Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu?

17 stycznia 2020

Plaga myszy i szczurów może się zdarzyć w niemal każdym domu. Ważne jednak, aby jak najszybciej zauważyć problem. Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu? Zapraszamy do lektury!

Deratyzacja Gdańsk

Jesienne i zimowe miesiące sprzyjają pojawianiu się gryzoni w domach. Wiosną i latem świetnie radzą sobie w naturze, gdzie znajdują mnóstwo pożywienia. Ale chłodniejsze dni nie są już tak sprzyjające, dlatego zaglądają do naszych domów i najczęściej właśnie jesienią i zimą pojawiają się z nimi problemy.

Zarówno myszy, jak i szczury, starają się jednak nie rzucać w oczy. Oznacza to, że nie od razu zauważymy ich obecność, a one będą robiły wszystko, aby jak najdłużej pozostać niezauważone. Instynktownie omijają człowieka, choć są to gryzonie synantropijne, czyli takie, które idealnie przystosowały się do życia obok nas i to właśnie obok nas znajdują wszystko, czego im trzeba do życia. Ciepło, dostęp do wody i dużo jedzenia, a także spokojne i ustronne miejsca. Z tego ostatniego powodu może minąć trochę czasu, zanim odkryjemy, że w naszym domu zamieszkali dzicy lokatorzy, dlatego warto być wyczulonym na kilka oznak, że możemy mieć do czynienia ze szczurami lub myszami.

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu?

Już od pierwszych dni, kiedy gryzonie wtargnęły do naszego domu, można zobaczyć pewne subtelne oznaki tego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • pojawiające się gdzieniegdzie (ale najczęściej w pobliżu jedzenia) odchody. Odchody mają wygląd ciemnobrązowych eliptycznych bobków, wielkości 3-8 mm. Najczęściej znaleźć je można w pobliżu zapasów jedzenia, ale również na drogach przemieszczania się gryzoni. Dlatego jeśli gdzieś znaleźliśmy odchody, warto przyjrzeć się tym miejscom, bo jest szansa, że spotkamy na nich gryzonia;
  • resztki pożywienia – szczury i myszy próbują zjeść niemal wszystko. Wszystko testują i często niejadalne rzeczy lub ich fragmenty wyrzucają gdzie popadnie. Jeśli zjawią się w naszym domu to dość szybko można zauważyć dziwne resztki porozrzucane w miejscach, w których byśmy nawet nie przypuszczali. Mogą to być ślady działalności gryzoni w naszym domu;
  • pojawiające się zniszczenia na meblach i innych przedmiotach oraz sprzętach – gryzonie są w stanie pogryźć wszystko. Niebezpieczne są tu zwłaszcza szczury, które mają bardzo mocne zęby i ślady po ich gryzieniu można znaleźć na ścianach, kablach, rurach i w wielu innych newralgicznych miejscach, które nie tylko stają się oszpecone, ale również grożą niebezpieczeństwem;
  • dochodzące np. ze strychu hałasy – szczury buszują w nocy: biegają, turlają się, biją ze sobą. Są to spore zwierzęta, dlatego odgłosy ich obecności zaczynają być słyszalne. Każdorazowo takie niewytłumaczalne odgłosy powinny zostać zidentyfikowane, może się bowiem okazać, że mamy do czynienia ze szczurami, myszami, ale także np. z kunami, których obecność w domu również jest niepożądana i groźna. Dlatego odgłosy powinny nas skłonić do działania.

Jak zapobiec inwazji gryzoni (myszy i szczurów)?

Tak jak zostało już wspomniane, myszy i szczury wędrują do naszych domów w poszukiwani ciepła, spokoju i jedzenia. To stwarza im idealne warunki do rozmnażania. Możemy jednakże przeciwdziałać ich pojawieniu się dzięki zastosowaniu kilku trików:

  • należy zabezpieczyć kosz, w którym są odpadki jedzenia. Mogą one skutecznie wabić gryzonie,
  • trzeba zabezpieczyć spiżarnię i uniemożliwić do niej dostęp gryzoniom,
  • trzeba zlokalizować ubytki w murach i je zabezpieczyć. Dotyczy to wszystkich innych nieszczelności (np. otworów na rury i kable), którymi gryzonie mogą wnikać do domu. Użyć trzeba silikonu oraz specjalnych siatek,
  • należy posprzątać wszystkie miejsca, w których rzadko bywamy, takie jak piwnice, strychy czy magazyny. Im więcej zalegających w nich sprzętów, tym większa szansa, że staną się kryjówką dla gryzoni. Dlatego wszystko, co nieużywane, należy wyrzucić,
  • można przygarnąć kota. Jego zapach bardzo skutecznie zniechęca myszy i szczury do nawet zbliżania się do domu.

Czy szczury i myszy stanowią zagrożenie?

Zagrożenie związane ze szczurami i myszami jest ogromne. Zwłaszcza szczury – pod tym względem nie mają sobie równych. W przeszłości wywoływały epidemie dziesiątkujące ludzkość, dzisiaj są zagrożeniem także dla fundamentów budynków, kabli elektrycznych i internetowych, rur kanalizacyjnych. Nie oznacza to jednak, że przestały roznosić choroby. Wręcz przeciwnie, są ogromnym rezerwuarem najróżniejszych drobnoustrojów chorobotwórczych, choć ze względu na dużo wyższy niż dawniej poziom higieny, z wieloma odszczurzymi chorobami ludzie w naszej części Europy dobrze sobie radzą.

Niemniej jednak realne pozostaje zagrożenie wieloma chorobami, także pasożytniczymi. Szczury mogą wywołać chociażby popularną salmonellozę i inne zatrucia pokarmowe, zwłaszcza że zanieczyszczają jedzenie swoimi odchodami, moczem, sierścią i innymi wydzielinami.

Szczury mogą doprowadzić do zalań (uszkadzają rury kanalizacyjne), pożarów (gryzą kable i doprowadzają do spięć elektrycznych), paraliżu pracy firm (atakują serwerownie), poważnych uszkodzeń budynków (gryzą fundamenty). Oprócz tego zanieczyszczają mnóstwo jedzenia, ale mnóstwo też zjadają. Nasza spiżarnia po ich ataku jest kompletnie nie do użytku.

Deratyzacja – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Zapraszamy Państwa do korzystania z profesjonalnej deratyzacji. Nasza firma realizuje zabieg zwalczania szczurów na najwyższym poziomie, bazując na wieloletnim doświadczeniu. Dysponujemy wieloma metodami zwalczania szczurów i myszy, zarówno fizycznymi, jak i chemicznymi. Zawsze analizujemy sytuację i dobieramy metody pracy do niej, tak aby całość była bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Przeprowadzając deratyzację w blokach i zakładach zajmujemy się całym procesem kompleksowo, począwszy od identyfikacji punktów zagrożeń, uszczelnienia miejsc wnikania gryzoni, poprzez wystawienie ostrzeżeń o przeprowadzanym zabiegu, po ustawienie trutek i pułapek. Monitorujemy też na bieżąco ich ubywanie, zbieramy i utylizujemy martwe gryzonie tak, aby wszystko odbywało się bezpiecznie. Wystawiamy też oczywiście wszystkie stosowne dokumenty zabiegowe.

Zwracając się do naszej firmy mają Państwo pewność, że zostaną obsłużeni kompleksowo i z należytą starannością. Nie ignorujemy żadnych sygnałów, do pracy podchodzimy rzetelnie i dążymy do uzyskania najlepszego efektu w jak najkrótszym czasie. W wielu miejscach w internecie można przeczytać opinie o naszej firmie. Zachęcamy do poszukania, nie mamy się czego wstydzić! :)

Nasz obszar działania to Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz miasta i miejscowości oddalone do ok. 30 km od Gdańska. Na bardziej odległych terenach wykonujemy tylko naprawdę duże zlecenia. W razie wątpliwości prosimy o kontakt! Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu, zarówno poprzez maila, telefon, jak i przez Facebook. Zawsze odpowiemy na Państwa pytania!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

deratyzacja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski