Ratunku! Mrówki w domu. Jak zlikwidować te szkodniki?

9 października 2022

Mrówki w domu to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi mamy do czynienia w naszej codziennej pracy. Znasz to? Budzisz się pewnego dnia, a w Twojej kuchni jest całe mnóstwo nieproszonych gości wędrujących wprost do cukiernicy. Mamy na to radę. Dowiedz się, jak usunąć mrówki z domu, tak aby pozbyć się ich szybko i skutecznie.

Zwalczanie mrówek Trójmiasto

 

Skąd się biorą mrówki w domu?

Mrówki do domu mogą się dostać na co najmniej kilka sposobów. Nieszczelności w oknach i drzwiach, otwarte okna latem, przewody wentylacyjne w blokach, a także produkty przyniesione ze sklepu - to najczęstsze miejsca wnikania mrówek do naszego domu.

Mrówki poszukują w naszych domach idealnych warunków do życia: stałego dostępu do jedzenia oraz ciepła i spokoju. Niestety - obok człowieka nigdy takich nie znajdą, ponieważ ich kolonia rozwija się szybko i jak tylko ludzie orientują się, że w ich domu pojawia się coraz więcej mrówek, zaczynają błyskawicznie działać i zadają pytanie "jak się pozbyć mrówek".

Jak odstraszyć mrówki z domu?

Skoro tak łatwo o atak mrówek, z pewnością nasuwa się Wam pytanie, czy są sposoby, aby zapobiec osiedleniu się mrówek w domu. Jest kilka roślin, które - jeśli to możliwe - możecie zasadzić wokół domu. Jest szansa, że mrówki wędrujące w poszukiwaniu nowych miejsc na osiedlenie się ominą Wasz dom i poszukają lepszego miejsca. To między innymi mięta, wrotycz, tymianek, majeranek, lawenda, nagietek, czarny bez. Ich uprawa nie jest wymagająca, a mogą pomóc utrzymać mrówki z dala od domu.

Pamiętaj też, żeby zabezpieczyć się przed wniknięciem mrówek do domu - uszczelnij wszystkie szczeliny np. silikonem. Pamiętaj również, aby jedzenie trzymać w zamkniętych pojemnikach (to dobry sposób na zabezpieczenie się także przed innymi owadami). Sprzątaj regularnie kuchnię, wycieraj okruszki, chowaj cukier w zamykanej szczelnie cukiernicy, zmywaj i odkurzaj podłogi. W ten sposób również możesz zniechęcić te uciążliwe owady do osiedlenia się w Twoim domu.

Wrzątek na mrówki, ocet na mrówki, soda na mrówki - czy domowe sposoby na mrówki są skuteczne?

W internecie jest mnóstwo porad dotyczących tego, jak się pozbyć mrówek, które się już zadomowiły. Sok z cytryny z wodą, ocet, ocet jabłkowy, pomarańcza, a konkretnie jej skórka, mikstury z drożdży - to wszystko ma sprawiać, że mrówki padają całymi koloniami.

Gdyby to było tak proste, nie mielibyśmy tylu zleceń na zwalczanie mrówek :) Niestety z doświadczenia wiemy, że zwalczenie mrówek jest trudniejsze niż się wydaje, kolonia szybko się odradza, nawet jeśli chwilowo udało się ograniczyć ich liczebność, często też nie udaje się namierzyć królowej.

Nie pomagają w wielu przypadkach także środki owadobójcze kupowane w sklepie - one również najczęściej działają na mrówki, które widzimy, ale te, które są kluczowe dla kolonii - pozostają bezpieczne w ukryciu i środki w żaden sposób do nich nie docierają.

Dlatego najlepsza jest profesjonalna dezynsekcja mrówek. Tym bardziej że mamy sposób na mrówki, który jest prosty, szybki i bardzo skuteczny. O nim w dalszej części artykułu.

Latające mrówki w domu, duże mrówki w domu, czarne, małe mrówki w domu - czy wszystkich należy się bać i je zwalczać?

Niestety tak. W Polsce kilka odmian mrówek w  naszych domach może znaleźć schronienie (faraonki, darnice, hurtnice, rudnice, amazonki, gmachówki). Same w sobie nie są zazwyczaj niebezpieczne dla człowieka, ale nikt nie chce ich obecności nie pozwoli, żeby mrówki chodziły po jego domu.

Oprócz tego mrówki są wszędobylskie, wchodzą do jedzenia, mogą je zanieczyścić (wiele gatunków żeruje na padlinie). Powodują też psucie się produktów. I o ile obecność jednej czy dwóch mrówek raczej powinna zaostrzyć naszą czujność i nie musi świadczyć o inwazji mrówek, o tyle jeśli zaczynamy ich spotykać więcej, musimy absolutnie działać. Nie traćmy lepiej czasu na domowe sposoby - z doświadczenia wiemy, że klienci próbują usuwać je na własną rękę, a później i tak trafiają do nas. Szkoda czasu, a zwalczenie mniejszej populacji jest łatwiejsze.

Zwalczanie mrówek - Gdańsk i okolice

Walczycie z mrówkami, ale nic nie pomaga? Nie martwcie się, mamy profesjonalne sposoby na zwalczenie mrówek. Jeśli jesteście z Gdańska lub okolic do 30 km, zadzwońcie, a przyjdziemy.

Zawsze analizujemy sytuację zastaną u Klienta: wielkość populacji, miejsca występowania, ogólną sytuację. Dobieramy najbardziej optymalną metodę, która w danej sytuacji przyniesie najszybsze korzyści i pozwoli wyeliminować populację mrówek.

Najczęściej wybieraną przez nas metodą zwalczania mrówek jest metoda żelowa (więcej o metodzie żelowej w artykule Metoda żelowa - nowoczesny sposób na karaluchy i mrówki). Polega ona na użyciu przeźroczystego żelu i wyłożeniu go w miejsca występowania mrówek. Żel ten jest bezbarwny, nietoksyczny dla ludzi i zwierząt domowych, biodegradowalny. Można go wyłożyć szybko, bez przerywania pracy biur czy fabryk, dyskretnie, bez zwracania uwagi np. gości restauracji czy pacjentów szpitali. 

Żel jest złożony z wody, feromonów, białka, dzięki czemu stanowi dla mrówek atrakcyjne pożywienie. Przyciąga je z dużej odległości, mrówki chętnie go zjadają, zanoszą go też mrówkom ukrytym w gnieździe, w tym królowej. W ten sposób szybko dochodzi do wyginięcia całej kolonii.

Metoda ta ma wiele zalet. Nie moczy powierzchni, tak jak metoda opryskowa, nie wymaga precyzji (bowiem trucizna jest roznoszona przez same szkodniki i trafia do każdego osobnika w kolonii). Nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Co ważne, może być wykonywana dyskretnie - przy oprysku konieczne jest opuszczenie przez ludzi dezynsekowanego miejsca, a także zadbanie o szczelność pomieszczenia. Żelowanie tego nie wymaga, może być wykonywane w obecności domowników, w tym małych dzieci

 

Zapraszamy do korzystania z usług firmy BIOS. Świadczymy nasze usługi w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz wielu innych miejscowościach i miastach do 30 km od Gdańska. Zwalczamy nie tylko mrówki, ale także wszystkie inne szkodniki: mole, prusaki, karaluchy, szerszenie, osy, komary, kleszcze, pluskwy, szubaki - i wszelkie szkodniki, jakie pojawiają się w domach, zakładach pracy, szpitalach i innych placówkach zdrowotnych, placówkach edukacyjnych czy fabrykach.

Mamy ponad ćwierć wieku doświadczenia, stałe grono klientów, cieszymy się w okolicy ogromnym zaufaniem.

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i nigdy nie odpuszczamy - nie zostawiamy Klienta, póki szkodniki nie są usunięte. To nasz punkt honoru, aby doprowadzić do szczęśliwego końca przeprowadzany przez nas zabieg dezynsekcji. Jesteśmy partnerami, na których po prostu można liczyć!

Namiary na nas znajdują się w zakładce kontakt. Warto też poczytać opinie o nas w internecie - jesteśmy z nich dumni!

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski