
Jak wygląda szerszeń?
Szerszenie są jednymi z największych owadów, jakie możemy spotkać w naszej strefie klimatycznej. Te, które najczęściej wlatują do naszych mieszkań, to robotnice. Zarówno samice, jak i samce mierzą do 3 cm. Królowe szerszeni są większe i liczą nawet 3,5 cm. Szerszenie są dość smukłe, posiadają podzielony na dwie części odwłok, który opada ku dołowi. Przewężenie odwłoka jest tak mocne, jak u osy. Przeważającymi kolorami u szerszenia jest żółty i czarny. Lecz przednia część głowy oraz odwłoka są brunatne.
Na głowie szerszeni uwagę zwracają przede wszystkim ogromne oczy oraz czułki – u robotnic opadają one ku dołowi, u samców z kolei są proste, dłuższe i masywniejsze. Szerszenie są wyposażone w silne żuwaczki z ząbkami.
Do lotu szerszenie używają dwóch par błoniastych skrzydeł, do chodzenia – trzech par odnóży. Na tułowiu znajdują się dwie pary błoniastych skrzydeł, oraz trzy pary mocnych odnóży krocznych. Na odwłoku samic znajduje się żądło osadzone, tak jak u os, na najbardziej ruchliwej części odwłoka. W spoczynku jest ono schowane, szerszeń wysuwa je dopiero w momencie, kiedy chce je użyć. Szerszeń w przeciwieństwie do pszczoły, może żądlić wiele razy, jego żądło jest gładkie i bez problemu wyciąga je ze skóry ofiary.
Tryb życia szerszeni
Cieplejsze promienie słońca to znak dla zapłodnionej samicy, która znalazła ciepłe schronienie na zimę, aby się zbudzić z zimowego letargu. Tuż po tym wyrusza na poszukiwanie miejsca do założenia gniazda. Wybierze je zazwyczaj w spróchniałym drzewie czy w opuszczonej dziupli. Ale może się zdarzyć, że go nie znajdzie i gniazdo założy w pobliżu ludzi, np. na poddaszu. Gniazdo szerszenie budują ze spróchniałego drewna, które łączą z własną śliną. Jak tylko królowa upora się z budową gniazda dla pierwszych jajeczek, złoży je i zaczeka na ich rozwój. Jak tylko wyklują się z nich larwy, będzie się nimi opiekować. Następnie larwy przeobrażą się w robotnice i to one przejmą obowiązek rozbudowy gniazda oraz opieki nad kolejnymi pokoleniami przychodzącymi na świat z jajeczek składanych przez królową.
Opieka robotnic polega m.in. na dostarczaniu pożywienia larwom. O ile dorosłe szerszenie zjadają owoce, soki roślin i drzew, o tyle larwy potrzebują pokarmu białkowego. Dlatego polują na inne owady, np. muchówki. Wraz ze zbliżaniem się pierwszych chłodów loty robotnic stają się coraz rzadsze, pierwszy mróz zabija wszystkie. Wcześniej samice, które zostały zapłodnione, odlatują szukać schronienia na zimę. Wiosną cały cykl rozpoczyna się od nowa.
Królowa żyje ok. roku, robotnice do miesiąca, a kolonia funkcjonuje ok. 7 miesięcy.
Co przyciąga szerszenie?
Szerszenie do naszych domów wlatują przypadkowo. Czasem wieczorem może zwabić je światło, jednak nie jest tak, jak zwykło się sądzić, że szerszenie są złośliwe i skłonne do ataku. Zazwyczaj są zajęte swoimi sprawami. Faktem jest jednak, że nawet nieświadome zachowanie ze strony człowieka może je sprowokować do ataku. Gwałtowny gest ręką, jaskrawe ubranie, mocny zapach perfum mogą być sygnałami, które sprawią, że szerszeń zaatakuje. Oczywiście znalezienie się człowieka w pobliżu gniazda również jest sygnałem do ataku.
Szkodliwość szerszeni
Szerszenie, oprócz bolesnych użądleń, nie wyrządzają człowiekowi krzywdy. Nie przenoszą chorób, nie przylatują do cukierni spragnione lukru, tak jak osy, nie wabi ich także mięso. Niestety wzbudzają strach, bo nieczęsto widzi się tak dużego owada, w dodatku owad ten głośnie i groźnie bzyczy. Jedyne niebezpieczeństwo, jakie się z nimi wiąże, to niebezpieczeństwo użądlenia osoby uczulonej na ich jad. U zdrowych osób śladem po użądleniu będzie bolesny bąbel i lekkie krwawienie.
U osób uczulonych na ich jad, może dojść do bardzo groźnej reakcji, w której wyniku możliwa jest nawet śmierć. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek innych objawów, niż miejscowy ból, np. omdlenia, trudności w oddychaniu, wymiotów, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
Zwalczanie szerszeni – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Jeśli zmagacie się z inwazją szerszeni, zapraszamy do kontaktu z nami! Proponujemy dezynsekcję, która pomoże w ich pozbyciu się. Jeśli z kolei szerszenie zbudowały gniazdo w pobliżu Państwa domu, także zapraszamy do kontaktu, oferujemy skuteczne usuwanie gniazd os i szerszeni. Nie warto samemu ryzykować tej trudnej operacji, a straż miejska, policja ani straż pożarna nie zajmują się tą czynnością.
Firma BIOS działa na terenie Trójmiasta, Elbląga i wielu innych okolicznych miast, miejscowości i wsi. Wykaz wraz z mapką znajdą Państwo poniżej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!