanie histaminy, która może wywoływać przykre dolegliwości, jak uporczywy kaszel, świąd, zatkany nos. Po dłuższym czasie objawy te mogą przerodzić się w zespół utrwalonych chorób, wśród nich właśnie astmy. To choroba, która znacząco obniża komfort życia i powoduje przykre dolegliwości, w tym problemy z oddychaniem.
7. Dlaczego obecność gryzków wiąże się z zawilgoceniem?
Ponieważ gryzki nie zadomowią się w suchych domach czy mieszkaniach, w których poziom wilgotności jest niski, gdyż wyjątkowo potrzebują jej do życia. Więc jeśli gryzki pojawiły się w naszym domu, jest to znak, że mamy problem z wilgocią. Często kiedy sugerujemy to naszym klientom, reagują oburzeniem. Mieszkają często w nowym budownictwie, mają świeże i piękne wnętrza, a tu nagle pojawiają się gryzki. W dodatku w internecie często mogą przeczytać, że gryzki oznaczają słaby stan sanitarny. Bywa to dla nich oburzające.
Problem z gryzkami faktycznie często dotyczy starych, zawilgoconych piwnic czy poddaszy. Tu jednak problemy tych pomieszczeń są widoczne. Jednak czasem gryzki pojawiają się w nowo wybudowanych mieszkaniach czy domach! Dlaczego tak się dzieje? Powodują to czasem nie do końca wyschnięte ściany czy podłogi, na które nałożono panele czy tapety. Gryzki w maleńkich, zawilgoconych dziurach znajdują dla siebie idealne miejsce do życia i zaczynają się rozmnażać.
8. Jak się pozbyć gryzków?
Gryzki pojawiające się w magazynach są zazwyczaj odporniejsze na wysychanie, niż te domowe, dlatego rozprawę z gryzkami należy rozpocząć od obniżenia zawilgocenia. Często osoby, u których pojawiły się gryzki, nie zdają sobie sprawy, że mają podwyższoną wilgotność w mieszkaniu czy domu. Warto więc kupić urządzenie z pomiarem wilgotności, jakich wiele na rynku (często jest to dodatkowa funkcja budzików czy termometrów) i monitorować jej poziom. Powinien być niższy niż 50%. Obniżenie wilgotności sprawi, że gryzki zaczną zdychać.
Oczywiście może się zdarzyć, że mimo niskiej wilgotności ich problem wciąż istnieje. Oznaczać to może, że gdzieś mamy obszary wilgoci: np. przeciekający kran czy rury. Należy wówczas skupić się na znalezieniu źródeł wilgoci i je usunąć. Jeśli mamy piwnicę i strych, również tam należy skierować swoje kroki.
Jeśli problem z gryzkami jest naprawdę duży, należy wówczas zwrócić się do profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. W BIOS bez problemy radzimy sobie z gryzkami za pomocą środków dostosowanych do problemu. Najczęściej stosujemy zamgławianie ULV. To metoda, za pomocą której rozprowadzamy preparat biobójczy w każdym, nawet najmniejszym zakamarku. Do jej przeprowadzenia używamy certyfikowanych zamgławiaczy ULV, których parametry i wydajność są potwierdzone niezależnymi testami. Używanie ich przez nas w codziennej pracy potwierdza ich skuteczność. Dobieramy odpowiednie preparaty, które powodują niemal natychmiastową śmierć gryzków, także tych, które ukryły się głęboko w zagłębieniach.
Wszystko dzięki zimnej mgle, za pomocą której jest rozprowadzana trucizna. Mgła ma bardzo małe cząsteczki i dzięki temu dostaje się w każdy zakamarek. Nie musimy tu polegać na dokładności osoby przeprowadzającej zabieg.
Zapraszamy Państwa do korzystania z usług BIOS. Działamy na terenie Trójmiasta oraz wielu innych miast, nawet oddalonych. Prosimy zerknąć na mapkę poniżej, tam też znajdą Państwo wykaz miast, w których świadczymy nasze usługi. Wykonujemy je także w miastach, których nie ma w naszym wykazie, niemniej jednak prosimy zawsze o telefoniczne uzgodnienie zakresu i wielkości usługi.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Można do nas dzwonić w każdej niepokojącej sprawie związanej z insektami i innymi intruzami w mieszkaniach i domach! Zapraszamy :)