
Jak wyglądają karaczany?
Karaczany są duże, ich wielkość dochodzi do 3 cm. Ich zabarwienie jest ciemnobrązowe, niemal czarne. Są dość powolne, dużo powolniejsze od prusaków. Samce posiadają słabo wykształcone skrzydła (dwie pary, górne są skórzaste i chronią mniejsze, błoniaste. Grubość skrzydeł sprawia, że środki zwalczające karaczany działają wolniej), lecz nie fruwają. Samice są w zasadzie pozbawione skrzydeł, są też większe od samców. Mają długie czułki.
Larwy karaczana wschodniego są białe i przypominają dorosłe karaczany. Linieją, a wylinki są dodatkowym źródłem zanieczyszczenia pokarmu, w który wtargną.
Tryb życia karaczanów
Samica składa kokon (nosząc go wcześniej przez kilka dni), w którym znajduje się 14-16 jaj. Od ich wylęgu do postaci dorosłej minie ok. 280 dni, o ile temperatura będzie sprzyjająca. Zdolność do rozmnażania uzyskają dopiero po ok. 10 miesiącach, natomiast jeśli temperatura będzie zbyt niska, do tego czasu miną nawet 2 lata. Kokon składany jest w pobliżu pożywienia, aby zapewnić larwom większe szanse na przeżycie. W porównaniu do innych owadów, cykl rozwojowy karaczanów wschodnich jest długi. Dlatego natychmiast ustępują miejsca np. prusakom, które z łatwością je wypierają z danego terenu.
Pozbawione pożywienia dorosłe karaczany przeżyją nawet 40 dni. Larwy są jeszcze odporniejsze na głód i przetrwają nawet 120 dni.
Gnieżdżą się w zakamarkach i szczelinach. Prowadzą nocny tryb życia, stają się wtedy bardziej ruchliwe, opuszczają kryjówki, poszukują pokarmu, składają jaja. W ciągu dnia stają się bardziej powolne i unikają wzroku ludzi.
Co przyciąga karaczany?
Karaczany poszukują warunków dobrych do życia i rozmnażania. Muszą mieć odpowiednią temperaturę (25-30°C), dostęp do wilgoci oraz do pożywienia. Karaczany są niemal wszystkożerne, zjadają nawet włosy (mają zdolność trawienia keratyny, co jest rzadkością). W naszych kuchniach znajdują chleb i inne pieczywo, warzywa (ziemniaki, marchewkę, buraki), produkty sypkie, zbożowe: cukier, ryż, kasze, fermentujące produkty; w pokojach mogą uszkadzać tkaniny, np. z jedwabiu, odzież ze skóry, zjedzą watę, papier, tapety, brudne bandaże. Na zewnątrz odżywiać się mogą padliną zwierząt i kałem.
Karaczany będą szukały najlepszych warunków chowając się w różnych szczelinach w pobliżu pożywienia i wilgoci. Znaleźć je można pod zlewozmywakami i umywalkami, na tyłach szafek, zwłaszcza w kuchni, za lodówkami, kuchenkami elektrycznymi, w rurach, kanałach. Ale problem karaczanów nie dotyka tylko mieszkań, zagrożone są nimi wszystkie miejsca (firmy, fabryki, zakłady), których działalność w jakikolwiek sposób jest związana z jedzeniem.
Szkodliwość karaczanów
Karaczany pojawiają się w miejscach silnie zanieczyszczonych, jak kał, padlina, ale też w ściekach i różnych brudnych zakamarkach. Osadza się tym samym na nich mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym wirusy, bakterie i pasożyty, a także pleśnie. Są odpowiedzialne za zakażenia grypą żołądkową, durem brzusznym, czerwonką czy polio, przenoszą pasożyty, jak nicienie czy glisty wywołujące u ludzi poważne choroby.
Karaczany są też ogromnym problemem w szpitalach – wchodzą w kroplówki, opatrunki, wędrują po chorych i roznoszą bakterie przyczyniając się do szerzenia ciężkich zakażeń szpitalnych.
Oprócz tego mogą być źródłem reakcji alergicznych wśród osób nadwrażliwych. Alergeny mogą pojawić się zarówno w powietrzu zawierającym cząsteczki pochodzące od karaczanów, jak i w pokarmie zanieczyszczonym uprzednio przez karaczany.
Karaczany zanieczyszczają też żywność. Zostawiają w niej przeniesione bakterie i inne drobnoustroje, zostawiają też nieprzyjemny, charakterystyczny dla siebie zapach (odchodów, wydzielin). Żywność, w której zagnieździły się karaczany, powinna być natychmiast zutylizowana, nie nadaje się do jedzenia ze względu na duże ryzyko zatrucia.
Zwalczanie karaczanów – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Firma BIOS w zwalczaniu karaczanów stosuje metody, które pozwalają w 100% wyeliminować populację. Są to:
Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Szczegóły dotyczące zabiegu zwalczania karaczanów mogą Państwo poznać w opisie usługi zwalczania karaczanów oraz kontaktując się bezpośrednio z nami. Zapraszamy do współpracy nie tylko osoby prywatne, ale także firmy z Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz wielu innych większych i mniejszych miast i miejscowości. Ich lista znajduje się poniżej. Jeśli Państwa miejscowości nie ma na niej, i tak warto do nas zadzwonić – duże zlecenia realizujemy w całej Polsce!