Małe czerwone robaki na elewacji? Może to lądzień czerwonatka

3 listopada 2022

Jeśli zauważyłeś na swojej elewacji małe czerwone robaczki, mogą to być lądzienie! Te piękne stworzenia, nie są szkodliwe, ale jeśli dojdzie do ich namnożenia, stają się naprawdę uciążliwe. W tym artykule dowiesz się więcej o tych ciekawych owadach. Podpowiemy również, co robić, jeśli ich populacja za bardzo się rozrośnie.

Lądzień czerwonatek - małe robaczki na elewacji

Czerwone robaczki, przypominające małe pajączki, bywają tak malutkie, że nawet trudno je zauważyć, jeśli widzimy tylko jednego osobnika. Jednak często dochodzi do namnożenia ich populacji i zaczynają występować w masie, co już trudno przeoczyć. Spotykamy je na balkonach, tarasach, parapetach i ścianach domów.

Preferują ciepłe, nasłonecznione i suche miejsca, dlatego stają się problemem wiosną i latem. Niestety, mogą pojawić się w ogromnych ilościach oraz zacząć wchodzić do domów, na co już nikt się nie godzi. Wiele osób walczy z nimi latami, na szczęście mamy sposoby na szybkie pozbycie się małych czerwonych pajączków.

Lądzień czerwonatka (aksamitka) - co to za czerwony owad?

To nawet nie owad, a pajęczak. Uwagę zwraca przede wszystkim jego intensywnie czerwony kolor. Jest maleńki, mierzy maks. 4 mm. Wygląda jak... pajęczak. Okrągły tułów z 2 parami odnóży, szczękoczułki, szczękonóżki. Nie jest groźny, nie gryzie, nie kąsa, nie ma jadu. Przeciwnie, uznaje się go za pożyteczny owad, bo jest w stanie regulować populacje szkodników roślin.

Czerwonatek (Trombidium holosericeum) występuje w różnych środowiskach, od lasów po tereny rolnicze. Rośliny, na których przesiaduje, często są atakowane przez szkodniki, takie jak mszyce. Dlatego czerwonatek jest stosowany w biologicznej kontroli szkodników, jako swoista "policja" ekosystemu.

Czerwony owad na elewacji, balkonie, tarasie - czy jest się czego bać?

Na szczęście nie. Pajęczaki te nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt gospodarskich, a ich obecność w środowisku można traktować jako pozytywną. W przypadku upraw rolniczych, czerwonatek służy jako naturalne rozwiązanie w walce ze szkodnikami, co pozwala ograniczyć ilość stosowanych pestycydów i ochronić środowisko naturalne.

Niemniej na tarasie, balkonie czy elewacji, kiedy wędrują po nich tysiące czerwonych robaków, ich obecność bywa męcząca i niepożądana. Tym bardziej że w przypadku tak dużych populacji mają tendencję do wchodzenia do domów i wędrówek wokół okien.

Dezynsekcja czerwonych owadów na elewacji - czy konieczna?

Jeśli czerwone owady (pajęczaki, robaki) nie przeszkadzają Ci, nie ma się czym martwić. Ale jeśli jest ich po prostu za dużo, wchodzą do domu lub obawiasz się o bezpieczeństwo dzieci lub zwierzaków, zapraszamy do zamówienia profesjonalnej dezynsekcji.

Możemy ją przeprowadzić razem np. z odkomarzaniem lub odkleszczaniem - zabiegami, które w okresie letnim wykonujemy bardzo często i które służą pozbyciu się uciążliwych komarów oraz ochronie zdrowia ludzi i zwierząt przed kleszczami.

Jak zapobiec powrotowi czerwonych pajączków na elewacji?

Tu najlepiej zadziałają naturalne metody. Czerwonatki nie lubią roślin, które dla nich pachną zbyt intensywnie. Są to np. lawena, wrotycz, kocimiętka, rozmaryn, złocień. Plus jest taki, że wiele z tych roślin działa odstraszająco także np. na kleszcze, więc postawienie doniczek na balkonie lub posadzenie ich w przydomowych ogródkach może skutecznie zniechęcić czerwone pajęczaki do zadomowienia się u nas.

Dezynsekcja - Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice

Niezależnie od tego, z jakim szkodnikiem przyszło Wam walczyć, pomoże skuteczna dezynsekcja. 

Dezynsekcja, czyli zabieg zwalczający insekty, może przynieść wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  1. Zapobieganie chorobom: Owady, takie jak prusaki, muchy czy kleszcze, mogą przenosić różne choroby, w tym tak groźną boreliozę. Ich obecność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dezynsekcja może pomóc w eliminacji tych insektów i zmniejszeniu ryzyka zarażenia chorobami.

  2. Ochrona mienia: Niektóre owady, takie jak szkodniki drewna czy szkodniki ubrań (mole) mogą powodować poważne szkody w meblach czy ubraniach. Dezynsekcja może zapobiec temu, żeby owady zniszczyły mienie.

  3. Zwiększenie wygody: Owady, takie jak mrówki, pająki, osy i muchy, mogą być uciążliwe i wpływać na komfort życia w domu lub miejscu pracy. Wszelkie owady pojawiające się np. w restauracji czy hotelach to ogromne szkody wizerunkowe. Dezynsekcja wyeliminuje te problemy.

  4. Zwiększenie bezpieczeństwa: Niektóre owady, takie jak osy i pszczoły, mogą być agresywne i stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Dezynsekcja może pomóc w zapobieganiu takim incydentom i poprawić bezpieczeństwo.

Warto jednak pamiętać, że dezynsekcja powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowaną firmę, która będzie miała wiedzę na temat odpowiednich metod i środków, aby zapewnić skuteczne zwalczanie insektów przy minimalnym ryzyku dla ludzi i środowiska. Zapraszamy do kontaktu z BIOS! 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski