Zakamarnik pulsorz jest bardzo małym owadem, mierzy jedynie ok. 1 mm i pojedynczego osobnika trudno nawet zauważyć. Ale w grupie siła. Jeśli jego populacja jest już duża, potrafi się on dać we znaki. Dlaczego?
JAK WYGLĄDA ZAKAMARNIK PULSORZ?
Zakamarnik pulsorz to malutki owad, mierzący do 2 mm, kremowy do pomarańczowego. Charakterystyczne są dla niego widoczne na całym ciele ciemnoczerwone plamki, układające się w poziome paski.
Zakamarnik pulsorz posiada parę skrzydeł w formie małych łusek. W jego budowie zauważyć można nieco większą głowę z wystającymi oczami, krótki tułów i rozbudowany odwłok. Na głowie usytuowana jest para czułek złożona z 29 członów. Zakamarnik posiada też 3 pary odnóży.
TRYB ŻYCIA ZAKAMARNIKA PULSORZA
Samica zakamarnika pulsorza składa po 100-20 jaj bezpośrednio na podłoże, po czym zakrywa je resztkami pokarmu. Nie minie wiele czasu, bo jedynie około 3 tygodni latem, w temperaturze ok. 27°C i wilgotności powyżej 70%, zanim wyjdą z nich larwy, całkiem podobne do dorosłych zakamarników, lecz mniejsze i jaśniejsze. Czeka je kilka stadiów larwalnych.
Psotniki, w tym zakamarnik pulsorz, rozmnażają się bez udziału samców, dzięki czemu rozmnażanie wymaga mniej czasu. Żyje od 70 do 140 dni.
Zakamarnik jest odporny na brak pokarmu nawet do 2 miesięcy, nie jest za to odporny na brak wody, bez niej wysycha, co prowadzi do szybkiej śmierci. Jeśli wilgotność pomieszczenia jest wyższa niż 60%, zakamarnik może absorbować wodę z powietrza, nie potrzebuje bezpośredniego dostępu do jej źródła. Jeśli jednak z kolei wilgotność zostanie obniżona poniżej 55%, zakamarniki szybko giną.
Samica zakamarnika pulsorza wydaje dźwięki: w okresie godowym uderza odwłokiem o podłoże. Nie ma tego u innych psotników.
CO PRZYCIĄGA ZAKAMARNIKA PULSORZA?
Zakamarnik pulsorz żywi się tym, czym inne psotniki i takich samych warunków poszukuje. Latem trzyma się na zewnątrz, zasiedlając liście drzew, zwłaszcza od spodniej strony, a także gniazda ptaków, szczeliny w drzewie. Zimą poszukuje lepszych warunków i dostaje się do domów i magazynów z żywnością.
Lubi niższe temperatury i wysoką wilgotność, dlatego często osiedla się w piwnicach. Oprócz tego spotkać go można w magazynach z produktami zbożowymi i w książkach. Niepokoi także w domach: tu może zaatakować zapasy w kuchni, zwłaszcza mąkę, kasze, ryż, orzechy, czekoladę czy mleko w proszku, a nawet suszone wędliny, drożdże i wiele innych.
Jest też szkodnikiem w bibliotekach: atakuje i gryzie książki.
Odżywia się także strzępkami grzybów pleśniowych.
SZKODLIWOŚĆ ZAKAMARNIKA PULSORZA
Zakamarnik pulsorz, tak jak inne psotniki, może przenosić chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego jeśli wtargnie do żywności, zanieczyści ją nimi, a także własnymi odchodami i pozostałościami po linieniu.
Oprócz tego zakamarniki posiadają aparat gryzący. Są w stanie nagryzać książki i przedmioty wykonane z bardziej miękkich materiałów, jak skóra. Dlatego są niebezpieczne i należy je zwalczać.
ZWALCZANIE ZAKAMARNIKA PULSORZA – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!
Obecność zakamarnika pulsorza wiąże się zazwyczaj ze zbyt wysoką wilgotnością. Wilgoć w pomieszczeniach jest czynnikiem bardzo niekorzystnym dla zdrowia, dlatego wszędzie tam, gdzie zjawiają się zakamarniki pulsorze, należy nie tylko zadbać o ich zlikwidowanie, ale przede wszystkim obniżyć poziom wilgotności pomieszczenia. W przeciwnym razie zlikwidujemy zakamarniki pulsorze, ale mogą one powrócić, ponieważ znów przyciągnie je sprzyjająca im wilgoć, a być może rozwijająca się także pleśń.
Firma BIOS może dla Państwa przeprowadzić obydwa zabiegi: zwalczanie zakamarnika pulsorza oraz osuszanie i odgrzybianie budynku. W zakresie tego drugiego zabiegu do zaoferowania mamy najnowocześniejszy sprzęt, w tym mierniki do pomiaru wilgotności. Dzięki temu zidentyfikujemy przyczyny wilgoci i podpowiemy, jak je usunąć. Przeprowadzimy też zabieg, dzięki któremu w Państwa domach nie będzie już więcej pleśni i grzybów. Poprawi to stan sanitarny domu i wpłynie korzystnie na zdrowie domowników.
Bez problemu zlikwidujemy też zakamarnika pulsorza. Użyjemy do tego nowoczesnej metody, jaką jest zamgławianie ULV. Metoda ta sprawi, że trucizna zostanie rozbita na kropelki o mikroskopijnej średnicy, dzięki czemu z łatwością rozejdzie się po pomieszczeniu i trafi w każde miejsce, w którym ukryte są zakamarniki. Dzięki temu zginą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich certyfikowanych insektycydów jesteśmy pewni skuteczności zabiegu.
Firma BIOS zaprasza do korzystania z usług! Mamy ich w ofercie wiele, a dzięki kompleksowości jesteśmy w stanie wykonać kilka zabiegów zmierzających do usunięcia problemu. Jeśli dotknęła Państwa inwazja zakamarników, nie muszą Państwo szukać dwóch firm: jednej do usunięcia wilgoci i zagrzybienia i drugiej do zabiegu zwalczania gryzków. My zajmiemy się wszystkim.
Działamy na terenie Trójmiasta, ale zabiegi wykonujemy też w wielu innych miejscowościach. Ich listę znajdą Państwo poniżej. Jeśli Państwa miejscowości na niej nie ma, a są Państwo z okolicy, i tak warto zadzwonić i zapytać. Zapraszamy do dołączenia do ogromnego grona naszych zadowolonych Klientów!