Ugryzienie pchły a ugryzienie pluskwy – jaka jest różnica?
Ugryzienie pchły i ugryzienie pluskwy to dość często pojawiające pytania naszych klientów. Jak wyglądają? Jaka jest różnica między ugryzieniem pchły i ugryzieniem pluskwy? A może to zwykła alergia? Zapraszamy do lektury naszego kolejnego wpisu!
Zazwyczaj scenariusz jest podobny: budzimy się z czerwonymi i często swędzącymi śladami na ciele. Czasem zauważamy je już w środku dnia, kiedy coś zaczyna swędzieć i zwracać naszą uwagę. Ślady te mogą być usytuowane w różnych miejscach, na kończynach, tułowiu, szyi. Mogą swędzieć z różną intensywnością: czasem bardzo mocno, wręcz do granicy bólu, czasem tylko trochę, przy dotyku czy podrażnieniu mechanicznym. Łączy je zazwyczaj niewiedza, skąd się wzięły. Podejrzewamy alergię na różnego rodzaju produkty lub środki czystości, czasem przyczyn ich doszukujemy się w pylących roślinach czy świeżo zjedzonych truskawkach, jeśli właśnie jest lato. Dopiero gdzieś na samym końcu zaczynamy zastanawiać się, czy przypadkiem nie padliśmy ofiarą jakichś insektów.
Ugryzienie pchły a ugryzienie pluskwy – jaka jest różnica?
Ugryzienie pchły lub pluskwy wcale nie jest taką rzadką sprawą. Zwłaszcza pluskiew jest w naszym świecie coraz więcej, z każdym rokiem wręcz przybywa nam zleceń na ich zwalczanie. Dlatego w momencie, kiedy na naszym ciele pojawią się czerwone ślady, myśl, że mogą to być ugryzienia owadów pasożytniczych, wcale nie jest pozbawiona racji bytu. Wręcz przeciwnie! Często to właśnie one są odpowiedzialne za te "bąble". Dlatego warto sobie uświadomić różnice pomiędzy ugryzieniami tych dwóch często spotykanych pasożytów ludzkich, jakimi są pchły i pluskwy.
Ugryzienia pchły
Ślady po żerowaniu pcheł najczęściej są zlokalizowane w okolicach niższych partii ciała: kostek i podudzi, rzadziej wokół talii czy w zgięciach ciała (łokcie, kolana). Jest to czerwony, nieco uniesiony ponad powierzchnię skóry czerwony guzek z małą krwistą kropką w środku. Kropka ta to ślad po wkłuciu pchły. Często są usytuowane po 3-4 obok siebie – świadczy to o kilkukrotnym żerowaniu pchły. Reakcja na ugryzienie pchły zależy od konkretnego organizmu, niemniej jednak niemal zawsze ślady po ugryzieniu są czerwone i bardzo mocno swędzą. W zasadzie nie da się ich przegapić.
Jeśli posiadacie w domu czworonogi, zwłaszcza psy, to pojawienie się takich czerwonych "bąbli" na Waszym ciele powinno Was skłonić do przyjrzenia się im. Może się okazać, że zwierzę ma pchły. Na naszym blogu w jednym z wcześniejszych wpisów pisaliśmy, co zrobić, kiedy pies ma pchły, a także jak sprawdzić, czy pies ma pchły – polecamy zajrzenie do tego tekstu. Warto jednak pamiętać, że całkiem często zdarza się, że pchły pojawiają się w domu nawet, jeśli nie ma w nim psa czy innych zwierząt. Jak to możliwe i jak sprawdzić, czy w domu są pchły, również pisaliśmy na naszym blogu!
Ugryzienia pluskwy
Ugryzienia pluskwy pojawiają się na naszym ciele po nocy. Są to małe czerwone "bąble", często układające się w linię prostą lub trójkąt po dwa lub trzy. Przypominają nieco ukłucia komarów. Niemniej jednak obserwujemy, że u różnych osób ugryzienia pluskiew wyglądają nieco inaczej: u jednych są mocno czerwone i bardzo swędzą, u innych są jasnoczerwone i prawie wcale nie swędzą. Jednych wręcz bolą, inni początkowo nawet ich nie zauważają. U tych najwrażliwszych może wręcz pojawić się opuchlizna i złe samopoczucie. Wszystko jednakże zależy od indywidualnej reakcji organizmu.
W jednym z naszych wcześniejszych wpisów pisaliśmy, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy. Pisaliśmy też, jak sprawdzić, czy w pokoju hotelowym są pluskwy. Warto to wiedzieć, bowiem pluskwami najczęściej zarażamy się właśnie podczas wyjazdów.
Skąd się biorą pchły?
Warto wiedzieć, skąd się biorą pchły, bowiem w przypadku pojawienia się czerwonych śladów na ciele, możemy spróbować skojarzyć je z konkretnymi sytuacjami. Oczywiście pchły są pasożytami przede wszystkim zwierząt i to je atakują w pierwszej kolejności. Zwierzę może z łatwością złapać pchłę podczas bliższego kontaktu z innym zwierzęciem, np. na spacerze. Może się nimi zarazić podczas naszej wizyty u krewnych czy znajomych, którzy mają ten problem, a pchły bytują np. w dywanie. Wówczas wystarczy, że np. pies położy się na zapchlonym dywanie czy chodniku i infekcja gwarantowana. Sporadycznie może się też zdarzyć, że sami przyniesiemy pchłę, np. na butach, zwłaszcza jeśli byliśmy w miejscu, w którym jest ryzyko ich bytowania (np. w piwnicy, w której przechowywane są stare dywany czy kanapy).
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy z kolei czekają na nas w tych miejscach, w których są tapicerowane meble. Hotele, motele, pensjonaty, kina, teatry, komunikacja miejska i międzymiastowa i międzynarodowa, od autobusów i pociągów, po samoloty czy statki pasażerskie. Zagrożenie jest też w szpitalach, akademikach, internatach, żłobkach, przedszkolach, w poczekalniach przychodni, gabinetach kosmetycznych, kinach, teatrach. Jednym słowem: musimy zachować czujność wszędzie tam, gdzie są tapicerowane meble. Przed infekcją pluskwami nie chroni nas ani renoma danego miejsca ani jego czystość. Wystarczy jeden klient czy pacjent, który zupełnie nieświadomie przyniesie pluskwę i kłopot gotowy.
Zwalczanie pcheł i pluskiew – Gdańsk, Gdynia, Sopot i inne miasta
BIOS proponuje Państwu usługę zwalczania pcheł i pluskiew, bez względu na to, jak duża jest ich populacja i skąd się wzięły. Pchły nie są szczególnie wymagającym przeciwnikiem do zwalczania, niemniej pluskwy stanowią ogromne wyzwanie. Wiąże się ono z faktem błyskawicznego ich uodparniania na zastosowane środki chemiczne, które nie działają na jaja. Po wytruciu pluskiew danym środkiem pokolenie, które wylęga z pozostawionych jaj jest już odporne na ten środek. Dlatego w ich zwalczaniu skuteczne są metody integrowane. Oznacza to, że działamy zarówno metodami chemicznymi (wykonując trzy opryski w określonych odstępach czasowych przy użyciu różnych środków chemicznych), jak i wykorzystując parę. Wysoka temperatura działa zabójczo na jaja. Taki sposób zwalczania pluskiew jest przez nas przetestowany i wiemy, że przynosi najlepsze efekty.
Firma BIOS oferuje swoje usługi na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i wielu innych miejsc i miejscowości. Ich listę wraz z mapką znajdą Państwo poniżej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt! Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Można do nas pisać lub dzwonić. Wszystkie dane znajdą Państwo w zakładce kontakt. Zapraszamy! :)