Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy nie ma w nim robaków. Mówimy, jak
Kupując mieszkanie, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak lokalizacja, cena, rozkład pomieszczeń czy stan techniczny. Jednak jednym z aspektów, które powinny być wzięte pod uwagę, ale często są pomijane, jest obecność szkodników. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań z rynku wtórnego. W artykule napiszemy, jak sprawdzić, czy w kupowanym mieszkaniu nie ma robaków.
Robaki mogą stanowić poważny problem w mieszkaniu, a ich obecność może prowadzić do uszkodzenia mebli, podłóg, a nawet powodować problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić mieszkanie przed zakupem i upewnić się, że nie ma tam szkodników. A jeśli są... od razu mieć strategię na ich pozbycie się.
Szkodniki w mieszkaniu - gdzie ich szukać?
Meble - zwłaszcza tapicerowane - tu mogą kryć się pluskwy
Jednym z pierwszych miejsc, które warto sprawdzić w poszukiwaniu robaków, są meble, zwłaszcza tapicerowane. W szczególności należy zwrócić uwagę na łóżka, sofy, fotele oraz szafy. Często w nich mogą ukrywać się uciążliwe i trudne do zwalczenia pluskwy, ale także pająki czy mole ubraniowe. Warto również sprawdzić stan mebli, zwłaszcza drewnianych, ponieważ z kolei tam mogą pojawić się drewnojady, które powodują poważne szkody w drewnie, a ponadto trudno jest się ich pozbyć.
Robaki (owady) często skrywają się w ciemnych, wilgotnych i zacisznych miejscach, takich jak np. szafy, szuflady, podłogi czy ściany. Warto więc dokładnie obejrzeć te miejsca i poszukać śladów obecności robaków, takich jak np. odchody, jaja czy skorupy.
Drzwi i okna - czy są szczelne?
Kolejnym miejscem, które należy dokładnie obejrzeć, są drzwi i okna. Robaki mogą łatwo przedostać się do mieszkania przez nieszczelne okna i drzwi. Dlatego też warto dokładnie obejrzeć je i upewnić się, że są one w dobrym stanie oraz dobrze zamykają się. W szczególności warto zwrócić uwagę na ich uszczelki, ponieważ mogą tam ukrywać się mrówki, karaluchy czy pająki. Sprawdzamy też, czy okna i drzwi są dobrze zamknięte i nie mają żadnych pęknięć czy ubytków, przez które mogą dostać się do mieszkania różne szkodniki.
Stan ścian i podłóg
Innym miejscem, o którym trzeba pamiętać, są ściany i podłogi. W szczególności należy zwrócić uwagę na kąty, szczeliny oraz miejsca, gdzie ściany i podłogi łączą się ze sobą. Tam mogą ukrywać się karaluchy, pająki czy gryzonie. Warto również sprawdzić stan podłóg, ponieważ mogą tam pojawić się korniki, które mogą powodować szkody w drewnie.
Powietrze i zapach - obecność szkodników można wyczuć
To nie żart - są szkodniki, których obecność po prostu można wyczuć. Duża populacja pluskiew ma zapach zgniłych malin. Zaprusaczone mieszkanie również będzie miało nieprzyjemną woń. Ponadto warto zwrócić uwagę na występowanie wilgoci w mieszkaniu. Wilgoć sprzyja rozwojowi robaków, więc warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci i czy ściany oraz sufity nie są przemoczone czy pokryte grzybem.
Im wyższa wilgoć w mieszkaniu, tym większe ryzyko występowanie rybików cukrowych, gryzków, prusaków czy karaluchów oraz wielu innych szkodników.
Jeśli w trakcie oglądania mieszkania zauważysz jakiekolwiek oznaki obecności robaków, takie jak np. ślady odchodów, pajęczyny, grzyb czy gnijące drewno, warto poinformować o tym sprzedającego i poprosić o dokładne przeprowadzenie inspekcji mieszkania. Warto również zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą w wykryciu i zwalczaniu szkodników.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w mieszkaniu nie ma robaków, warto skontaktować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu szkodników. Specjaliści wykonają dokładną inspekcję mieszkania i pomogą stwierdzić, czy w nim są robaki. W razie potrzeby wykonają też odpowiednie zabiegi, które pozwolą na pozbycie się szkodników.
Podsumowując, kupując mieszkanie warto dokładnie przyjrzeć się potencjalnemu nabytkowi i upewnić się, że nie posiada on żadnych wad, w tym obecności robaków czy grzyba. A jeśli posiada? Czy to jest powód, aby rezygnować z zakupu?
Znalazłem w mieszkaniu szkodniki - co robić?
Jeśli odkryłeś szkodniki w mieszkaniu, które chcesz kupić, ważne jest, abyś podjął odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu. W zależności od rodzaju szkodników, sytuacji i stopnia zainfekowania, możesz podjąć następujące działania:
-
Skonsultuj się z fachowcami: Skontaktuj się z firmą DDD specjalizującą się w zwalczaniu szkodników. Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania, warto przeprowadzić dokładną inspekcję przez specjalistów, którzy będą w stanie określić rodzaj szkodnika i stopień zainfekowania mieszkania. W razie potrzeby wykonają też odpowiednie zabiegi, które pozwolą na pozbycie się szkodników.
-
Negocjuj cenę: Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania z szkodnikami, to warto negocjować cenę z właścicielem nieruchomości. Koszt zwalczania szkodników może być spory, dlatego warto spróbować wynegocjować niższą cenę.
-
Przeprowadź dezynsekcję: Po zakupie mieszkania, warto przeprowadzić profesjonalną dezynsekcję, która pozwoli na usunięcie szkodników i zapobieganie ich powrotowi w przyszłości.
-
Dbaj o czystość i higienę: W celu uniknięcia problemów z szkodnikami w przyszłości, warto regularnie utrzymywać czystość i higienę w mieszkaniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnię i łazienkę, gdzie wilgoć i resztki jedzenia mogą sprzyjać rozwojowi szkodników.
-
Przemyśl swoją decyzję: W końcu, jeśli sytuacja jest bardzo poważna lub masz wątpliwości co do skuteczności dezynsekcji, możesz zdecydować się na rezygnację z zakupu mieszkania.
Ważne jest, aby nie ignorować obecności szkodników w mieszkaniu i podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą na rozwiązanie tego problemu. Zawsze warto skonsultować się z fachowcami i zastanowić się, czy zakup takiego mieszkania ze szkodnikami jest dobrym wyborem.