
Jak wygląda szczur?
Choć istnieje wiele odmian szczurów, najczęściej pojawiającym się na terenach zamieszkanych przez ludzi jest szczur wędrowny. To duże zwierzę, którego długość wynosi od 20 do 30 cm. Jego ogon mierzy od 15 do 23 cm, jest więc krótszy od ciała. Posiada szaroburą sierść, która nie jest jednolitego koloru, zauważyć można na niej różne odcienie. Jego brzuch jest jaśniejszy od sierści na grzbiecie, bardziej biały, czasem żółtawo-szary.
Kończyny szczura wędrownego są krótkie, uszy są dość drobne i owłosione, przy nozdrzach znajdują się wąsy czuciowe (wibrysy). Jego węch jest znakomity.
Tryb życia szczurów
Szczur wędrowny jest gryzoniem synantropijnym, żyje więc w pobliżu ludzi, gdzie znajduje pożywienie i dobre warunki do rozrodu. W cieplejszych miesiącach wędruje na pola, łąki i nad stawy, gdzie potrafi samodzielnie zdobyć pożywienie (młode zwierzęta, jaja, rośliny). Jest wszystkożerny, zatem nie gardzi ani pokarmem zwierzęcym, ani roślinnym.
Na gniazdo wybiera spokojne, ustronne miejsca. W budynkach są to piwnice, magazyny, spiżarnie, na zewnątrz z kolei kopie nory na polach czy w ogrodach. Populacja szczurów szybko się powiększa, samica jest płodna niemal stale, małe szczury przychodzą na świat kilka razy w roku, a ciąża trwa ok. 3 tygodni. W jednym miocie jest średnio ok. 7 szczurków, ale zdarzają się mioty liczące po 17 młodych. Nie minie wiele czasu, aż małe szczury dojrzeją płciowo, wystarczy im 5 tygodni.
Szczur wędrowny nie posiada rozwiniętych umiejętności wspinania. Jest za to świetnym pływakiem.
Co przyciąga szczury?
Przede wszystkim jedzenie. Szczur wędrowny wędruje tak naprawdę w poszukiwaniu pokarmu.O ile w cieplejszych miesiącach znajduje je na zewnątrz, tak bliskość chłodniejszych miesięcy, a także zebranie plonów z pól i zawiezienie ich do stodół, komórek, spiżarni, magazynów i silosów jest zaproszeniem dla szczura wędrownego do powrotu do wnętrza.
Zaniedbania w utrzymaniu porządku i czystości również są zaproszeniem dla szczurów. Resztki pożywienia w śmietnikach, gnijące odpadki, których nikt nie sprząta, pozostawione bez nadzoru miski domowych zwierząt, ubytki w murach – to wszystko sprawia, że szczury wybierają nasze sąsiedztwo.
Szkodliwość szczurów
Szczury niosą za sobą ogromne zagrożenie. Przenoszą choroby, a więc ich obecność jest groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przenoszą żółtaczkę, włośnicę, zatrucia pokarmowe, pasożyty, gruźlicę, można się od nich zarazić gorączką krwotoczną z zespołem nerkowym, szczurzą gorączką, którą można się zarazić, kiedy zostaniemy pogryzieni przez szczura; roznoszą także tyfus plamisty szczurzy. Na tej liście nie ma lekkich chorób, dlatego chociażby ze względu na zagrożenie zdrowotne powinny być zwalczane.
Szczury wywierają także szkodliwy wpływ na ekosystem. Są bardzo silne, dlatego szybko dziesiątkują populacje mniejszych zwierząt zamieszkujących na danym obszarze, naruszając naturalną równowagę ekosystemu. Żywią się mięczakami, płazami, gadami, a nawet małymi ssakami, dlatego po pojawieniu się szczurów na ogół znikają one z pobliskich terenów.
Szczury plądrują także zapasy żywności, prowadząc do realnych strat finansowych. Pobierają jej bardzo dużo, ale jeszcze więcej zanieczyszczają: kałem, moczem, sierścią, złuszczonym naskórkiem, martwymi osobnikami. Ich odchody są siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego porażona przez nie żywność nadaje się jedynie do utylizacji.
Oprócz tego silne zęby szczurów są w stanie wyrządzić ogromne szkody: przegryzają kable instalacyjne, doprowadzając do zwarć; niszczą rury narażając budynki na zalania; podgryzają nawet ściany, uszkadzając architekturę budynków.
Zwalczanie szczurów – deratyzacja – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Jeśli zmagacie się z inwazją szczurów, zapraszamy do kontaktu z nami! Pomożemy i przeprowadzimy skuteczną deratyzację! Nasze metody oparte są o wieloletnie doświadczenie, dlatego jesteśmy pewni ich skuteczności. Współpracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami. Przypominamy: deratyzacja jest obowiązkiem nałożonym przez prawo na właścicieli i zarządców nieruchomości, należy przeprowadzać ją minimum dwa razy w roku. Jako że zaszczurzenie jest prawdopodobne (z problemem szczurów zmagają się największe i najbogatsze miasta świata, np. Nowy Jork), toteż najlepiej powierzyć jej przeprowadzenie profesjonalnej firmie!
Firma BIOS działa na terenie Trójmiasta, a także wielu innych miast i miejscowości. Listę znajdą Państwo poniżej. Nawet jeśli Państwa miejscowość się na niej nie znajduje, warto do nas zadzwonić i zapytać. Większe zlecenia na deratyzację robimy nawet w bardzo odległych miastach. Zapraszamy do kontaktu!