Zakamarnik pulsorz

22 września 2017

Zakamarnik pulsorz (Trogium pulsatorium) to należący do rzędu gryzków mały szkodnik atakujący zapasy w magazynach oraz książki. Jak zwalczyć zakamarnika pulsorza?

Zakamarnik pulsorz

Zakamarnik pulsorz jest bardzo małym owadem, mierzy jedynie ok. 1 mm i pojedynczego osobnika trudno nawet zauważyć. Ale w grupie siła. Jeśli jego populacja jest już duża, potrafi się on dać we znaki. Dlaczego?

JAK WYGLĄDA ZAKAMARNIK PULSORZ?

 

Zakamarnik pulsorz to malutki owad, mierzący do 2 mm, kremowy do pomarańczowego. Charakterystyczne są dla niego widoczne na całym ciele ciemnoczerwone plamki, układające się w poziome paski.

Zakamarnik pulsorz posiada parę skrzydeł w formie małych łusek. W jego budowie zauważyć można nieco większą głowę z wystającymi oczami, krótki tułów i rozbudowany odwłok. Na głowie usytuowana jest para czułek złożona z 29 członów. Zakamarnik posiada też 3 pary odnóży.

TRYB ŻYCIA ZAKAMARNIKA PULSORZA

Samica zakamarnika pulsorza składa po 100-20 jaj bezpośrednio na podłoże, po czym zakrywa je resztkami pokarmu. Nie minie wiele czasu, bo jedynie około 3 tygodni latem, w temperaturze ok. 27°C i wilgotności powyżej 70%, zanim wyjdą z nich larwy, całkiem podobne do dorosłych zakamarników, lecz mniejsze i jaśniejsze. Czeka je kilka stadiów larwalnych.

Psotniki, w tym zakamarnik pulsorz, rozmnażają się bez udziału samców, dzięki czemu rozmnażanie wymaga mniej czasu. Żyje od 70 do 140 dni.

Zakamarnik jest odporny na brak pokarmu nawet do 2 miesięcy, nie jest za to odporny na brak wody, bez niej wysycha, co prowadzi do szybkiej śmierci. Jeśli wilgotność pomieszczenia jest wyższa niż 60%, zakamarnik może absorbować wodę z powietrza, nie potrzebuje bezpośredniego dostępu do jej źródła. Jeśli jednak z kolei wilgotność zostanie obniżona poniżej 55%, zakamarniki szybko giną.

Samica zakamarnika pulsorza wydaje dźwięki: w okresie godowym uderza odwłokiem o podłoże. Nie ma tego u innych psotników.

CO PRZYCIĄGA ZAKAMARNIKA PULSORZA?

Zakamarnik pulsorz żywi się tym, czym inne psotniki i takich samych warunków poszukuje. Latem trzyma się na zewnątrz, zasiedlając liście drzew, zwłaszcza od spodniej strony, a także gniazda ptaków, szczeliny w drzewie. Zimą poszukuje lepszych warunków i dostaje się do domów i magazynów z żywnością.

Lubi niższe temperatury i wysoką wilgotność, dlatego często osiedla się w piwnicach. Oprócz tego spotkać go można w magazynach z produktami zbożowymi i w książkach. Niepokoi także w domach: tu może zaatakować zapasy w kuchni, zwłaszcza mąkę, kasze, ryż, orzechy, czekoladę czy mleko w proszku, a nawet suszone wędliny, drożdże i wiele innych.

Jest też szkodnikiem w bibliotekach: atakuje i gryzie książki.

Odżywia się także strzępkami grzybów pleśniowych.

SZKODLIWOŚĆ ZAKAMARNIKA PULSORZA

Zakamarnik pulsorz, tak jak inne psotniki, może przenosić chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego jeśli wtargnie do żywności, zanieczyści ją nimi, a także własnymi odchodami i pozostałościami po linieniu.

Oprócz tego zakamarniki posiadają aparat gryzący. Są w stanie nagryzać książki i przedmioty wykonane z bardziej miękkich materiałów, jak skóra. Dlatego są niebezpieczne i należy je zwalczać.

ZWALCZANIE ZAKAMARNIKA PULSORZA – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!

Obecność zakamarnika pulsorza wiąże się zazwyczaj ze zbyt wysoką wilgotnością. Wilgoć w pomieszczeniach jest czynnikiem bardzo niekorzystnym dla zdrowia, dlatego wszędzie tam, gdzie zjawiają się zakamarniki pulsorze, należy nie tylko zadbać o ich zlikwidowanie, ale przede wszystkim obniżyć poziom wilgotności pomieszczenia. W przeciwnym razie zlikwidujemy zakamarniki pulsorze, ale mogą one powrócić, ponieważ znów przyciągnie je sprzyjająca im wilgoć, a być może rozwijająca się także pleśń.

Firma BIOS może dla Państwa przeprowadzić obydwa zabiegi: zwalczanie zakamarnika pulsorza oraz osuszanie i odgrzybianie budynku. W zakresie tego drugiego zabiegu do zaoferowania mamy najnowocześniejszy sprzęt, w tym mierniki do pomiaru wilgotności. Dzięki temu zidentyfikujemy przyczyny wilgoci i podpowiemy, jak je usunąć. Przeprowadzimy też zabieg, dzięki któremu w Państwa domach nie będzie już więcej pleśni i grzybów. Poprawi to stan sanitarny domu i wpłynie korzystnie na zdrowie domowników.

Bez problemu zlikwidujemy też zakamarnika pulsorza. Użyjemy do tego nowoczesnej metody, jaką jest zamgławianie ULV. Metoda ta sprawi, że trucizna zostanie rozbita na kropelki o mikroskopijnej średnicy, dzięki czemu z łatwością rozejdzie się po pomieszczeniu i trafi w każde miejsce, w którym ukryte są zakamarniki. Dzięki temu zginą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich certyfikowanych insektycydów jesteśmy pewni skuteczności zabiegu.

 

Firma BIOS zaprasza do korzystania z usług! Mamy ich w ofercie wiele, a dzięki kompleksowości jesteśmy w stanie wykonać kilka zabiegów zmierzających do usunięcia problemu. Jeśli dotknęła Państwa inwazja zakamarników, nie muszą Państwo szukać dwóch firm: jednej do usunięcia wilgoci i zagrzybienia i drugiej do zabiegu zwalczania gryzków. My zajmiemy się wszystkim.

Działamy na terenie Trójmiasta, ale zabiegi wykonujemy też w wielu innych miejscowościach. Ich listę znajdą Państwo poniżej. Jeśli Państwa miejscowości na niej nie ma, a są Państwo z okolicy, i tak warto zadzwonić i zapytać. Zapraszamy do dołączenia do ogromnego grona naszych zadowolonych Klientów!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

szkodniki magazynowe

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski