Ocet, cytryna i soda na pluskwy. Czy te sposoby działają?

23 września 2021

Pluskwy to ogromny problem. Łatwo się nimi zainfekować, bardzo trudno jest usunąć pluskwy. Szukając w internecie sposobów "jak usunąć pluskwy" można natknąć się na porady domowe np. zastosowanie octu, sody, cytryny czy innych środków na pluskwy. Czy te domowe sposoby działają?

Pluskwa

 

Każdego roku dziesiątki tysięcy osób spotykają się z problemem pluskiew. Przez fakt, że ich populacja stale się powiększa, coraz łatwiej jest się nimi zainfekować. Czają się w wielu miejscach i atakują niepostrzeżenie. Wystarczy jedna zapłodniona pluskwa przyniesiona do miejsca noclegowego, aby rozpoczęła się inwazja. Jej objawy pojawiają się dość szybko, a scenariusz jest podobny: domownicy zazwyczaj dostrzegają na swoim ciele pojedyncze czerwone, swędzące bąble. Początkowo nie wiążą tego z pluskwami. Z każdym tygodniem jednak ugryzień przybywa i nie da się ich już łączyć np. z komarami.

Często wówczas klienci zaczynają zastanawiać się, co ich gryzie i dlaczego. Wpisują w wyszukiwarkę hasła np.: "owady i ich ugryzienia", i po jakimś czasie dochodzą do wniosku, że mają do czynienia z pluskwami. Zanim dojrzeją do decyzji, że konieczne jest wezwanie firmy DDD, zazwyczaj próbują domowych sposobów na pluskwy. Przyjrzyjmy się, jakie porady w tym temacie można znaleźć w internecie.

Ocet na pluskwy - czy jest skuteczny?

W internecie znajdziemy porady na temat tego, jak usunąć pluskwy octem. Zazwyczaj sugeruje się, aby ocet przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać łóżko, pościel i inne miejsca, w których mogą się pojawiać pluskwy. Czy ten sposób ma jakąkolwiek szansę, żeby zadziałać? Pluskwy są na ogół ukryte w zakamarkach łóżka i szczelinach wokół nie go. Nawet jeśliby się postarać, nie mamy szans fizycznie dotrzeć do każdego miejsca, w którym mogą być i nanieść tam ocet. Co więcej, zapach octu działa drażniąco także dla ludzi i naniesienie go w sypialni, a następnie spanie w niej mogłoby się źle skończyć.

Sposób ten ze względu na to, że jest niedokładny i grozi podrażnieniem dróg oddechowych głównie u ludzi, odradzamy zdecydowanie.

Cytryna na pluskwy - czy działa?

Innym sposobem często opisywanym na forach internetowych jest spryskanie miejsc bytowania pluskiew sokiem z cytryny. Analogicznie do poprzedniej porady - butelkę ze spryskiwaczem wypełniamy sokiem z cytryny (czasem lekko rozwodnionym) i pryskamy w miejsca bytowania pluskiew.

Sposób ten nie niesie zagrożenia w postaci drażniących oparów, jak przy occie, niemniej jednak jest mało efektywny, ciężko tak naprawdę sokiem cytrynowym zlikwidować pluskwy, a w dodatku sok cytrynowy może odbarwiać tkaniny. Zdecydowanie nie polecamy tego sposobu jako zbyt mało efektywnego, a w dodatku kosztownego - pozyskanie takiej ilości soku z cytryn, aby spryskać wnętrze zapluskwionego pokoju jest czasochłonne i po prostu drogie.

Soda na pluskwy - czy usuwa je skutecznie?

Porady, które można znaleźć w internecie, mówią, że wystarczy rozsypać trochę sody na materac, pod materac, wokół łóżka (zwłaszcza jego nóżek) oraz przy listwach podłogowych, aby pluskwy skutecznie się wyniosły. Aby całość przyspieszyć, można użyć też jednego z olejków eterycznych, które odstraszać mają pluskwy (np. eukaliptusowego czy lawendowego).

Gdyby to było takie proste, największe i najbardziej ekskluzywne hotele świata nie borykałyby się z problemem tych pasożytów. Populacja pluskiew stale by się nie powiększała, a my nie mielibyśmy tylu zgłoszeń od przerażonych Klientów. Niestety sposób nie jest skuteczny - szkoda czasu.

Inne domowe sposoby na pluskwy

Prasowanie, światło UV, wysoka temperatura, olejki eteryczne - to inne sposoby, na które można się natknąć, kiedy szukamy domowych sposobów na pluskwy. Niemniej jednak żaden z nich nie daje szans na trwałe pozbycie się pluskiew. Możemy częściowo ograniczyć ich populację, nawet wyłapać dorosłe osobniki, ale zostaną jaja, które są trudne do znalezienia.

Szukanie skutecznych domowych sposobów na pluskwy jest tak naprawdę marnowaniem czasu. Zamiast to robić, lepiej od razu, jak tylko zorientujemy się, że mamy do czynienia z pluskwami, zadzwonić do profesjonalnej firmy DDD i poprosić o dezynsekcję pluskiew. Ważne, aby wybrać solidną firmę z doświadczeniem w walce z pluskwami.

Zwalczanie pluskiew - profesjonalny zabieg DDD

Firma BIOS przeprowadza zwalczanie pluskiew w 3 etapach. Każdy z nich to dezynsekcja pluskiew, ale wykonana różnymi preparatami, o różnych substancjach czynnych. To ważne, ponieważ pluskwy szybko uodparniają się na stosowany oprysk i kolejne pokolenie jest już odporne. Jako że środki chemiczne nie działają na jaja, zabieg uzupełniamy często również działaniem parownicy - wysoka temperatura niszczy jaja, a tym samym przerywa łańcuch rozmnażania.

Niestety - są firmy, które obiecują efekty już po jednym oprysku. Obecnie jest to niemożliwe, aby dało się tak usunąć pluskwy. Nie warto oszczędzać. Populacja pluskiew szybko się namnaża, dlatego lepiej od razu zlecić prace specjalistom, którzy znają się na rzeczy.

Firma BIOS działa na rynku już od ponad 25 lat. W tym czasie zgromadziliśmy mnóstwo pozytywnych opinii oraz duże grono klientów, którzy nam zaufali i się nie zawiedli, dzięki czemu wracają do nas, jeśli tylko pojawi się u nich problem ze szkodnikami, oraz polecają nas swoim znajomym. Współpracujemy też z różnymi firmami, przedsiębiorstwami oraz instytucjami - w wielu przypadkach jest to stała, wieloletnia współpraca.

Stawiamy na jasne zasady oraz profesjonalną obsługę zleceń. Zawsze wyjaśniamy, jak zamierzamy podejść do zastanego problemu. W pracy korzystamy z profesjonalnego sprzętu oraz najlepszych dostępnych preparatów, które zostały przez nas sprawdzone i wiemy na 100%, że działają. Jesteśmy w stanie zwalczyć nawet ogromne populacja pluskiew.

Dlatego jeśli jesteście  Gdańska lub okolic, zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy atrakcyjne ceny, miłą obsługę, fachowość, pracę ukończoną z sukcesem w terminie. Pełna lista obsługiwanych przez nas miast i miejscowości znajduje się poniżej. Obszar działania zwizualizowaliśmy też na mapce :)

 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski