
Jak wygląda przybyszka amerykańska?
Przybyszka amerykańska osiąga nawet 5 cm. Rzadko w Polsce spotyka się tak duże owady – słusznie zatem budzi niepokój i chęć natychmiastowego kontaktu z firmą DDD. Jest koloru brązowego, w kierunku brunatnego. Posiada długie skrzydła, które zakrywają odwłok. Potrafi z nich korzystać, w przeciwieństwie do karaczana wschodniego czy prusaka. Przybyszka amerykańska całkiem zwinnie fruwa i często zauważyć ją można krążącą w nocy obok zapalonej latarni. Od fruwania jednak woli szybkie bieganie.
Natura wyposażyła ją w podobne do karaczana odnóża z kolcami. Owad ten porusza się bardzo szybko, posiada także wyjątkowo długie czułki (dłuższe niż jej ciało). Od prusaka odróżnić można ją nie tylko po wielkości, nie posiada na grzbiecie także dwóch pasów. W przeciwieństwie do prusaka i karaczana potrafi także fruwać.
Tryb życia przybyszki amerykańskiej
Przybyszka amerykańska jest owadem synantropijnym. Oznacza to, że jej występowanie jest ściśle związane z człowiekiem – żywi się odpadkami i resztkami naszego jedzenia. Najczęściej wybiera suche, ogrzewane budynki (w których przygotowuje się, składuje lub przetwarza żywność), ale spotkać ją można też np. w cieplarniach. Często także trzyma się budynków użyteczności publicznej.
Samica składa kokon wypełniony jajami w miejscu, w którym są bezpieczne. Może to być luźna gleba, miejsca pod odpadkami, resztkami jedzenia, kawałkami drewna; w budynkach natomiast zagłębienia i szczeliny w murach. Jedna samica w ciągu całego swojego życia, które trwa do 2 lat, może wydać ok. 70 kokonów. W każdym kokonie znajduje się do 16 larw. Samce żyją krócej, ok. 1 roku.
Cykl rozwojowy przybyszki amerykańskiej w temperaturze 27-28°C trwa od 6-9 miesięcy. Przybyszka gorzej toleruje niższe temperatury, reaguje na to spowolnieniem cyklu rozwojowego i jego wydłużeniem do nawet 4 lat. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5°C, procesy życiowe ustaną. Dlatego w tych rejonach świata, w których temperatura jest wyższa, przybyszkę częściej można spotkać na zewnątrz, trzyma się wówczas miejsc, w których znajduje żywność: śmietników, wysypisk śmieci czy kanalizacji. Przy temperaturze powyżej 45°C przybyszka amerykańska ginie.
Co przyciąga przybyszkę amerykańską?
Przybyszka szuka przede wszystkim jedzenia oraz temperatury, która zapewni jej dobre warunki do rozmnażania. Do naszych domów dostaje się ona przez otwarte okna, czasem przez nieszczelności w murach (szybko biega, potrafi się nieco spłaszczać). Przyciąga ją perspektywa jedzenia, dlatego chętnie wybiera nasze kuchnie. Lubi też wilgoć i ciepło, stąd rzadziej ją można w naszym klimacie spotkać na zewnątrz, najczęściej wewnątrz ogrzewanych budynków.
Szkodliwość przybyszki amerykańskiej
Przybyszka występuje w miejscach szczególnie zanieczyszczonych (śmieci, ścieki, kał). Staje się przez to roznosicielką chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy, a nawet glisty. Wędrując po naszych kuchniach przybyszka zanieczyszcza jedzenie i sprawia, że jego spożywanie niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób.
Zanieczyszcza suche produkty, jak kasze, ryż, mąka, suchą karmę dla psów, kotów, rybek, produkty zbożowe, owoce i warzywa.
Zwalczanie przybyszki amerykańskiej – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Firma BIOS w zwalczaniu przybyszki amerykańskiej stosuje skuteczne metody dobrane na podstawie dużej wiedzy i wielu lat doświadczeń. Są to:
Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Szczegóły dotyczące zabiegu zwalczania przybyszki amerykańskiej mogą Państwo uzyskać kontaktując się bezpośrednio z nami. Nasza działalność swoim zasięgiem obejmuje Gdańsk, Gdynię, Sopot, Elbląg, Tczew, Starogard Gdański, Hel i wiele innych miast i miejscowości. Przybliżoną ich listę znaleźć można poniżej, obok mapki.