Skąd się biorą mole spożywcze w domu i jak się ich pozbyć?

22 grudnia 2023

Mole spożywcze w domu nie są rzadkim zjawiskiem. Przeciwnie - każdego roku wykonujemy setki zleceń na ich usunięcie. Skąd się biorą mole spożywcze w domu? Jak zapobiec ich pojawianiu się? Jak się ich pozbyć? Zapraszam do lektury!

Mól spożywczy

 

W każdym domu może zdarzyć się sytuacja, że biorąc opakowanie z mąką z szafki kuchennej, natrafimy na przykrą niespodziankę - białe, wijące się larwy. Czasem infekcja molami zaczyna się mniej niewinnie - z dnia na dzień obserwujemy fruwające w domu małe motylki. Początkowo nie budzą zdziwienia, ale z czasem skłaniają domowników do zastanowienia się, co to są za owady i skąd się wzięły.

Niestety te niewielkie owady potrafią zniszczyć nasze zapasy żywności, doprowadzając nie tylko do strat finansowych, ale i dużej frustracji. Dlaczego pojawiają się w naszych domach i jak możemy z nimi walczyć? Oto kilka informacji, które pomogą zrozumieć, skąd się biorą mole spożywcze i jak skutecznie się ich pozbyć.

Skąd się biorą mole spożywcze w domu?

Najczęściej źródła zakażenia molami są dwa: produkty przyniesione ze sklepu oraz otwarte okna. Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje.

Jednym z głównych źródeł zakażenia molami są produkty spożywcze zakupione w sklepie, zwłaszcza mączne lub te, które zawierają orzechy. Często mole spożywcze już znajdują się w produktach na półkach sklepowych - po zakupie przynosimy je do domów zupełnie nieświadomi. Brak właściwej segregacji oraz przechowywania żywności może prowadzić do rozmnażania się moli w kuchennych szafkach i infekowania kolejnych produktów i półproduktów. Dlatego, przywożąc produkty do domu, warto zwrócić uwagę na ich opakowanie oraz zadbać o ich bezpieczne przechowywanie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z obecnością moli.

Drugim powszechnym źródłem moli w naszym domu są otwarte okna. Mole spożywcze są przyciągane przez zapachy i wilgoć, więc otwarte okno stanowi dla nich zaproszenie. Wpływ na to może mieć również brak odpowiedniej ochrony okien, takiej jak moskitiery. Dlatego, podczas cieplejszych miesięcy, gdy okna są często otwarte, zwiększa się ryzyko, że mole spożywcze przedostaną się do kuchni i zainfekują zapasy żywności. Zapewnienie odpowiedniej ochrony okien oraz monitorowanie warunków przechowywania produktów są kluczowe w zapobieganiu niechcianej obecności moli w domu.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Pozbycie się moli spożywczych z domu wymaga skrupulatnej identyfikacji źródeł infekcji. Zaczynamy od przeglądu produktów spożywczych w kuchennych szafkach, eliminując te, które wykazują oznaki zainfekowania. Następnie przystępujemy do gruntownego sprzątania. Staranne oczyszczenie powierzchni kuchennych, szczególnie miejsc, gdzie mogą gromadzić się drobinki jedzenia, jest kluczowe. Warto również oczyścić obszary wokół źródeł wilgoci, takich jak zlewy czy piekarniki. Skoncentrowane wysiłki na utrzymaniu czystości pomogą ograniczyć atrakcyjność domu dla moli.

Ważne jest też wyrzucenie wszystkich zainfekowanych produktów, a kupione w ich miejsce nowe produkty i półprodukty należy trzymać w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych słoikach. Plastikowe opakowania mogą bowiem zostać przegryzione przez larwy.

Dodatkowo, stosowanie naturalnych odstraszaczy, takich jak worki z lawendą, cedru czy mięty, w kuchennych szafkach odstrasza moli i utrzymuje je z dala od naszych zapasów. Regularne monitorowanie stanu żywności oraz utrzymanie środowiska kuchennego w czystości to kluczowe elementy skutecznej strategii eliminacji moli spożywczych z domu.

Czasem jednak bardzo trudno jest zlokalizować gniazdo moli, a wyrzucenie z szafek produktów nie rozwiązuje problemu (bo mole mogą być w zupełnie innym miejscu, np. w stroiku świątecznym z orzechami). Wówczas najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy DDD. BIOS Gdańsk usuwa mole spożywcze, oraz wszelkie inne szkodniki domowe, także gryzonie.

Zapraszamy Państwa serdecznie - korzystając z usług naszej firmy, mogą być Państwo pewni, że wybieracie doświadczonych specjalistów z ponad ćwierć wieku doświadczenia na rynku, którzy stale się szkolą. Dbamy o nasz sprzęt, który jest zawsze sprzętem z najwyższej półki, stosujemy zalecenia producentów wobec używania produktów biobójczych. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi były na najwyższym poziomie. Nigdy nie zostawiamy Klienta z nierozwiązanym problemem!

Firma BIOS działa na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga oraz miast do 30 km wokół Gdańska. Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Przyjdziemy i rozwiążemy Państwa problem z dowolnym szkodnikiem.

Obsługujemy także instytucje publiczne, jak szkoły, urzędy, przedszkola, a także fabryki, przedsiębiorstwa, firmy, restauracje, hotele i wszystkie inne miejsca wymagające interwencji firmy DDD. 

 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski