Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?
Pluskwy to gorący temat. Przez dziesiątki lat zapomniane, wróciły i atakują ze zdwojoną siłą. A w dodatku przed nami lato i kolejne uderzenie, pluskwy bowiem przenoszą się także wraz z turystami. Na naszym blogu podpowiadamy, jak sprawdzić, cz w domu są pluskwy. I co zrobić, jeśli są! :) Zapraszamy do lektury!
Pluskwy są małe i podstępne. Sprzyja im natura: ona sprawiła, że z łatwością przenoszą się z człowieka na człowieka i dosłownie każdy z nas może paść ich ofiarą. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Pluskwy – jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Pluskwy są małymi "robakami", które początkowo zupełnie nie rzucają się w oczy. Minie wiele czasu, zanim tak naprawdę zorientujemy się, że coś jest nie tak i w naszym łóżku zamieszkali dzicy lokatorzy. Chyba że nabędziemy odpowiednią wiedzą, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego szukamy. Pluskwa mierzy ok. 5 mm. Jej ciało, kiedy jest głodna, jest okrągłe, ale im bardziej napojona krwią, tym bardziej robi się wydłużone, wrzecionowate. Mierzy ok. 5 mm, jest koloru czerwono-brązowego, choć głodna staje się dużo jaśniejsza, a napojona brunatnieje od krwi. Ciało pluskwy okryte jest mocnym pancerzem, który chroni ją przed zgnieceniem. Nic dziwnego: jej miejscem do życia są szczeliny w naszych łóżkach i ich okolice. Przebywając w łóżku wraz ze śpiącymi ludźmi pluskwy ponadto stale są narażone na przygniecenie. A jednak się to nie dzieje. Z tego powodu trudno też jest zadeptać np. na dywanie zauważoną pluskwę. Jedynie zdeptanie jej płaską podeszwą na gołej podłodze jest efektywne, bowiem jej pancerz chroni ją w bardzo dużym stopniu.
Pluskwy lokalizują się w pobliżu łóżek, dlatego to właśnie tam należy rozpocząć poszukiwania, jeśli chcemy się upewnić, czy w domu są pluskwy. Dokładnie sprawdzamy pościel, włącznie z zakładkami i zaszewkami, zdejmujemy poszewki, zaglądamy pod prześcieradło, sprawdzamy materac i wszelkie możliwe jego zagłębienia, oglądamy stelaż łóżka, szufladę na pościel, okolice nóżek łóżka, listwy przypodłogowe, firanki, zasłonki przy łóżku, ramy obrazów, zagłębienia w ścianie, wszelkie najmniejsze dziury, odstające tapety. Jeśli pluskwy są, powinniśmy znaleźć w którymś z tych miejsc jakiś ślad po nich. Może to być dorosły osobnik lub nimfa. Ponadto w łóżku możemy znaleźć ślady krwi, a także martwe osobniki. Mogą być też jaja w postaci małych "ziarenek".
Ślady inwazji pluskiew mogą ponadto pojawić się także na skórze. Jeśli u domowników po nocy pojawiają się czerwone okrągłe ślady podobne do ugryzień komara, ale często bardziej swędzące, to znak, że możemy mieć do czynienia z pluskwami. Warto zwrócić uwagę na ich układ: jedna pluskwa bowiem często kłuje dwa lub trzy razy. Dlatego po nocy zauważyć można 2 lub 3 ugryzienia blisko siebie, układające się w linię lub trójkąt.
Czy pluskwy są groźne?
Pluskwy na szczęście nie przenoszą chorób. Nikt jednak nie lubi być gryziony przez pasożytnicze pluskwiaki w swoim własnym łóżku, nikt też nie zniesie świadomości, że śpi z "robakami". Pluskwy ponadto błyskawicznie się rozmnażają i zwiększają kolonię. W niedługim czasie łóżko jest zanieczyszczone ich odchodami, pancerzykami, martwymi osobnikami, kropelkami krwi. Zaczyna to wyglądać bardzo nieestetycznie.
Pojawiają się od pewnego czasu doniesienia, że pluskwy mogą być odpowiedzialne za przenoszenie gronkowca złocistego. Ta teoria naukowców nie znalazła jeszcze 100-proc. potwierdzenia w rzeczywistości.
Skąd się biorą pluskwy w domu?
To ludzie pomagają pluskwom przemieszczać się i znajdować nowe ofiary, a tym samym miejsca do życia. Pluskwy używają swoich haczykowatych odnóży, aby przyczepiać się do naszych ubrań i niezauważone wraz z nami wędrują do kolejnych miejsc, które następnie zasiedlają. Można je "złapać" wszędzie tam, gdzie są tapicerowane meble. Oznacza to, że zostały one przyniesione tam już wcześniej, przyczepiły się do tapicerowanego krzesła, fotela, kanapy czy innego elementu wyposażenia i mieliśmy pecha usiąść i paść nową ich ofiarą. Na naszym ubraniu trafią bowiem do naszego domu, a tam w pobliże łóżka. Nie minie wiele czasu, aż zaczną żerowanie oraz rozmnażanie.
Pluskwy można przywieźć z wakacji, nawet jeśli spaliśmy w hoteli najwyższej klasy, można je przynieść po podróży pociągiem, tramwajem, autobusem, czy samolotem, atak może nastąpić w kinie, teatrze czy operze.
Co więcej, mogą trafić do naszego domu wraz z podarowanymi rzeczami: meblami, ubraniami, a nawet książkami, jeśli ich właściciele mieli pluskwy w domu. Mogą też zostać przyniesione przez odwiedzających nas gości. Czasem zdarza się, że jeśli np. sąsiad ma pokaźną populację pluskiew, mogą do nas przejść przez szczeliny w ścianach, sufitach, przy rurach, a nawet pod drzwiami.
Jak zwalczyć pluskwy?
Pluskwy to twardy przeciwnik. Zwalczenie ich samemu, przy użyciu środków dostępnych w marketach jest w zasadzie niemożliwe, nawet jeśli ich producenci obiecują, że jest inaczej. Pluskwy błyskawicznie uodparniają się na zastosowany środek, a nowe pokolenie, które wykluwa się z jaj, jest już w pełni odporne. W dodatku środki chemiczne nie działają na jaja, a ponadto pluskwy są poukrywane w najmniejszych szczelinach, gdzie naprawdę bardzo trudno jest dotrzeć z ogólnodostępnymi środkami. Wystarczy jedna pluskwa, która przetrwa zabieg, aby całość poszła na marne, bo kolonia się odrodzi.
Pluskwy z powodzeniem zwalcza firma BIOS. Tak naprawdę lata doświadczeń kosztowało nas opracowanie metod, dzięki którym jesteśmy pewni, że pluskwy zostają wyeliminowane. Stosujemy metodę trójfazową, która polega na przeprowadzeniu 3 zabiegów przy użyciu środków o różnych substancjach czynnych, co zapobiega uodparnianiu się pluskiew. W dodatku pomocniczo stosujemy parownicę, której wysoka temperatura zabija jaja odporne na działanie chemicznych środków. Po 3 zabiegach po pluskwach nie zostaje nawet ślad.
Zwalczanie pluskiew – Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice
Zapraszamy Państwa do korzystania z naszych usług, zwłaszcza usługi zwalczania pluskiew. Jesteśmy w 100% skuteczni, a w wyniku naszych zabiegów po pluskwach nie ma nawet śladu. Przed zabiegiem udzielamy wszystkich możliwych informacji, jak się przygotować, aby zabieg zakończył się pomyślnie.
Działamy na terenie Trójmiasta oraz wielu innych miejscowości i miast. Ich listę znajdą Państwo na dole strony. Zapraszamy serdecznie!