Robaki z wilgoci – zdjęcia!
Pojawiają się w łazience lub w kuchni i trzymają blisko źródeł wody. Robaki z wilgoci – bo tak nazywają je nasi klienci, to jedne z najczęściej występujących w naszych domach szkodników. Co to jest?
Robaki z wilgoci to najczęściej rybiki cukrowe. Te małe owady pojawiają się w naszych domach, jeśli gdzieś pojawia się wilgoć. To ona utrzymuje je przy życiu i najczęściej zlikwidowanie źródeł wilgoci równa się usunięciu kolonii rybików. Nie zawsze jest to jednak proste, dlatego często potrzebna jest profesjonalna dezynsekcja, aby je usunąć. Przyjrzyjmy się jednak, z czym mamy do czynienia.
Robaki z wilgoci – rybiki cukrowe – jak wyglądają?
Rybiki są małymi owadami o wydłużonym ciele. Ma ono kształt długiej łezki, przy głowie jest rozszerzone i zwęża się ku odwłokowi. Przy bliższym przyjrzeniu się zauważymy na nim srebrzyste łuski. Połyskują one w świetle. W oczy rzucają się też bardzo długie czułki, które mierzą prawie tyle, co cały rybik (ok. 10 mm). Rybiki są koloru srebrzystego, skąd bierze się inna ich nazwa, czyli srebrzyki.
Łatwo je rozpoznać także dzięki temu, że poruszają się w sposób dość charakterystyczny: są zwinne, elastyczne i bardzo szybkie. Po zapaleniu światła w łazience lub ubikacji natychmiast starają się umknąć przed wzrokiem. Używają do tego pełnej szybkości, jaką są w stanie rozwinąć, przez co wyglądają, jak małe przecinki biegające po podłodze.
Skąd się biorą rybiki cukrowe i co je przyciąga?
Tak jak wspomnieliśmy, obecność rybików cukrowych ściśle jest związana z podwyższoną wilgotnością. Oprócz tego muszą mieć ciepło i ciemno. Ten opis idealnie pasuje do warunków, jakie panują w naszych łazienkach w nocy. Dlatego też to jest ich ulubiona pora: w ciągu dnia bardzo rzadko można spotkać rybika.
Oczywiście rybiki przyciąga też bliskość jedzenia. Przymiotnik "cukrowy" w nazwie nie jest przypadkowy. Rybiki uwielbiają cukry złożone, a na czele ich menu stoi skrobia. Jednakże nie są zbyt wybredne i jeśli jej nie znajdą, mogą zjeść w zasadzie wszystko: różnego rodzaju resztki ze stołu, klej do tapet, papier (a więc książki i same tapety nie są bezpieczne), zdjęcia. Mogą też zaatakować ubrania, zwłaszcza te wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełna, jedwab, czy len. Jednak rybiki wspinają się ponad poziom podłogi bardzo rzadko, toteż prawie się nie zdarza, aby zaatakowały jedzenie w kuchni czy ubrania w szafkach.
Ale jeśli coś leży na podłodze może zostać zaatakowane. Dlatego warto unikać zostawiania mokrych rzeczy na podłodze. Wilgotne ścierki rzucone w kąt, mokre pranie nierozwieszone przez kilka dni, niewysuszony mop - to wszystko może być zaproszeniem dla rybików. Później znajdą sobie kryjówkę w szczelinach kafelek czy podłogi lub pod wykładziną i zostaną na dłużej.
A zatem wszystko to, co przyciąga rybiki, jest w naszych kuchniach i łazienkach. Przez to nikt z nas nie może być pewien, że rybiki się u niego nie pojawią.
Czy rybiki cukrowe są groźne?
Na szczęście rybiki należą do tych szkodników domowych, które nie są ani groźne, ani tak naprawdę szczególnie uciążliwe. Nie przenosi żadnych chorób, nie gryzie (nie ma czym!), nie zostawia czerwonych bąbli, nawet nie wywołuje uczuleń. Na widok człowieka (a raczej światła) błyskawicznie umyka. Jedynym zagrożeniem, jakie się wiąże z obecnością rybików, jest tak naprawdę możliwość zaatakowanie przez nie tapet (a także książek, dokumentów, notatek, zdjęć i in.) czy wyjadania kleju. Jednakże aby do tego doszło, a szkody były zauważalne, ich populacja musiałaby być naprawdę duża.
Rzadko jednak dochodzi do nadmiernego rozmnożenia rybików. Dzieje się tak dlatego, że rybiki rozmnażają się bardzo wolno w porównaniu do innych szkodników. Przyrost ich populacji jest tym samym wolny i musiałoby minąć mnóstwo czasu, żeby zaczęło być ich bardzo dużo.
Jak zwalczyć rybiki cukrowe?
Zwalczanie rybików cukrowych należy do dość często przeprowadzanych przez firmy DDD zabiegów. Nie jest to też szczególnie wymagający zabieg, działa na nie wiele preparatów, także tych dostępnych dla klientów detalicznych. Firmę DDD warto jednak wezwać ze względu na fakt, że rybiki zawsze chowają się w zakamarkach, do których bardzo trudno jest dotrzeć samodzielnie. Profesjonalna firma dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu preparat trujący dostanie się w każdą szczelinę.
Zazwyczaj rybiki zwalcza się przy użyciu zamgławiania ULV. Jest to metoda dezynsekcyjna polegająca na rozpyleniu preparatu trującego przy użyciu tzw. zamgławiacza ULV. Jest to generator zimnej mgły, który zamienia preparat trujący na mgłę o mikroskopijnych kroplach. Jest ona wypuszczana z urządzenia pod ogromnym ciśnieniem i wypełnia pomieszczenie co do centymetra, uśmiercając pochowane nawet w najmniejszych szczelinach szkodniki. Metoda ta nie wymaga szukania kryjówek rybików, nie wymaga też precyzji czy dokładności od osoby, która ją przeprowadza. Za efekt odpowiada mgiełka z łatwością unosząca się w pomieszczeniu oraz ciśnienie, z jakim jest rozpylana.
Inne robaki z wilgoci – gryzki (psotniki)
Zdarza się czasem, że z wilgocią wiąże się obecność także innych szkodników, czyli gryzków. Są to małe owady mierzące maksymalnie 6 mm długości (często są dużo mniejsze i wyglądają jak kropki). Są ruchliwe, a niektóre ich gatunki dodatkowo wyposażone są w skrzydła. Mają dużą głowę ze sporymi oczami, długie czułki, mniejszy tułów i większy odwłok. Ich obecność ściśle wiąże się z obecnością wilgoci. W niej bowiem rozwijają się grzyby pleśniowe, którymi z kolei odżywiają się gryzki. Podobnie jak rybiki, lubią ciemność i wilgoć, ale cenią też chłód, więc w ciepłej łazience raczej ich nie znajdziemy. Częściej w zawilgoconych piwnicach lub nieogrzewanych, wilgotnych częściach budynków.
Zwalczanie gryzków również przeprowadzane jest przy użyciu zamgławiania ULV.
Zwalczanie szkodników – Gdańsk, Gdynia, Sopot
Zapraszamy Państwa do korzystania z usług firmy BIOS. Przeprowadzamy zwalczanie wszystkich robaków związanych z wilgocią oraz wszystkich innych szkodników! Działamy na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i wielu innych miast i miejscowości. Ich lista wraz z mapką znajduje się na dole!
Nasza firma istnieje na rynku już ponad ćwierć wieku! W czasie tych 25 lat zdobyliśmy ogrom doświadczenia, stałych klientów, poznaliśmy tajniki, jak sprawić, aby nasze zabiegi były skuteczne, a zarazem dostępne na każdą kieszeń. Zapraszamy Państwa do kontaktu! Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę!