Jak sprawdzić, czy w domu są pchły?

27 września 2019

Coś Was gryzie? Jest szansa, że mogą to być pchły. W dzisiejszym wpisie podajemy sposoby, jak sprawdzić, czy w domu są pchły. Zapraszamy!

Pchła

Pchły to całkiem rozpowszechniony problem, w dodatku mogą występować w miejscach, w których nie ma zwierząt! Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy w domu są pchły, jeśli na Waszej skórze występują zagadkowe ugryzienia i podejrzewacie, że być może zadomowiły się właśnie u Was.

Jak wygląda pchła?

Pchła to maleńki owad, który wygląda jak skacząca czarna kropka. Mierzy od 1 do 4 mm w zależności od płci. Charakterystyczne jest ich ciało, które jest bocznie spłaszczone, co ułatwia pchłom poruszanie się w ich naturalnym środowisku, czyli w sierści zwierząt, nawet tej bardzo gęstej. Dzięki takiemu spłaszczeniu unikają oporu, jaki pojedyncze włoski mogłyby sprawiać.

Ciało pchły jest ciemnobrązowe, prawie czarne, pokryte twardym chitynowym pancerzem, spośród którego wyrastają skierowane ku dołowi włoski. Głowa pchły jest mała i wyposażona w dość długie czułki. W tej części w oczy rzuca się pokaźnych rozmiarów aparat gębowy kłująco-ssący, którym pchła pobiera pokarm, czyli krew ofiary.  Pchły nie posiadają skrzydeł, jednak poruszają się bardzo żywo używając do tego wyspecjalizowanych odnóży (posiada ich aż trzy pary!). Tylne odnóża są dłuższe od przednich, a taki układ pozwala wykonywać pchłom niezwykle długie skoki, nawet na 1 metr!

Faktem jest jednak, że wszystkie te szczegóły widoczne są w dużym powiększeniu, z pewnością nie zobaczymy ich, kiedy znajdziemy pchłę na dywanie czy nawet na naszym czworonogu.

Skąd się biorą pchły w domu?

Jest co najmniej kilka możliwości pojawienia się w domu pcheł, przy czym chcemy od razu zdementować, że pchły nie biorą się z brudu. Jest to często powtarzany mit, w który wierzy sporo naszych klientów! Często tłumaczą się oni, że sprzątają, a w domu i tak pojawiły się pchły. Obecność pcheł nie ma nic wspólnego z brudem, są to szkodniki odżywiające się krwią zwierząt i/ lub ludzi i są tam, gdzie są ludzie i zwierzęta. Skąd więc się biorą pchły w domu?

 • zwierzę może się zarazić pchłami od innego zwierzęcia na spacerze, podczas zabawy lub gryzienia,
 • zwierzę może złapać pchły leżąc na dywanie, w którym bytują,
 • zwierzę mogło zarazić się w śmietniku, piwnicy czy magazynie ze starym zapchlonym dywanem. Zwłaszcza niebezpieczne pod tym względem są miejsca, w których przebywają bezpańskie koty i inne zwierzęta, bo to one często przenoszą pchły,
 • pchłę można przynieść na butach.

Jak sprawdzić, czy w domu są pchły?

Jeśli macie podejrzenia, że mogą być u Was pchły, bo obserwujecie u siebie ugryzienia lub Wasze zwierzaki drapią się niespokojnie, warto wykonać jeden z kilku prostych testów:

 • można położyć się na ziemi i umieścić obok siebie białą kartkę papieru. Ciepło powinno je zwabić, dlatego szybko pojawią się na kartce, na której kolorze będą się wyraźnie odcinać. Ich skoki są dość wyraźnie słyszalne.
 • można przyjrzeć się czworonogowi, który się podejrzanie drapie. Jeśli jednak jego sierść jest ciemna, zauważenie malutkich pcheł jest niemal niemożliwe. Dlatego warto ustawić zwierzę na białym ręczniku i kolistymi i dość energicznymi ruchami gładzić jego sierść. Pchły powinny wypaść, a na białym ręczniku będzie je łatwo zauważyć,
 • można też dokonać oględzin skóry zwierzęcia, mogą być zauważalne małe ranki na ciele. Jeśli towarzyszy im drapanie może to świadczyć o zainfekowaniu pchłami.

Co odstrasza pchły? Profilaktyka

Pchły preferują miejsca o dość wysokiej wilgotności, więc obniżenie poziomu wilgotności w domu powinno sprzyjać ich wyeliminowaniu. Sprzątanie również je odstrasza, z pewnością niski poziom higieny im sprzyja, odkurzanie i mycie podłóg, a także dbanie o meble tapicerowane je zniechęci.

W momencie, kiedy zauważymy, że nasz czworonóg intensywnie się drapie, warto jest wdrożyć profilaktykę. W jej ramach można:

 • uprzątnąć wszystkie niepotrzebne sprzęty, ponieważ mogą one stanowić kryjówkę dla pcheł, a im więcej zalega ich w mieszkaniu, tym trudniej jest pchły wytępić,
 • dokładnie odkurzyć wszystkie dywany używając najwyższej mocy siły ssania odkurzacza. Odkurzanie jest bardzo efektywnym sposobem na ograniczenie liczebności populacji, ponieważ usuwa pchły we wszystkich stadiach, od jaj, przez larwy po jaja. UWAGA! Ważne, aby od razu po odkurzaniu usunąć worek z odkurzacza i wynieść go do śmietnika, wkładając wcześniej w folię,
 • dobrze sprawdzają się też olejki eteryczne dodane do prania, zwłaszcza eukaliptusowy i z drzewa herbacianego,
 • szczególnie dbać o legowiska zwierząt, które należy prać i odkażać je. To samo dotyczy miejsc, w których zwierzęta jedzą,
 • w przypadku, kiedy powyższe środki zawiodą, należy wezwać firmę DDD, która wykona profesjonalny oprysk i pozbędzie się pcheł.

Pamiętać jednak należy, że tym, czego pchły szukają, jest dostęp do pokarmu, czyli świeżej krwi zwierzęcej lub ludzkiej (w zależności od gatunku i sytuacji). Usunięcie zapchlonego zwierzęcia nierzadko nie rozwiązuje problemu, a wręcz go nasila!

Zwalczanie pcheł – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych miejscowości!

Najszybszym i najlepszym sposobem na pozbycie się pcheł jest po prostu wykonanie profesjonalnej dezynsekcji. W zależności od wielkości populacji, warunków i metrażu zapchlonego miejsca, firma BIOS wybiera najlepsze środki i metody. Zazwyczaj wykonujemy bardzo efektywne zamgławianie ULV, czyli metodę, w której preparat jest nanoszony na powierzchnię za pomocą specjalnego generatora. Urządzenie to zamienia substancję biobójczą w zimną mgłę i wypuszcza ją pod bardzo wysokim ciśnieniem, wtłaczając w każdą szczelinę. Preparat ma formę mikroskopijnych kapsułek, których zawartość uwalnia się po kontakcie ze szkodnikiem, dzięki czemu ma on przedłużone działanie. Zazwyczaj nasze działania wspomagamy opryskami ręcznymi, czasem także parownicą.

Warunkiem powodzenia oprysków jest dokładne uszczelnienie wszelkich otworów, czyli okien i wentylacji. Pomieszczenie powinno zostać opuszczone przez ludzi, a po powrocie należy je wywietrzyć.

Firma BIOS proponuje Państwu zabiegi na najwyższym poziomie. Stosujemy tylko i wyłącznie certyfikowane preparaty przygotowywane zgodnie z zaleceniami producentów (nie rozcieńczamy ich dodatkowo wodą!!!). Używamy ponadto certyfikowanego sprzętu o najwyższej jakości, nie stosujemy sprzętu taniego, z marketów, mało wydajnego.

Ponadto stale jeździmy na szkolenia i uzupełniamy naszą wiedzę. Jeśli tylko pojawiają się nowe metody, które są mniej uciążliwe, mniej toksyczne, a mają równie dobrą skuteczność, mogą być Państwo pewni, że natychmiast zostają wdrożone w naszej firmie. Stawiamy przede wszystkim na jakość, ale zachowujemy przy tym ceny na każdą kieszeń. Warto nam zaufać! Pracujemy na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, a także wielu innych miejscowości i miast. Ich lista znajduje się poniżej, znajdą Państwo tam też mapkę. Polecamy serdecznie nasze usługi zachęcamy do kontaktu!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski