Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji metodą żelową

21 czerwca 2019

Metoda żelowa jest jedną z najbardziej skutecznych i najmniej uciążliwych metod dezynsekcji. Kiedy ją stosujemy, jakie są jej zalety i jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji metodą żelową? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu!

Zwalczanie metodą żelową mrówek, prusaków, karaluchów - Gdańsk, Gdynia, Sopot

 

Metoda żelowa to nowoczesna metoda dezynsekcji prusaków, karaluchów i mrówek. Ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi, dawniej stosowanymi metodami dezynsekcji, takimi jak oprysk grubokroplisty. Przeprowadza się ją szybko, dyskretnie, bez żadnych problemów. Jest bezpieczna dla ludzi i środowiska i bardzo skuteczna.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji metodą żelową?

Metoda żelowa jest metodą bezpieczną, w zasadzie nie niesie żadnego zagrożenia dla domowników czy osób przebywających w danym pomieszczeniu, dlatego też jest jedną z tych metod, które nie wymagają dużych przygotowań. Zawsze jednak prosimy Klientów o:

 • posprzątanie pomieszczeń, w których będziemy dokonywali dezynsekcji metodą żelową: starcie kurzu z poziomych powierzchni, takich jak blaty kuchenne, półki oraz odkurzenie i umycie podłóg;
 • usunięcie niepotrzebnych sprzętów i innych elementów wyposażenia;
 • usunięcie z szafek, zwłaszcza w łazience i kuchni tylko niepotrzebnych rzeczy. Warto zadbać o przestrzeń w szafkach pod zlewem i umywalką;
 • odsunięcie od ściany mebli i sprzętów, oczywiście o ile jest to możliwe. Wystarczy zostawić przestrzeń ok. 50 cm;
 • zdjąć listwy przypodłogowe i wszelkie inne listwy łączące powierzchnie ze ścianą, też o ile jest to możliwe. Jeśli listwy są przytwierdzone na stałe i ich zdjęcie groziłoby dewastacją, nie ma konieczności tego robić, ponieważ żel jest tak skomponowany, że wabi szkodniki z dużej odległości. 

 Zalety metody żelowej

 Metoda żelowa dezynsekcji ma sporo zalet. Między innymi są to:

 • szerokie spektrum działania: można ją stosować na mrówki, prusaki i karaluchy,
 • działa na dość duże odległości: jest w stanie zwabić szkodniki, nawet te, które są schowane głęboko w szczelinach,
 • nie ma ryzyka zamoczenia sprzętów, jak to jest w przypadku oprysków,
 • jest bezpieczna dla środowiska, żel ulega całkowitej biodegradacji,
 • jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych: nawet w przypadku połknięcia żelu nie dojdzie do żadnych negatywnych konsekwencji,
 • nie wymaga uciążliwych przygotowań do jej przeprowadzenia, wszelkie możliwe wrażliwe produkty żywnościowe, sztućce, garnki, zabawki dziecięce, miski i zabawki czworonogów mogą zostać,
 • nie wymaga opuszczenia pomieszczenia, ani późniejszego jego wietrzenia,
 • może być wykonana dyskretnie, bez zakłócania pracy restauracji, szpitali, hoteli i innych miejsc, w których przebywają pacjenci, goście czy klienci. Nie dezorganizuje życia firm,
 • działa długo, nawet do 12 miesięcy.

Na czym polega metoda żelowa dezynsekcji?

Metoda żelowa dezynsekcji polega na wyłożeniu specjalnego żelu będącego w istocie specjalnie skomponowanym środkiem owadobójczym. Żel imituje atrakcyjne pożywienia, ma w sobie wszystko, co powinien mieć pokarm chętnie pobierany przez prusaki, karaluchy i mrówki. Jest więc białko niezbędne im do życia, woda, feromony, a także oczywiście substancja trująca, niewyczuwalna dla szkodników. Pobierają go chętnie i zjadają, a także zanoszą tym osobnikom, które żyją w ukryciu i nigdy nie opuszczają gniazd. Dzięki temu ginie cała populacja.

Żel może być przeźroczysty, biały lub brązowy. Nanosimy go specjalnym pistoletem w miejsca, w których najczęściej pojawiają się szkodniki, a zwłaszcza tam, gdzie jest więcej niż gdzie indziej wilgoci (mocno przyciąga ona owady). 

Jak długo trzeba czekać na efekty metody żelowej?

Efekty nie pojawiają się od razu, bowiem musi nieco czasu upłynąć, zanim każdy osobnik poczęstuje się żelem. Pierwsze i to wyraźnie zauważalne efekty w postaci wyraźnie mniejszej liczby pojawiających się szkodników widać już po kilku (2-3) dniach od wyłożenia żelu. Zginie wtedy nawet 75% populacji, widoczna będzie duża liczba martwych osobników. Oczywiście zostaną te ukryte, które nadal się rozmnażają, aby zginęły, potrzeba będzie ok. 2-3 tygodni. W tym czasie na świat przyjdzie jeszcze jedno pokolenie szkodników, bowiem żel na jaja nie działa. Ale natychmiast po wykluciu młode prusaki, karaluchy czy mrówki pobiorą żel i również zginą, zanim jeszcze zdążą się rozmnożyć. W ten sposób zlikwidowana zostanie cała kolonia. 

Nawet jeśli jeszcze po 2-3 tygodniach spotkają Państwo szkodniki, nie należy się niepokoić o to, czy żel działa. Działa i działać będzie jeszcze przez kilkanaście miesięcy. To tylko kwestia czasu, kiedy pobiorą one żel i też zginą.

Metoda żelowa jest niezawodna, świetnie się sprawdza też w blokach i budynkach wielorodzinnych, gdzie czasem trudno o solidarność i sąsiedzi nie godzą się na dezynsekcję, a borykają się z problemem obecności prusaków, karaluchów czy mrówek. Wówczas rozłożony w mieszkaniu żel zabezpiecza je na ponad rok przed przechodzącymi od sąsiadów szkodnikami. Po tym czasie wystarczy zabieg ponowić i nie trzeba martwić się o prusaki, mrówki i karaluchy.

Metoda żelowa a inne metody dezynsekcji

Metoda żelowa ma wiele zalet i ogromną przewagę nad innymi metodami dezynsekcji. Największą z nich jest prawie zerowa uciążliwość. Można ją przeprowadzić szybko i dyskretnie, w przeciwieństwie do oprysków, które każdorazowo wymagają opuszczenia pomieszczeń przez osoby w nich przebywające oraz często uciążliwych przygotowań. Zawsze też zwłaszcza w przypadku oprysku grubokroplistego, zachodzi obawa o zalanie czy zawilgocenie wrażliwych sprzętów RTV czy AGD. Oprysk grubokroplisty wymaga dokładności i precyzji, które wiążą się z doświadczeniem osoby wykonującej zabieg. W przypadku żelu nie zachodzi takie powiązanie, bowiem wyłożenie żelu nie jest niczym trudnym, a jego działanie wabi szkodniki z daleka.

Są jednak sytuacje, w których stosujemy oprócz żelu również inne metody dezynsekcji. Każdorazowo jednak analizujemy sytuację i podejmujemy decyzję, tak aby zastosowana przez nas metoda dezynsekcji prusaków, karaluchów i mrówek była jak najbardziej skuteczna i jak najmniej uciążliwa. W niektórych przypadkach stosujemy zamgławianie ULV, które jest również bardzo skuteczną metodą, wymaga jednak więcej przygotowań. Metoda ta polega na rozprowadzeniu substancji biobójczej w postaci bardzo drobnej mgiełki wypuszczanej z generatora zimnej mgły pod ogromnym ciśnieniem. Mgiełka ta dzięki temu, że ma postać mikroskopijnych kropelek, jest bardzo lekka i jest w stanie wedrzeć się w każdą szczelinę zabijając tym samym znajdujące się w niej owady.

Zwalczanie prusaków, karaluchów i mrówek metodą żelową – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Zapraszamy Państwa serdecznie do korzystania z naszych usług w zakresie zwalczania metodą żelową prusaków, karaluchów, mrówek i wszystkich innych szkodników. Stojąza nami już ponad dwie dekady doświadczeń, posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, używamy renomowanych i sprawdzonych preparatów. Zawsze też stawiamy na jak najmniej uciążliwe metody dezynsekcji i te, które są bardzo skuteczne. A przy tym wszystkim zawsze staramy się zachować najniższe możliwe ceny. Zapraszamy do kontaktu!


 

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski