Skuteczny sposób na owady? Zamgławianie termiczne
Zamgławianie z wykorzystaniem wysokiej temperatury jest sposobem chętnie stosowanym w dezynsekcji i dezynfekcji. Na czym polega i jakie są zalety tej metody? Zapraszamy do lektury wpisu.
Zamgławianie termiczne – co to jest?
Zamgławianie termiczne jest zabiegiem stosowanym w dezynsekcji i dezynfekcji, czyli w przypadku chęci pozbycia się insektów oraz bakterii, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Polega ono na rozprowadzeniu cieczy biobójczej na dezynfekowanym lub dezynsekowanym obszarze poprzez specjalny oprysk.
W zabiegu tym pod wpływem wysokiej temperatury, ciecz robocza, czyli woda, odparowuje, po czym skrapla się w wyniku kontaktu z zimniejszym powietrzem w pomieszczeniu. Powstaje wówczas mgła złożona z substancji trującej, której krople są mikroskopijne i lekkie. Dzięki temu mgła długo unosi się w powietrzu i dociera w trudno dostępne miejsca, uśmiercając insekty i bakterie, likwidując także zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia powietrza.
Sam zamgławiacz to urządzenie, którego centralną częścią jest silnik pulsacyjny. To w nim gorące gazy płynące z dużą prędkością zabierają krople cieczy i je odparowują. Urządzenie wyrzuca następnie wyrzuca tę parę na zewnątrz.
Zamgławianie termiczne a tradycyjny oprysk
Jest to metoda ulepszona w stosunku do tradycyjnego oprysku. Ten nie eliminował zarodników unoszących się w powietrzu, gdyż mgła wytwarzana przez tradycyjny zamgławiacz składa się z tzw. grubych kropli – precyzyjnie docierających do celu, ale zbyt ciężkich, żeby np. unosić się w powietrzu i usuwać fruwające zarodniki pleśni. Tradycyjny oprysk to też konieczność zużycia dużej ilości wody.
Skuteczność tradycyjnego oprysku w bardzo dużej mierze zależała od osoby wykonującej zabieg i tego, gdzie skierowała ona lancę. Człowiek jednak bywa omylny i często dochodziło do pominięcia ważnych obszarów, w których gromadziły się insekty, przez co zabieg nie był w pełni skuteczny. Dlatego opracowano ulepszone metody opryskiwania, wśród nich zamgławianie ULV i właśnie zamgławianie termiczne.
Zamgławianie termiczne nad tradycyjnym opryskiem ma też przewagę w postaci możliwości użycia mniejszej ilości trucizny. Sam zabieg jest krótszy i efektywniejszy.
Zalety zamgławiania termicznego
- pokrycie zamgławianych powierzchni jest równomierne, co gwarantuje skuteczność zabiegu i eliminuje ryzyko przeoczenia jakichś miejsc;
- możliwość przeprowadzenia zabiegu w miejscach, do których dostęp jest utrudniony (piwnice, zsypy, kanały wentylacyjne, hale produkcyjne, chłodnie, kurniki, chlewy);
- brak śladów po zabiegu: mokrych ścian i podłóg, zacieków, plam.
Ważne doświadczenie
Sam zabieg zamgławiania termicznego to nie wszystko. Bardzo ważne są także umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg. Kluczową rolę odgrywa natomiast użyty do dezynsekcji środek –a tych na rynku nie brakuje. Warto mieć jednak na uwadze, że decydując się na zabiegi najtańsze, dezynsekcja zostanie wykonana środkiem o wątpliwej skuteczności. Ważne jest, aby firma dokonująca zamgławiania termicznego orientowała się w bazie dostępnych środków i miała świadomość ich skuteczności. W przeciwnym wypadku zabieg będzie nieefektywny, a Klient zapłaci dwa razy – za nieskuteczny zabieg i za poprawkę.
Są ponadto sytuacje, w których ogromnie ważne jest odpowiednie dobranie preparatu do dezynsekcji. Dotyczy to zwłaszcza zwalczania pluskiew. Pluskwy szybko uodparniają się na stosowane środki trujące, dlatego wykonanie zamgławiania jednym preparatem nie rozwiązuje problemu z nimi związanego. Firma BIOS stosuje zamgławianie i metodę trójfazową – czyli przeprowadzanie zabiegu w trzech etapach, z wykorzystaniem różnych substancji, aby uniemożliwić pluskwom uodpornienie się na środek biobójczy. Z doświadczenia wiemy, że tak przeprowadzony zabieg rozwiązuje problem (o tym, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji, między innymi także odpluskwiania, możecie przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów na naszym blogu).
Zamgławianie termiczne – zastosowanie
Zamgławianie przy użyciu gorącej pary można wykorzystywać z powodzeniem do zwalczania owadów, takich jak:
- komary i muchy,
- meszki,
- osy i szerszenie,
Wspomagająco zabieg ten wykonujemy w zwalczaniu owadów biegających: pluskwy, karaluchy i prusaki. Zamgławianie termiczne stosowane jest także w sadownictwie, szklarniach, pieczarkarniach, kurnikach, chlewach, magazynach, silosach. Zakres zastosowania jest więc bardzo szeroki.
Serdecznie polecamy zabiegi wykonywane metodą zamgławiania termicznego, które oferuje firma BIOS. Posiadamy profesjonalny sprzęt, o którego jakości i efektywności świadczą spełniane normy i nadane mu certyfikaty. Jest to zamgławiacz z wyższej półki.
O doborze metody do konkretnego przypadku zawsze decyduje nasz pracownik. Dzięki naszemu ponad 20-letniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie dobrać najlepsze i najbardziej efektywne metody, bez względu na to, jak duża populacja owadów zaatakowała dom, jak duży obszar trzeba odkomarzyć czy co należy zdezynfekować.
Wszystkich chętnych z Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz okolicznych miast i miejscowości zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Dla wielu usług wystawiamy pisemne gwarancje!