Jak odkazić mieszkanie po grypie czy innej chorobie? Pomoże dezynfekcja
Dezynfekcja jest zabiegiem o wielu zastosowaniach. Jesteśmy w środku sezonu grypowego - warto o niej pamiętać w kontekście profilaktyki zakażeń!
Dezynfekcja niszczy wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Nie w pełni działa jednak na ich formy przetrwalnikowe, zatem nie gwarantuje pełnej jałowości, koniecznej np. w szpitalnych salach operacyjnych.
Jest za to znakomitym zabiegiem profilaktycznym, który wykonujemy z powodzeniem wszędzie tam, gdzie z powodu zaistniałych warunków lub zagęszczenia ludzi szerzyć się mogą zakażenia bakteryjne i wirusowe. Dotyczy to nie tylko budynków użyteczności publicznej, firm, szkół, ale także mieszkań.
Dezynfekujemy mieszkanie po chorobie
Środek zimy to czas, kiedy szerzą się zakażenia wirusowe i bakteryjne. W poprzednim wpisie odpowiadaliśmy na pytanie, czy mróz zabija choroby. Odpowiadaliśmy przecząco, bowiem mróz nie zabija chorób - wirusy grypy w różnych postaciach mnożą się podczas mrozu błyskawicznie, zabija je dopiero temperatura powyżej zera. Niskie temperatury "konserwują" jedynie bakterie, ale natychmiast, jak temperatura się podwyższy, bakterie wracają do życia i stają się groźne.
Zima to szczyt zachorowań na różnego rodzaju choroby - kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu się wydłużają, leki na przeziębienie błyskawicznie znikają z półek aptek, w szkołach i zakładach pracy zjawia się mniej osób, wielu zostaje w łóżkach. Jeśli w domu mieszka dużo osób, zwłaszcza dzieci (ich układy odpornościowe nie są w pełni dojrzałe, co naraża je dużo częściej na infekcje i choroby, niż dorosłych), warto jest po chorobie domownika przeprowadzi zastosować się do kilku prostych rad.
Wygotuj pościel
Warto jest pościel, w której spała chora osoba, wygotować. Chorobotwórcze drobnoustroje znajdowały się w niej i najprawdopodobniej nadal znajdują - trafiły do pościeli wraz z wydzielinami: potem, śliną, wymiocinami. Zwykłe pranie pościeli nawet w 60 stopniach może być niewystarczające. Aby zapobiec zakażeniu u kolejnych osób, najlepiej potraktować ją dużo wyższą temperaturą. Lub poddać profesjonalnej dezynfekcji.
Posprzątaj otoczenie chorego
Wszelkie chusteczki, ręczniki, jaśki - powinny być usunięte lub wyprane. Jeśli chory używał chusteczek higienicznych, wyrzuć je natychmiast, nie przetrzymuj ich w koszu. To źródło kolejnych zakażeń. Ręczniki i jaśki również warto wyprać w wyższych temperaturach lub poddać dezynfekcji - ta druga da gwarancję, że będą znów bezpieczne i pozostali domownicy się niczym od nich nie zarażą.
Zadbaj o łazienkę i ubikację
Pamiętaj, że w łazience i WC chory dokonywał czynności fizjologicznych. Tym więcej drobnoustrojów chorobotwórczych może w niej być. Posprzątaj wszystko dokładnie, wymień szczoteczkę do zębów używaną przez chorego w czasie choroby, wygotuj ręczniki, zmień szlafrok i piżamę.
Nie zapomnij o porządnym wymyciu muszli klozetowej i szczotki do WC, wanny lub kabiny prysznicowej. Do pralki włóż wszystkie ubrania, których używał chory i natychmiast je wypierz. Dobrze jest do prania dodać olejek z drzewa herbacianego: ma przyjemny zapach oraz silne właściwości odkażające.
Wymień powietrze w mieszkaniu
Regularne wietrzenie jest jednym ze sposobów profilaktyki przeciw grypie i innym zakażeniom. W powietrzu może utrzymywać się spora liczba patogenów prowadzących do zachorowań. Dlatego należy często wietrzyć mieszkanie, przestrzegając jednak przy tym kilku reguł. Zimą należy otwierać okna szeroko i na kilka minut, zakręcając przy tym termostaty. Taki sposób wietrzenia nie doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia, lecz umożliwi wpłynięcie świeżego powietrza do wnętrza.
Dotyczy to zwłaszcza pomieszczenia, w którym przebywał chory.Tu szczególnie ważne jest wpuszczenie świeżego powietrza - w chorobach grypowych raczej zapewnia się choremu ciepło i unika wietrzenia.
Olejki do dezynfekcji
Dobrą naturalną metodą dezynfekcji jest stosowanie naturalnych olejków. Wśród tych, które wykazują działanie odkażające, znajdują się m.in. olejki anyżowy, cytrynowy, sosnowy, rozmarynowy, lawendowy i z drzewa herbacianego. Do sporządzania roztworów nadają się soda, ocet, woda utleniona, boraks.
Są to naturalne składniki, łagodne dla środowiska, które nie powodują zatruć, skutków ubocznych i innych problemów. Można je stosować rozcieńczone jako oprysk, przecierać dezynfekowane miejsca, a nawet jako atomaterapię do odkażania powietrza (zwłaszcza polecany jest tu olejek z drzewa herbacianego).
Profesjonalna dezynfekcja
Najlepszym wyjściem, nie tylko w razie chęci odkażenia mieszkania po grypie i innych chorobach, jest profesjonalna dezynfekcja. Dokonujemy ją sprawdzonymi metodami, których skuteczność jest potwierdzona. Niszczą one drobnoustroje i sprawiają, że w pomieszczeniach, na powierzchniach i przedmiotach, zostają one zlikwidowane.
Można ją stosować zapobiegawczo: wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Wówczas jest zabiegiem prewencyjnym, ograniczającym ryzyko zakażeń. Można ją stosować w żłobkach, przedszkolach, szkołach, pensjonatach, akademikach, internatach, hotelach, domach spokojnej starości, urzędach, gabinetach odnowy i w każdym innym miejscu, przez które przewija się sporo osób. Szczególnie warto ją zamówić w sezonie podwyższonej zachorowalności na choroby wirusowe i bakteryjne, czyli od listopada do marca.
Dezynfekcja jest zabiegiem stosowanym także po zalaniach (po awarii kanalizacji, ulewnych deszczach). Wówczas otrzymuje się pewność, że pomieszczenia są bezpieczne od drobnoustrojów.
Metody dezynfekcji
Stosowane przez naszą firmę metody to:
- Ozonowanie - działanie ozonem na drobnoustroje i wszystkie inne mikroorganizmy, metoda w pełni skuteczna, wykonywana tylko przez przeszkolone osoby. Dodatkowym jej atutem jest możliwość likwidowania nieprzyjemnych zapachów poprzez docieranie do ich źródła (poczytaj o deodoryzacji).
- Zamgławianie ULV - generowanie mgły rozprowadzającej odpowiednio dobrany środek biobójczy. Krople mgły są mikroskopijne. W połączeniu z odpowiednim ciśnieniem dostają się absolutnie w każdą szczelinę, zabijając bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby, owady i wszystkie inne mikroorganizmy.
- Opryski - nanoszenie na powierzchnie odpowiednich preparatów trujących.
Sama dezynfekcja nie gwarantuje pełnej jałowości, która jest konieczna np. w szpitalnych salach operacyjnych. Dlatego nie należy jej wyników mylić z antyseptyką. Obniża natomiast liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych do poziomu nie zagrażającego zdrowiu człowieka.
W dezynfekcji dobieramy odpowiednie środki o konkretnym i dopasowanym stężeniu, najlepsze dla danych warunków. Tak przeprowadzany zabieg jest zawsze skuteczny w profilaktyce zakażeń, co potwierdza grono naszych zadowolonych Klientów, stale rosnące od ponad 20 lat! Zapraszamy serdecznie do współpracy - na zdrowiu nie warto oszczędzać!