
Pająki budzą przerażenie i lęk u mnóstwa osób. Często zupełnie nieuzasadnienie: te, które występują w naszej strefie geograficznej, zazwyczaj nie są groźne. Jednak czasem dochodzi do namnożenia ich liczebności. Wówczas trzeba je zwalczyć. Pająkiem, którego zna dosłownie każdy z nas, jest zwykły, pospolity pająk domowy. Poznajcie go bliżej!
JAK WYGLĄDA PAJĄK DOMOWY
Pająk domowy jest pajęczakiem o dość charakterystycznym wyglądzie. Mierzy ok. 6 mm, lecz posiada długie nogi (wraz z nimi pająk domowy ma ok. 2,5 cm średnicy). Jego ciało jest brązowe, pozbawione jakiegokolwiek połysku, poprzecinane wzorami o różnych odcieniach brązu. Szczególnie jest to widoczne na odnóżach, którym wzory te nadają wyglądu w paski. Odnóża są zazwyczaj kremowe, dużo jaśniejsze niż odwłok. Takie ubarwienie pozwala mu idealnie wtopić się w tło i ochronić przed zauważeniem i atakiem innych pająków i zwierząt. Jest też pokryty niewielkimi włoskami.
Samice są mniejsze od samców, zazwyczaj są też nieco jaśniejsze.
TRYB ŻYCIA PAJĄKÓW DOMOWYCH
Pająk domowy jest pajęczakiem synantropijnym. Oznacza to, że żyje w pobliżu ludzi, bowiem to właśnie tu znajduje odpowiednie do życia i rozmnażania warunki: dobrą temperaturę i pożywienie. Małe pająki wylęgają się z gruszkowatych kokonów, które matka umieszcza w samym centrum pajęczyny. W każdym z nich zawiera się od 100 do 400 jaj, a jedna samica jest w stanie w ciągu życia wyprodukować ok. 17 takich kokonów.
Rozwój pająka do postaci dorosłej w sprzyjających warunkach trwa ok. rok. Rozmnażanie przypada na porę letnią i odbywa się zwykle w lipcu na utkanych przez samice pajęczynach. Po kopulacji samiec zazwyczaj zostaje pożarty, a po ok. 3 tygodniach samica składa jaja ukryte w kokonie.
Pająki domowe są bardzo drapieżne: potrafią skutecznie atakować i zjadać nawet większe od siebie owady (bez problemu poradzą sobie np. z konikiem polnym czy karaczanem). Ofiara zazwyczaj zaplątuje się w przeźroczystą sieć i szarpiąc się na niej przywołuje pająka, który wstrzykuje śmiercionośny dla niej jad i owija nicią.
CO PRZYCIĄGA PAJĄKA DOMOWEGO?
Pająk domowy nie ma wielkich wymagań jeśli chodzi o warunki. Swoją sieć zazwyczaj rozwiesza w pobliżu siedzib ludzi lub w budynkach zamieszkałych przez ludzi, są to bowiem miejsca, które przyciągają insekty silnie związane z człowiekiem, np. komary, muchy, mole i inne. Stanowią one dla pająka pożywienie. Jego sieci można znaleźć zarówno w miastach, jak i na wsiach, wewnątrz budynków i na zewnątrz.
Wewnątrz budynków szuka ustronnych miejsc, a jednocześnie takich, w których szansę mają pojawić się owady stanowiące dla niego pożywienie. Dlatego sieci widujemy pod sufitem, za meblami, pod parapetami, w narożnikach ścian.
Można więc powiedzieć, że pająki te przyciągane są przez nas samych. Szukają one naszego towarzystwa, bo wiedzą, że tam, gdzie ludzie, tam owady, które stanowią ich pożywienie.
SZKODLIWOŚĆ PAJĄKA DOMOWEGO
Pająk domowy NIE JEST w żaden sposób szkodliwy dla człowieka. Oprócz dwóch przypadków: arachnofobii oraz alergii. Pająk ten co prawda posiada gruczoły jadowe i trujący jad, niemniej jednak nie jest w stanie przebić nimi skóry człowieka. Nie musimy się zatem nawet obawiać, że pająk domowy gryzie.
Może się jednak zdarzyć nadwrażliwość na wydzielinę gruczołów przędnych (skleroproteina), która znajduje się na liście alergenów. U osoby nadwrażliwej pojawią się wówczas typowe objawy alergii: kaszel, katar, łzawienie i swędzenie oczu, a nawet astma oskrzelowa i problemy z oddychaniem.
Jednakże w przypadku osób nieuczulonych pająk domowy jest kompletnie niegroźny. Co więcej: jest całkiem pożyteczny, nie ma bowiem lepszego sposobu na oczyszczenie naszego domu czy mieszkania z komarów i much, jak porozwieszane w kątach sieci pajęcze. Niemniej jednak jest sporo osób, które na widok pająka reagują strachem. Jest to wrodzone uczucie, często silniejsze od logiki, która mówi nam, że ten mały pajęczak nie jest dla nas żadnym zagrożeniem. W obydwu przypadkach, a także wówczas, gdy pająki zakładają sieci w miejscach, w których absolutnie nie powinny tego robić (hotele, gabinety lekarskie, szpitale) powinny być zwalczane.
ZWALCZANIE PAJĄKÓW – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH MIAST!
Jeśli tylko istnieje konieczność zwalczania pająków, np. w przypadku występowania lęku przed nimi, uczuleń, a także gdy w pomieszczeniu jest ich po prostu za dużo lub ich obecność może negatywnie odbijać się na wizerunki miejsca, warto przeprowadzić zwalczenie pająków wykonywane przez profesjonalną firmę DDD. My w BIOS używamy do tego kilku sprawdzonych metod, dzięki którym pająki zostają usunięte w 100%. Są to:
- oprysk,
- zamgławianie termiczne,
- zamgławianie ULV.
Zazwyczaj stosujemy zamgławianie ULV, które jest metodą szybką i bezproblemową, pozbawione jest też wad oprysku grubokroplistego (nie moczy powierzchni, nie wymaga dużego doświadczenia od osoby wykonującej, jest precyzyjne, wdziera się w każdą szczelinę). Preparat biobójczy nanosimy przy użyciu najnowszej generacji sprzętu, który dokładnie rozprowadza truciznę po całym pomieszczeniu.
Zapraszamy serdecznie do współpracy. Oferta zwalczania pająków jest kierowana nie tylko do osób prywatnych, ale także do właścicieli i menadżerów hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, szpitali, przychodni, gabinetów kosmetycznych, restauracji.
UWAGA! Działamy na terenie Trójmiasta, ale także wielu innych miast i miejscowości. Ich listę znajdą Państwo poniżej. Inne miasta, oddalone od Gdańska więcej niż 30 km, obsługujemy w zależności od wielkości zlecenia. Powierzając dezynsekcję, dezynfekcję i deratyzację naszej firmie mają Państwo gwarancję skuteczności i uczciwości, popartą ponad 20-letnim doświadczeniem. Zapraszamy serdecznie!