
Spuszczel pospolity to szkodnik, którego obecność lepiej umieć rozpoznać. Zlekceważenie jej lub przeoczenie może przyczynić się do ogromnych szkód.
JAK WYGLĄDA SPUSZCZEL POSPOLITY?
Spuszczel pospolity mierzy do 25 mm. Jest chrząszczem o bardzo ciemnym kolorze ciała, brązowym w kierunku czarnego. Jego ciało jest wydłużone i lekko spłaszczone. Posiada on małą w stosunku do ciała głowę, pokryte krótkimi włoskami, nieco większe przedplecze oraz wydłużony odwłok. Pokrywy są masywne, twarde, o nierównej, pofałdowanej powierzchni, sprawiają wrażenie bardzo masywnych. Spuszczele posiadają trzy pary odnóży, których najwyższa część jest mocno pogrubiała. W oczy rzucają się także bardzo długie czułki, w które wyposażona jest głowa: u samców sięgają połowy ciała, samice mają z kolei czułki nieco krótsze. U samic ponadto występuje pokładełko, za pomocą którego składane są jaja w szczeliny w drewnie.
TRYB ŻYCIA SPUSZCZELA POSPOLITEGO
Samica spuszczela pospolitego jest bardzo płodna, składa od 200 do nawet 500 jaj. Używa do tego specjalnego pokładełka, które wsuwa w szczeliny w drewnie na głębokość ok. 30 mm. W zależności od warunków larwy wyklują się już po kilku dniach. Aby do tego doszło, warunki muszą być optymalne: temperatura 30⁰C, wilgotność około 90%. W gorszych, mniej sprzyjających warunkach cykl rozwojowy spuszczela po prostu spowolni. Larwy tę postać zachowają długo, od 7 do nawet 16 lat. W tym czasie będą drążyły głębokie korytarze, a uszkodzenia drewna będą szybko postępować. Jako że spuszczel szczególnie lubi belki w dachu, to uszkodzenia przez niego spowodowane będą coraz większe, mogą zagrozić bezpieczeństwu konstrukcji.
CO PRZYCIĄGA SPUSZCZELA POSPOLITEGO?
Jak widać spuszczele są ciepłolubnymi chrząszczami. Dlatego w domu częściej spotkamy je na rozgrzanym poddaszu, niż w chłodnej piwnicy. Szczególnie upodobały sobie południową stronę: jest ona lepiej nasłoneczniona i nagrzana. Spuszczele zainteresowane są jedynie drewnem iglastym konstrukcyjnym o wilgotności od 8 do 16%. Ale jego niszczycielska działalność nie dotyczy tylko dachów, atakuje także wiele innych przedmiotów w domu, które zrobione są z drewna iglastego.
Spuszczela przyciągnie do naszego domu przede wszystkim obecność drewna spełniającego wymagania dotyczące wilgotności oraz zasobności drewna w substancje odżywcze. Ważna jest też temperatura otoczenia i jego wilgotność. Spuszczele są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i dlatego nie znajdziemy ich w lasach, jedna zima spowodowałaby ich wyginięcie.
SZKODLIWOŚĆ SPUSZCZELA POSPOLITEGO
Spuszczel pospolity jest szkodnikiem tyle rozpowszechnionym, co niebezpiecznym. Występuje od Ameryki Północnej, przez Europę aż do Azji. Rok po roku pokolenia spuszczela pospolitego drążą korytarze w drewnie, systematycznie je niszcząc i osłabiając. Najgorsza sytuacja występuje wtedy, kiedy spuszczel atakuje elementy konstrukcji dachu: krokwie, słupy i in. Jako że samica spuszczela składa ogromną liczbę jaj w miejsce, o którym wie, że jest dobre dla ich rozrodu, to larwy błyskawicznie zaczynają niszczyć drewno. Korytarze i dziury w nim sprawiają, że z każdym rokiem konstrukcja dachowa jest coraz bardziej słaba. Niestety znamy przypadki, kiedy naprawa dachu po ataku spuszczeli wyniosła ogromną kwotę, dlatego wiemy, że inwazji tej pod żadnym pozorem nie można lekceważyć i liczyć, że spuszczele same odejdą, lub walczyć z nimi za pomocą środków ogólnodostępnych, które są za słabe, aby działały.
Oczywiście spuszczel atakuje także inne elementy wykonane z drewna. Są to okna, podłogi, drzwi, rzeźby, ramy obrazów. Dlatego jego populacja powinna być bezwzględnie zwalczana!
ZWALCZANIE SPUSZCZELA POSPOLITEGO – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!
Spuszczela pospolitego firma BIOS zwalcza przy użyciu najlepszej obecnie dostępnej metody, jaką jest żelowanie. Metoda ta polega na naniesieniu na zaatakowany obszar specjalnego żelu dostępnego jedynie dla profesjonalistów. Żel ten:
- jest bardzo silnym środkiem, który wspaniale penetruje drewno, dociera do głęboko ukrytych larw i je uśmierca,
- jest neutralny dla ludzi i bezpieczny dla środowiska, czego gwarancją są certyfikaty uzyskane w toku wielu badań,
- jest biały: lecz kolor po krótkim czasie się ulatnia, drewno zachowuje swój pierwotny kolor,
- nie wpływa na strukturę drewna, nie niszczy go i nie osłabia,
- nie wymaga wiercenia dziur w drewnie, aby dostać się w głębsze warstwy,
- pozwala kontrolować stopień równomierności pokrycia drewna,
- posiada specjalny barwnik widoczny jedynie przy promieniach UV, który pozwala na jeszcze dokładniejsze rozprowadzanie, barwnik również ulega degradacji po krótkim czasie,
- nie wymaga wietrzenia pomieszczenia,
- nie wymaga opuszczenia pomieszczenia przez ludzi, jako że nie jest toksyczny, osoby trzecie mogą być obecne w pomieszczeniu w czasie wykonywania zabiegu,
- nie wymaga zapewniania szczelności, jak to jest przy fumigacji, czyli gazowaniu drewna,
- pozwala przeprowadzać zabieg w sposób kompletnie nieuciążliwy i bezproblemowy, a także szybki, i co najważniejsze – skuteczny!
Zapraszamy Państwa do kontaktu! Rozpoznanie spuszczela w drewnie może być trudne, bowiem także inne szkodniki dają podobne objawy infekcji. Dlatego chętnie Państwu pomożemy rozpoznać, z czym mamy do czynienia i zaproponujemy zwalczanie właśnie za pomocą żelu: szybkie i nieuciążliwe.
Działamy na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale pełna lista miast znajduje się poniżej. Są to między innymi także Elbląg, Hel, Starogard Gdański, Władysławowo, Lębork, Malbork. Przybliżoną listę znajdą Państwo obok mapki, na której zaznaczony został obszar działania naszej firmy. Jeśli na liście nie znaleźli Państwo swojej miejscowości, a mieszkają Państwo w pobliżu wymienionych, i tak warto się z nami skontaktować, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyjedziemy i wykonamy zabieg.
Firma BIOS to firma z wieloletnim doświadczeniem, której zaufały już tysiące osób. Zapraszamy do kontaktu!