Owady latające w domu

12 października 2018

Wraz z jesienią przestaje nam dokuczać wiele owadów, które niepokoiły latem. Ale to nie znaczy, że nasz dom staje się wolny od dzikich lokatorów. Dzisiaj przedstawiamy Wam owady, które możecie spotkać w swoim domu i które fruwają. Zapraszamy do lektury wpisu :)

owady latające

Co jakiś czas otrzymujemy od naszych Klientów pytanie o to, jaki owad fruwa w ich domu. W panice opisują niechcianego przybysza i pytają, czy jest groźny, czy gryzie, czy roznosi choroby, czy zagraża dziecku i jak się go pozbyć. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam kilka najpopularniejszych owadów, które mogą przyfrunąć do naszych domów. Opisujemy też, czy są groźne! Nie zajmujemy się w artykule tymi najbardziej oczywistymi, jak muchy, komary, osy, pszczoły czy szerszenie. Każdy z Was je zna :) Skupmy się na tych mniej znanych, a całkiem często pojawiających się w naszych domach!

1. Żywiak chlebowiec

Czasem w naszych domach zauważyć można fruwające małe, brązowe chrząszcze. Mierzą nie więcej niż 5 mm wielkości i starają się nie zwracać na siebie uwagi. Jeśli złapiecie jednego i uważnie mu się przyjrzycie, zauważycie na pokrywach jego skrzydeł pionowe pasy złożone z wklęsłych kropek. Są one lekko owłosione. Na mniejszej niż inne segmenty ciała głowie dostrzec można posegmentowane czułki, a po jej bokach dość duże, czarne oczy. To żywiak chlebowiec, szkodnik kuchenny.

Jeśli znajdziecie żywiaka w innym pokoju to znaczy, że jest w drodze do Waszej kuchni. Tam szukać będzie suchych produktów, takich jak mąka, herbata, kakao, przyprawy, kawa, kasza, ryż i in. Bezpośrednio do nich samica będzie składać jaja: te są maleńkie i niepozorne i tylko przypadek by sprawił, że byście je dostrzegli. Natomiast łatwiej dostrzec larwy: są zwinięte w rogalik, mierzą ok. 5 mm, są białe z ciemnobrunatną głową. Są też owłosione.

żywiak chlebowiec

 

2. Ćmianki

Ćmianki to niewielkie owady o charakterystycznie zaokrąglonych skrzydłach, których brzegi pokryte są szczecinkami, co nadaje im wygląd maleńkich ciem. Mierzą do 5 mm, są mocno owłosione. Ich głowa opatrzona jest parą czułek, a po jej bokach znajdują się całkiem duże oczy. Są jasnobrązowe. Fruwają dość niezdarnie i choć unikają wzroku człowieka, to niektóre gatunki ćmianek są owadami synantropijnymi i żyją w pobliżu nas. Pierwotnie są związane mocno ze środowiskiem wodnym i rozwijają się tylko w tych miejscach, w których jest mokro i gdzie jest dostęp do roślinnych substancji odżywczych. Takie miejsca znajdują też bez problemu w otoczeniu człowieka, dlatego spotkać je można w toaletach umiejscowionych na zewnątrz, przydomowych szambach, ale i w toaletach wewnątrz domów czy mieszkań, a nawet kuchniach, w których występują jakieś nieszczelności.

Dorosłe ćmianki mogą do domu wlecieć nocą, kiedy przyciągnie je światło. Jeśli znajdą w nim dostęp do wilgoci i resztek organicznych (w tym odpadów kuchennych), zadomowią się i zaczną szybko rozmnażać.

Ćmianki nie należą do czołówki groźnych owadów, lecz mogą działać uczulająco. Przez rozmnażanie w nieczystościach są ponadto podejrzewane do roznoszenie niektórych chorób, dlatego należy je zwalczać. Naszą uwagę powinna zwrócić zwiększona ich liczba w pomieszczeniu, a także regularne pojawianie się dorosłych osobników, można wówczas podejrzewać, że gdzieś niedaleko założyły gniazdo. Należy je usunąć mechanicznie. Jeśli zlokalizowane jest w kanale ściekowym, wówczas należy kanał wyszorować twardą szczotką, usunąć szlam i wyparzyć gorącą wodą. Dorosłe ćmianki w pomieszczeniu zwalczamy zamgławianiem ULV.

ćmianki

3. Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity to szkodnik drewna. Ma nie więcej niż 25 mm, jest ciemnobrunatny, brązowy, czasem czarny. Jego ciało jest płaskie i wydłużone, owłosione gęsto krótkimi szarymi włoskami, na górze tułowia widać dwa guzy, a pokrywy skrzydeł ozdobione są nieregularnymi plamami z jaśniejszych włosków. Mogą wlecieć do domu przez okno, wówczas jest to znak, że szukają miejsca na rozród. Nie latają zbyt sprawnie. Jeśli tylko znajdą drewno o odpowiednich do rozrodu parametrach, samica składa w jego zagłębienia białe, wydłużone jaja. Wkrótce wylęgną się z nich larwy: pozbawione nóg, kremowe, o pierścieniowej budowie. 

Spuszczele rozwijają się błyskawicznie: z każdego z ok. 200 jaj złożonych przez samicę w drewnie już po 5-6 dniach wylęgną się larwy. W zależności od jakości drewna przeobrażenie w poczwarkę zajmie im od 7 dni do kilkunastu lat. Następnie po kilku tygodniach przegryzą drewno i opuszczą je w postaci już dorosłego chrząszcza, pozostawiając dziurkę w drewnie. Takie dziurki w drewnie to znak, że zalęgły się w nich szkodniki drewna i trzeba działać. W BIOS bez problemu usuwamy szkodniki drewna, dlatego warto się w tej sprawie z nami kontaktować.

Spuszczel pospolity

 

4. Szubak dwukropek

Szubak dwukropek to niewielki, czarny owad. Ma ok 5,5 mm długości, a jego ciało pokryte jest dość twardym, czarnym pancerzem, na którego wierzchniej stronie widnieją dwie wyraźne białe kropki, symetrycznie umieszczone po dwóch stronach. Do naszych domów przylatują przez okno, a fruwając po pokojach poszukują drogi do potrzebnego im do życia i rozmnażania pożywienia.

A jest nim... prawie wszystko. Ubrania z naturalnych materiałów, żywność, zwłaszcza suche produkty, książki, suszone rośliny. Co ciekawe, dorosłe szubaki nie pobierają już pokarmu, dlatego fruwające po naszym domu małe czarne szubaki nie są bezpośrednio groźne. Groźne są natomiast ich larwy: brązowe, poprzecznie prążkowane, owłosione, mierzące nawet 1 cm. Na odwłoku posiadają cienki pęk włosów. To one są odpowiedzialne za największe zniszczenia.

Szubaki usuwamy zamgławianiem ULV. Posiadamy sprawdzone preparaty i dobry sprzęt, więc bez problemu dajemy z nimi radę. 

szubak dwukropek

 

5. Mącznik młynarek

Mącznik młynarek to chrząszcz mierzący nawet 2,5 cm wielkości, więc raczej nie da się go nie zauważyć (częściej jednak jest mniejszy, ok. 1,5 cm). Jest czarny, jego ciało jest lekko połyskliwe, a pokrywy skrzydeł opatrzone są małymi bruzdami ułożonymi w pionowe pasy. Posiada trzy pary odnóży, małą głowę oraz paciorkowate czułki. Jego przedplecze jest wyraźnie wyodrębnione i gładkie. 

Jeśli zauważyliście mącznika fruwającego po Waszym domu, może to być znak, że w zapasach kuchennych zadomowił się na dobre. Szukać ich należy w mące, płatkach owsianych i kukurydzianych, otrębach, musli, bułce tartej, przyprawach, kakao, ziołach, suszonych owocach. Są białe lub, w późniejszym stadium, jasnopomarańczowe. Mierzą nawet 3 cm, są chude i długie, okryte chitynowym pancerzykiem, segmentowane, błyszczące.

Jeśli zlokalizowaliście w zapasach mącznika młynarka, trzeba je będzie wyrzucić. Ale samego mącznika zwalczymy bez problemu! Wykorzystamy do tego zamgławianie ULV, które przy odpowiednio dobranych preparatach przynosi 100-procentową skuteczność.

Mącznik młynarek - zwalczanie

 

 

Jeśli w Waszym domu pojawiły się jakiekolwiek owady latające i dają się Wam one we znaki, pamiętajcie, BIOS jest do Waszej dyspozycji! Działamy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jesteśmy specjalistami z odpowiednim przeszkoleniem, ponad 20-letnim doświadczeniem, stale podnoszoną wiedzą, świetnym, nowoczesnym sprzętem i tylko sprawdzonymi preparatami. Mamy ogromną liczbę realizacji na koncie, gdzie dawaliśmy radę z ogromnymi koloniami owadów. Dlatego warto nam zaufać. Zapraszamy do współpracy!

 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski