Grzyb w domu – jak się go pozbyć skutecznie?
Istnieje wiele powodów, dla których w naszych domach gnieździ się grzyb. Istnieje też wiele sposobów na pozbycie się go – żaden jednak nie jest skuteczny, jeśli nie dotrze się do źródła problemu i nie usunie przyczyny grzyba. Profesjonaliści są w stanie to zrobić – wówczas trwałe usunięcie zagrzybienia nie jest już żadnym problemem. Jak się grzyba pozbyć skutecznie?
To wilgoć stwarza warunki idealne dla rozwoju grzybów i pleśni. Jej przyczyny mogą być różne: od błahych, jak uszkodzony system wentylacyjny, przez często zdarzające się sąsiedzkie zalanie mieszkania, po poważniejsze, jak powodzie. Czasem jednak zdarza się, że przyczyny zawilgocenia budynku są bardzo trudne do ustalenia - wówczas walka z wilgocią domowymi sposobami pochłania tylko czas i pieniądze.
Grzyb na ścianie niebezpieczny?
Nie ma wątpliwości – grzyb jest niebezpieczny. Przeprowadzono wiele badań, których wyniki mówią jednoznacznie, że grzyby i pleśnie wywierają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Nie są tylko źródłem uciążliwych alergii u osób nadwrażliwych i reagujących na ich obecność uczuleniem. Są źródłem realnych infekcji i ogólnych problemów ze zdrowiem u wszystkich, którzy są narażeni na ich oddziaływanie przez dłuższy czas (w domu czy w miejscu pracy). Dr Allan Lieberman, który przeprowadzał zakrojone na szeroką skalę badania, dowiódł, że u narażonych na oddziaływanie grzybów ludzi często obserwowano objawy i choroby takie, jak bóle mięśni i stawów, chroniczne zmęczenie, problemy z zatokami, chroniczne bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, depresja, wysypka, katar, problemy z oddychaniem i wiele innych. Oprócz tego grzyby wytwarzają związki chemiczne (tzw. mikotoksyny), które wykazują działanie rakotwórcze, uszkadzają wątrobę, a także działają na układ immunologiczny, znacząco obniżając odporność i narażając człowieka na infekcje. Rozległość objawów świadczy o uogólnionym i szerokim działaniu grzybów na organizmy.
Potwierdzono również, że pozostawanie pod wpływem działania pleśni i/lub stałej wilgocie istotnie przyczynia się do występowania astmy, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Mam grzyba w domu – co robić?
Najlepiej jest nie doprowadzać do rozwoju zagrzybienia, niemniej istnieją sytuacje, w których trudno tego uniknąć. Pierwszym sygnałem alarmowym jest pojawienie się charakterystycznego zapachu stęchlizny – jeśli taki wyczuliśmy, należy reagować natychmiast. Błyskawiczną reakcję powinno także wywołać pierwsze zagrzybienie, bez względu na to, gdzie się ono znajduje. Zignorowanie tego faktu naraża nas, domowników czy pracowników, na szereg następstw zdrowotnych, których wyleczenie jest dużo bardziej czasochłonne i kosztowne, niż wezwanie specjalistycznej firmy. Co więcej – nie istnieje żadna magiczna tabletka, która uodparniałaby nas na działanie pleśni i grzybów.
Badacze potwierdzają, że w leczeniu pacjentów cierpiących na dolegliwości związane z pleśnią, najważniejsze jest usunięcie pleśni i wilgoci, a także zlikwidowanie skażenia w miejscu, w którym dochodzi do ekspozycji (dom, miejsce pracy). Należy doprowadzić do stanu, w którym mikroklimat w tych miejscach jest korzystny, czyli usunąć źródła wilgoci, oczyścić posadzki i ściany z pleśni. Ruchome elementy wyposażenia, jak meble, dywany czy kanapy, które nasiąkły wodą, należy wyrzucić. W pewnym stopniu pomogą klimatyzatory i osuszacze, niemniej odgrzybianie i tak należy powierzyć specjalistycznej firmie. Firma BIOS dobiera odpowiednie środki i metody do konkretnych przypadków, każdorazowo gwarantujemy oczekiwany rezultat.
Jak działa firma BIOS?
Odgrzybianie przez nas przeprowadzane obejmuje dwa etapy: zlokalizowanie źródła wilgoci i jej wyeliminowanie, a następnie usunięcie grzybów. Tylko taki sposób działania daje gwarancję, że kolonia grzybów nie odrodzi się na podłożu pozostawionej wilgoci.
Często w naszej praktyce usuwania grzybów stosujemy ozonowanie. Polega ono na umieszczeniu wewnątrz zagrzybionego pomieszczenia profesjonalnego ozonatora - urządzenia wytwarzającego ozon. Gaz ten – najsilniejszy znany człowiekowi utleniacz – unosi się w powietrzu i wnika w każdą szczelinę. I zabija - na tyle skutecznie, że człowiek może w ozonowanych pomieszczeniach przebywać jedynie w masce przeciwgazowej, trzeba też wynieść wszystkie rośliny i zwierzęta domowe. Żadne z nich bowiem nie przetrwa ozonowania. Ginie również pleśń i grzyby, a także roztocza, owady i wszystkie inne nieproszone organizmy. Ozonowanie jest zabiegiem w pełni skutecznym, pod warunkiem, że wcześniej osuszy się pomieszczenia i zlikwiduje źródła wilgoci. W przeciwnym wypadku zabieg usunie objawy, a nie przyczynę i problem z zagrzybieniem wróci.
Usuwamy wilgoć
Wilgoć stanowi nie tylko podstawę rozwoju grzybów i pleśni. Wpływa negatywnie na stan budynków, ich wygląd oraz zaburza bilans energetyczny (zmniejsza lub całkowicie usuwa właściwości termoizolacyjne materiałów takich, jak np. cegła). Do jej usunięcia stosujemy różne metody: osuszacze, mikrofale i in. Odpowiednią dobieramy po analizie sytuacji zastanej na miejscu. Działamy, mając na uwadze zarówno efektywność zabiegu, jak i jego koszty.
Każdorazowo po usunięciu wilgoci i usunięciu zagrzybienia udzielamy również wskazówek, co robić, aby problemy z wilgocią się nie powtarzały. Każdy z nas powinien dbać o to, aby nie dopuścić do rozwoju zagrzybienia. Podstawą tego jest:
- zadbanie o właściwy stan wentylacji,
- analiza izolacyjności cieplnej budynku,
- dbanie o czystość pomieszczeń: grzyby i pleśnie rozwijają się najchętniej w ciemnych, wilgotnych, niewietrzonych, zakurzonych pomieszczeniach.
UWAGA: pod żadnym pozorem nie należy grzybów i pleśni usuwać na własną rękę. Dochodzi wówczas do rozprzestrzenienia się zarodników, które wraz z powietrzem wędrują do naszych płuc! Do usuwania grzybów i pleśni należy zatrudnić profesjonalną firmę! Jesteśmy do dyspozycji na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz okolic Elbląga. Zapraszamy – damy radę z każdym przypadkiem!