
Jak wyglądają prusaki (karaluchy)*?
Prusaki są dość charakterystycznymi owadami i nie jest trudno je odróżnić od innych. Mierzą do 15 mm, mają brązowy kolor, a na ich grzbiecie zauważyć można dwa ciemnobrunatne, niemal czarne krótkie pasy. Uwagę przyciągają ich długie i bardzo ruchliwe czułki (są ich narządem zmysłu). Prusaki posiadają 3 pary odnóży, które wyposażone są w haczyki (kolce). Taka budowa odnóży w połączeniu z wyspecjalizowaną stopą (4 człony z przylgami, poduszeczką i specjalnymi pazurkami) sprawia, że prusaki bez problemu poruszają się nawet po gładkich i śliskich pionowych powierzchniach, jak kafelki czy szafki.
Prusaki posiadają skrzydła, choć nie są owadami fruwającymi. Skrzydeł używają czasem do szybowania, kiedy spadają z większych wysokości. Samice są nieco ciemniejsze od samców.
Ciało prusaków jest spłaszczone, natura zaś obdarzyła je możliwością totalnego spłaszczenia ciała, dzięki czemu bez problemu wnikają w najmniejsze szczeliny, przeciskają się pod drzwiami oraz przez ubytki w murach, pod listwami przypodłogowymi.
Larwy prusaka są białe, później ciemnieją. Wylęgają się z kokonów (zwanych ootekami), które samice noszą aż do momentu wylęgu. Ooteki są prostokątne i brązowe. Każdy kokon zawiera ok. 30 larw.
Tryb życia prusaków (karaluchów)
Prusaki poszukują warunków, w których mogą założyć gniazdo i się rozmnażać. Potrzebują ciepła (20-29°C), wilgoci, jedzenia i spokoju. Nie wszystkie osobniki opuszczają gniazdo (dlatego samodzielna walka z nimi jest tak trudna) – samice częściej w nim pozostają, natomiast wędrują samce: szukają pokarmu i wody, często przynosząc go później ukrytym samicom.
Rozwój pokolenia prusaków jest ściśle zależny od temperatury i trwa od 2,5 do 6 miesięcy. W optymalnych warunkach dorosły samiec przeżyje 4 miesiące, samica około 6 miesięcy. W tym czasie samica złoży ok 6 kokonów (+/-2). W każdym z nich znajduje się ok. 30-40 larw. Minie od 4 do 8 miesięcy, zanim staną się dorosłe i zdolne do rozmnażania.
Prusaki są podatne na niską temperaturę. W -2°C giną zarówno dorosłe osobniki, jak i wszystkie inne stadia rozwojowe. Samce są odporne na głód – bez jedzenia mogą przeżyć nawet 40 dni. Samice poza okresem reprodukcyjnym przetrwają do 15 dni. W czasie rozmnażania się dużo bardziej wrażliwe i bez jedzenia giną bardzo szybko. Larwy natomiast bez jedzenia mogą egzystować nawet 120 dni.
Co przyciąga prusaki?
Prusaki pochodzą z Azji. U nas poszukują warunków zbliżonych do pierwotnych, zatem nie spotkamy ich raczej na zewnątrz domów. Zamieszkują w ogrzewanych budynkach, w których jest dostęp do wody oraz pokarmu. Najczęściej znajdziemy je w kuchni oraz w łazience: w tej pierwszej odpadki pozostawiane przez człowieka są podstawą ich wyżywienia, w tej drugiej z kolei mają dostęp do wody, która jest im niezbędna do życia.
Preferują pokarmy zawierające dużo białka oraz wody. W kuchni znajdzie pieczywo, mąkę, cukier, kasze, ryż, ziemniaki, marchewkę, buraki i inne warzywa, a także owoce, tłuszcze. Jeśli populacja jest naprawdę duża, prusaki rozchodzą się po domu – tu zadowolą się skórą, jedwabiem, papierem, watą, resztkami sierści naszych czworonogów. Nie pogardzą nawet kałem i padliną.
Dlatego aby zniechęcić prusaki do osiedlania się w naszych domach, powinniśmy zadbać o czystość: sprzątać często, regularnie i dokładnie. Należy zlikwidować także wszelkie źródła wilgoci: mokre tkaniny, przeciekające krany, nieszczelne rurki, uszkodzone uszczelki.
Szkodliwość prusaków
Prusaki odwiedzają miejsca silnie zanieczyszczone, chodzą po kale, gnijących odpadkach i innych nieczystością. Stają się przez to wektorem drobnoustrojów chorobotwórczych: przenoszą bakterie, wirusy, pasożyty. Można się od nich zarazić gruźlicą, cholerą, przenoszą dżumę i trąd. Zanieczyszczają żywność odchodami oraz pasożytami, jak glisty czy nicienie, przyspieszają także jej gnicie. Są odpowiedzialne za wywoływanie zatruć pokarmowych, przenoszą np. rotawirusy (grypa żołądkowa).
Prusaki (karaluchy) odpowiedzialne są także za wywoływanie niektórych alergii u ludzi.
Zwalczanie prusaków – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Samodzielna walka z prusakami jest trudna, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w bloku i sąsiadów także dotyczy problem ich występowania. Dobrze jest zatem skontaktować się z profesjonalną firmą DDD – firma BIOS posiada skuteczne sposoby zwalczania karaluchów (prusaków). Stosujemy:
Więcej o zwalczaniu prusaków (karaluchów) mogą Państwo przeczytać w opisie usługi zwalczania prusaków.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami, jeśli zmagają się Państwo z problemem prusaków w domu czy firmie. Działamy na terenie Trójmiasta, ale także wielu innych miejscowości, których lista znajduje się niżej. Duże zlecenia realizujemy na terenie całej Polski, więc zawsze warto do nas zadzwonić!
*Prusaki potocznie nazywane są karaluchami.