Ściga dębowa

2 września 2017

Ściga dębowa (płaskowiak zmienny, Phymatodes testaceus) to owad, który na celownik wziął drewno. Jak zwalczyć ścigę? Czy ściga jest groźnym szkodnikiem?

Ściga dębowa

 

Ściga dębowa nie jest groźna dla ludzi, zagraża za to drewnu. Poznajmy bliżej tego szkodnika: piszemy, jak go rozpoznać i zwalczyć.

JAK WYGLĄDA ŚCIGA DĘBOWA?

Ściga dębowa jest owadem, którego postać dorosła mierzy od 6 do 18 mm. Larwy często są większe i mierzą od 10 do 18 mm. Jaja są malutkie, 1-milimetrowe. Wśród osobników ścigi występują różnice kolorystyczne. Oznacza to, że spotkać można zarówno ścigi, których ciało jest koloru żółtego, złotego, czerwonego, brązowego, ale też granatowego, a nawet czarnego. Co więcej, u niektórych osobników kolor przedplecza jest inny, niż kolor pokryw skrzydłowych. Barwa zatem w tym gatunku nie jest czynnikiem wyróżniającym.

Mimo tego ściga ma dość charakterystyczny wygląd. Przede wszystkim uwagę zwracają długie czułki, którymi opatrzona została mała głowa. Czułki są niemal tak długie, jak całe ciało ścigi. Oprócz tego owad ten posiada 3 pary ciekawych odnóży: ich górna część jest mocno pogrubiała i zazwyczaj ciemniejsza, niż dolna. 

TRYB ŻYCIA ŚCIGI DĘBOWEJ

Aktywność tego owada przypada na czas od maja do końca sierpnia. Wtedy też, zwłaszcza wieczorami i nocami, zauważyć można dorosłe owady. Są one zajęte znalezieniem partnera do kopulacji. Samice za pomocą specjalnego pokładełka złożą jaja w zagłębienia w drzewach, z których wkrótce wylęgną się larwy. Wewnątrz drzew zaczną drążyć korytarze i solidnie zaatakowane drzewo uszkadzać, tak naprawdę to nie dorosłe owady, ale właśnie larwy, jak w przypadku wielu innych szkodników drzew, są najbardziej niebezpieczne i żarłoczne. Dorosłe ścigi żywią się sokami, które wyciekają z drzew.

W Polsce pełny cykl rozwojowy jednego pokolenia ścigi dębowej trwa dwa lata. W krajach o chłodniejszym klimacie wydłuża się o minimum rok, a tak, gdzie jest cieplej, skraca.

CO PRZYCIĄGA ŚCIGĘ DĘBOWĄ?

Nazwa tego owada wzięła się z faktu, że na miejsce do zamieszkania wybiera on przede wszystkim dęby. Jeśli te są niedostępne, szuka dobrego do życia i rozmnażania miejsca w drzewostanach liściastych lub mieszanych.

Oprócz tego larwy ścigi dębowej żerują także w bukach, dąbrowach, leszczynach, grabach, wierzbach, olszach, czasem także w drzewach owocowych.

Do domów przyciąga dorosłe owady światło, wlatują wtedy przez uchylone okna. Najwięcej owadów jednak możemy spotkać w domu wtedy, kiedy przyniesiemy ścięte drewno, np. do kominka, a pod wpływem ciepła cykl rozwojowy larw w nim ukrytych przyspieszy i wyfruną dorosłe osobniki. Może się tak stać nawet w środku zimy, co niezmiernie dziwi i niepokoi niczego niedomyślających się domowników. 

SZKODLIWOŚĆ ŚCIGI DĘBOWEJ

Ściga dębowa nie jest szkodnikiem sanitarnym, nie przenosi żadnych chorób, nie atakuje też człowieka. Ale rozmnożone w domowym cieple osobniki mogą niepokoić, a wiele osób skarży się, że ich piwnice aż roją się od owadów próbujących wydostać się na zewnątrz.

Owad ten wyrządza za to szkody w drewnie. Jego larwy drążą korytarze w drewnie i je uszkadzają. Dlatego powinna być zwalczana.

ZWALCZANIE ŚCIGI DĘBOWEJ – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!

 

Ściga dębowa, tak jak już wspomnieliśmy, nie jest szkodnikiem, który atakowałby ludzi. Główny problem z nią występuje wtedy, kiedy pod wpływem ciepła w przyniesionym z lasu drewnie kominkowym zaczynają przepoczwarzać się larwy. Po krótkim czasie mieszkańcy mogą zastać w pokoju całą chmarę fruwających, groźnie wyglądających owadów, jakich nigdy wcześniej nie widzieli. Jako że ściga ma różne kolory, owady te wyglądają dość egzotycznie jak na naszą strefę klimatyczną. Często wówczas odbieramy telefony od przerażonych Klientów, którzy skarżą się, że ich dom, mieszkanie czy piwnica zostały opanowane przez chmarę fruwających owadów. 

W takiej sytuacji stosujemy opryski: klasyczny oraz zamgławianie ULV. Zamgławianie zwiększa skuteczność tradycyjnego oprysku. Trująca mgiełka wytworzona przez specjalny generator jest lekka i z łatwością unosi się w powietrzu. Ruch powietrza przenosi mikroskopijne cząsteczki mgły w najmniejsze szczeliny, nawet tak ukryte, że za pomocą tradycyjnego oprysku ciężko byłoby do nich dotrzeć. Dzięki specjalnej strukturze mgły, osiada ona na owadach i powoduje, że mają one stały kontakt z trucizną. Taki sposób likwidowania owadów jest w 100% skuteczny.

Bardzo często zdarza się, że Klienci najpierw próbują na własną rękę truć dokuczliwe owady. Dostępne w sklepach środki są skuteczne, kiedy strumień trucizny jest kierowany bezpośrednio na owada. Bardzo trudno jest dotrzeć nim w szczeliny, w które owady się chowają, dlatego samodzielne przeprowadzanie zabiegów nie jest zbyt efektywne. Warto to powierzyć profesjonalnej firmie DDD – firma BIOS ma odpowiednio dobrane środki.

Zapraszamy Państwa do kontaktu! Jeśli mają Państwo wątpliwości, z jakimi szkodnikami mają do czynienia, chętnie pomożemy je rozpoznać i zaproponujemy skuteczne metody ich zwalczania. Działamy na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale także w wielu innych miastach Pomorza, takich jak Elbląg, Starogard Gdański, Hel, Władysławowo, Malbork, Lębork. Przybliżoną listę znajdą Państwo poniżej, zamieściliśmy też mapkę, na której orientacyjnie zaznaczony został obszar działania naszej firmy. Jeśli na liście nie znaleźli Państwo swojej miejscowości, a mieszkają Państwo w pobliżu wymienionych, i tak warto się z nami skontaktować, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyjedziemy i wykonamy zabieg.

Firma BIOS to firma z ponad 20-letnim doświadczeniem, dzięki któremu mają Państwo pewność rzetelnie wykonanego zabiegu.

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

szkodniki drewna

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski