Wilgoć w budynku – czy jest na nią jakaś rada?
Zawilgocenie jest częstym problemem, z którym spotyka się nasza firma. Jest ono nie tylko wynikiem oczywistego działania czynników zewnętrznych, jak sąsiedzkie zalanie czy powódź. Czasem jest wynikiem złej izolacji budynku czy przeciekającego dachu – wówczas gromadzić się może latami, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów oraz stwarzając niekorzystne dla zdrowia warunki. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Skąd się bierze zawilgocenie budynku? Najpopularniejsze źródła zawilgocenia
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jakie mogą być źródła zawilgocenia. Szukając ich należy zwrócić uwagę na:
- zła izolacja termiczna budynku,
- nieszczelna izolacja fundamentów,
- nieszczelny dach,
- zła konstrukcja lub zniszczenia w systemie odprowadzania opadów (np. uszkodzone lub zapchane rynny),
- podciąganie kapilarne wody w murach,
- opady atmosferyczne,
- kondensacja pary wodnej w pomieszczeniach budynku.
Firma BIOS w codziennej pracy często spotyka się z problemem zawilgoconych budynków. Dość często ich mieszkańcy wzywają nas dopiero, kiedy grzyb na ścianie jest ogromny, a oni samo zaczynają chorować – wówczas koszty osuszenia budynku oraz jego odgrzybienia są dużo wyższe, a proces wydłużony i trudny. Najlepiej działać, jak tylko zaczynamy podejrzewać, że w naszym mieszkaniu lub domu, jest za dużo wilgoci.
Objawy wilgoci – na co zwrócić uwagę
Naszą uwagę powinny zwrócić:
- zapach stęchlizny w domu,
- wybrzuszanie lub zapadanie i wypaczanie drewnianych podłóg,
- odkształcanie się ościeżnic i drzwi wykonanych z drewna lub sklejki,
- skraplająca się woda pod dachem lub - jeśli budynek przeszedł termomodernizację - pod termoizolacją,
- zacieki przy cokołach na wysokości 20-40 cm,
- plamy wilgoci pojawiające się w różnych miejscach, zazwyczaj po opadach i w czasie wilgotniejszej pogody (wskazujące na zasolenie muru),
- w piwnicach także: wykwity na ścianach, łuszcząca farba, plamy, osypujący się tynk.
Zawilgocony dom – co robić?
Niektóre źródła wilgoci można usunąć we własnym zakresie – ważne, aby działać szybko. Problem z namakaniem murów wodą opadową można rozwiązać poprzez zadbanie o prawidłowe odprowadzanie wody z dachu (np. naprawę rynien), wilgoć wewnątrz pomieszczeń czasem można usunąć częstszym i intensywniejszym wietrzeniem.
Jednakże we własnym zakresie czasem trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę jest przyczyną wilgoci. Błędne zidentyfikowanie problemu może doprowadzić do sytuacji, w której pogorszymy jeszcze sprawę. Czasem dzieje się tak, gdy np. uznajemy, że docieplenie budynku od wewnątrz sprawi, że wnętrze się ociepli i przestanie osiadać para. Zaostrzy to tylko sytuację i doprowadzi do zagrzybienia, a to tylko jeden z wielu problemów, jakich możemy się nabawić przez nieumiejętne próby rozwiązania problemu wilgoci.
Jeśli podejrzewają Państwo problemy z wilgocią, polecamy kontakt z naszą firmą. Przeprowadzamy dokładną diagnostykę przy użyciu nowoczesnych i atestowanych przyrządów pomiarowych, dzięki którym jesteśmy w stanie wskazać przyczynę lub przyczyny problemu. To ważne – warunkuje to bowiem prawidłowe działania później. Dobieramy odpowiednie metody pracy w zależności od tego, gdzie leży źródło problemu. Zabiegi przeprowadzane przez naszą firmę są skuteczne i bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych.
Ogromną wagę przykładamy do dokładnego odgrzybienia – rozrost kolonii grzybów i pleśni to poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego spryskujemy ściany środkiem grzybobójczym, wykonujemy ozonowanie, które nie tylko usuwa grzyby i pleśń, ale także inne drobnoustroje oraz nieprzyjemny zapach. Przywracamy dom do pełnej czystości! Dlatego serdecznie zapraszamy klientów z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumii, Elbląga i pobliskich miast do współpracy z naszą firmą - nie będą Państwo żałować!