Robaki w kuchni – co warto o nich wiedzieć?
W tym wpisie gromadzimy dla Was informacje o najczęściej pojawiających się w naszej kuchni szkodnikach. Jak wyglądają, na czym polega zagrożenie z nimi związane i co robić, gdy się pojawią? Zapraszamy do lektury!
Nasza kuchnia może stanowić kryjówkę dla wielu owadów, także szkodników. Resztki jedzenia, wilgoć, stały dostęp do wody sprawiają, że dość często staje się dla nich domem, spędzając sen z powiek przestraszonym lokatorom. Jeśli owady pojawiają się po raz pierwszy, może pojawić się problem z ich rozpoznaniem. W niniejszym wpisie gromadzimy wiedzę o tych, które zawłaszczają nasze kuchnie najczęściej. Po prawej stronie znajdą Państwo zdjęcie: kolejno mola spożywczego, trojszyka ulca oraz żywiaka chlebowego. O ich wymiarach, zwyczajach i szkodliwości przeczytacie niżej.
1. Mole spożywcze
Jak wyglądają mole spożywcze?
Są to brązowoszare motylki, których wielkość dochodzi do 10 mm. Często fruwają po całym domu, szukając odpowiedniego miejsca na złożenie jajeczek.
Larwy moli spożywczych są zwykle białe, choć ich kolor może się nieco zmienić w zależności od pokarmu, którym się żywią (mogą być nawet zielonkawe lub różowe).
Skąd się biorą mole spożywcze?
Mole spożywcze zjawiają się w nawet najbardziej zadbanych i czystych kuchniach. Wystarczy chwila nieuwagi przy robieniu zakupów, by przetransportować larwy moli. Spotkać je można chociażby w zagłębieniach papierowych torebek, w które pakowane są produkty spożywcze. Mało komu przychodzi do głowy ich rozrywanie i dokładne sprawdzanie. Niestety - kończy się to inwazją moli. Mole mogą przylecieć także przez otwarte okna od sąsiadów.
Co lubią mole spożywcze?
Panuje przekonanie, że do rozwinięcia populacji moli trzeba mieć w domu, spiżarni czy piwnicy ogromne zapasy żywności. To błąd. Mole nie są wybredne: zadowolą się naprawdę niewielką ilością suchego, sypkiego pożywienia, jak ryż, kasza, makaron, przyprawy, cukier, ciastka, suszone owoce i warzywa, karma dla zwierząt i wiele innych.
Jak zwalczyć mole spożywcze?
Najlepiej ich zwalczenie pozostawić profesjonalnej firmie DDD. My wykonujemy skuteczną dezynsekcję, która jest w pełni efektywna w rozwiązywaniu problemu moli spożywczych. Warto wiedzieć, że pod nazwą moli spożywczych kryje się tak naprawdę kilka gatunków owadów, wśród nich omacnica spichrzanka i mklik mączny.
Doraźnie należy wyrzucić każdy jeden produkt, który został zainfekowany przez mole, a najlepiej także te, które z nim sąsiadowały. Najlepszą profilaktyką przeciw molom jest trzymanie zapasów żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a także przeglądanie torebek z żywnością, którą kupiliśmy w sklepie.
Więcej o molach spożywczych przeczytacie w jednym z naszych poprzednich wpisów blogowym.
2. Trojszyki
Jak wyglądają trojszyki?
Trojszyki to ciemnobrązowe chrząszcze, których wielkość nie przekracza 4 mm. Na grzbiecie posiadają charakterystyczne podłużne pręgi. Ich tułów jest przedzielony, mają też dobrze odgraniczoną głowę oraz parę czułek.
Skąd się biorą trojszyki?
Zwykle do domu przynosimy je wraz z zakupami. Trojszyk szuka najbardziej optymalnych warunków do rozmnażania, najważniejszy tu jest stały dostęp do pokarmu. Dlatego wybiera miejsca składowania żywności oraz sklepy, w których sprzedawane są produkty mączne.
Co lubią trojszyki?
Nadpsute przetwory mączne, ziarna zbóż, nasiona, słodycze, suszone owoce, warzywa i wiele innych produktów. Jaja są składane bezpośrednio do jedzenia. Rozwój trwa do 35 dni, w zależności od warunków: temperatury i wilgotności. Oznacza to, że w ciągu roku populacja może rozrosnąć się wielokrotnie.
Czy trojszyk jest szkodliwy?
Trojszyk ulec to jeden z najbardziej szkodliwych szkodników żywności. W poszukiwaniu miejsca na złożenie jaj samica niszczy opakowania z żywnością (bez znaczenia, czy są plastikowe, papierowe czy materiałowe), a gdy już trafi do wnętrza, dochodzi do skażenia wydzielinami i kałem, porzucane są tam także martwe owady. Partia tak skażonej żywności nadaje się jedynie do utylizacji.
Co więcej, w przeciwieństwie do moli spożywczych, trojszyki mogą wywołać alergię, same w sobie zawierają także substancje wywołujące drażniący efekt dla skóry człowieka. Istnieją ponadto przypuszczenia, że trojszyki działają rakotwórczo i mutagennie. Nie jest więc tak, jak chociażby w przypadku moli spożywczych, których przypadkowe spożycie nie doprowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Spożycie trojszyka lub jego larw jest szkodliwe.
Jak zwalczyć trojszyka?
Trojszyk to trudny przeciwnik, dlatego jego zwalczanie należy powierzyć firmie DDD. Do jego zwalczania wykorzystujemy fakt, że trojszyk nie toleruje niskich temperatur.
We własnym zakresie warto wdrożyć regularne przeglądanie zapasów i usuwanie zainfekowanej żywności.
3. Żywiak chlebowiec
Jak wygląda żywiak chlebowiec?
Jest to mały, brązowy, czasem pomarańczowy, a czasem bardziej brunatny robak, którego wielkość nie przekracza 5 mm. Posiada małe skrzydła, dzięki którym lata i także w ten sposób, przez otwarte okno, może się dostać do naszego mieszkania.
Jego larwy są białe, z brunatną głową, po wykluciu z jajeczek przybierają wygięty w łuk kształt, przypominający rogalik. To ich powinniśmy poszukiwać, przeglądając produkty sypkie w naszych kuchniach.
Skąd się bierze żywiak chlebowiec?
Tak jak zostało wspomniane, dzięki skrzydłom może wlecieć np. z mieszkania sąsiada. Ale przynieść go możemy także wraz z zakupami ze sklepu czy piekarni.
Co lubi żywiak chlebowiec?
Żywiak szuka miejsc, w których będzie miał stały dostęp do pokarmu, którym są produkty sypkie. Dobrze, jeśli będzie w nich ciepło i spokojnie, wówczas warunki do rozrodu stają się idealne. Wbrew nazwie nie wybiera tylko i wyłącznie chleba. Nie pogardzi żadnym innym produktem mącznym, ziarnami zbóż, produktami sypkimi jak kakao czy kawa, różnego rodzaju przyprawami, suszonymi ziołami.
Co nietypowe, czasem gnieździ się nawet w lekarstwach, przez co stanowi szczególne zagrożenie dla aptek.
Czy żywiak chlebowiec jest szkodliwy?
Jest szkodliwy, ponieważ swoją obecnością zanieczyszcza żywność, a także lekarstwa.
Jak zwalczyć żywiaka chlebowca?
Przede wszystkim: nie mieć litości dla produktów, które już zaatakował. Należy je wszystkie wyrzucić, pozbawiając żywiaka chlebowca dostępu do jedzenia. Larwy bowiem spędzają w naszym jedzeniu całe swoje życie, drążą w nim korytarze; rosną, przepoczwarzają się w dorosłe osobniki i znów składają jaja.
Jedzenie, zwłaszcza sypkie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, których nie będą w stanie przegryźć.
No i oczywiście - firma BIOS pomoże w każdej sytuacji!
To przykład tylko trzech szkodników, które czasem atakują nasze kuchnie. Nie wyczerpaliśmy jednak tematu, dlatego powrócimy do niego za jakiś czas. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i korzystania z usług naszej firmy!