
Jak wygląda obrzeżek gołębi?
Obrzeżek gołębi to kleszcz o bardzo mocno spłaszczonym, eliptycznym ciele. Jest ono koloru szarego, cielistego lub czasem nawet brązowego. Na jego grzbiecie występują charakterystyczne, ciemniejsze od reszty ciała zgrubienia. Mierzy od 6 do 10 mm. Posiada cztery pary odnóży.
Tryb życia obrzeżków gołębich
Obrzeżki prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia pozostają ukryte w szczelinach: futrynach okien, szczelinach podłóg i murów, pod parapetami, listwami przypodłogowymi, tapetami, obok łóżek. Nocą opuszczają kryjówki i wędrują w poszukiwaniu żywiciela.
W ciągu życia jedna samica jest w stanie złożyć nawet 700 jaj. Potrzebnych im będzie 30 dni do wyklucia się larwy wyposażonej w sześć nóg. Będzie się ona żywiła przez tydzień, a następnie przekształci się w nimfę posiadającą już 8 nóg. Jednak jeśli warunki są gorsze, cykl rozwojowy obrzeżka gołębiego może wydłużyć się nawet do ponad 2 lat. Najbardziej żarłoczne są larwy.
Dorosłe obrzeżki dobrze znoszą niskie temperatury, znakomicie radzą sobie także z głodem: bez pożywienia mogą żyć nawet 5 lat! Nimfy przeżyją 3 lata.
Co przyciąga obrzeżki gołębie?
Przede wszystkim przyciągają je gołębie, bo to one są podstawowymi żywicielami obrzeżków gołębich (chociaż pasożytuje także na wróblach, jaskółkach, gawronach czy kawkach, a nawet na kurach i indykach). Niestety gołębie trzymają się blisko człowieka, fundując mu czasem "prezent" w postaci swojego pasożyta.
Póki obrzeżek ma dostęp do krwi gołębi, zazwyczaj nie wybierze człowieka. Problem zaczyna się wówczas, gdy usunięte zostaną z danego obszaru gołębie, nie zostanie przy tym dokonana profesjonalna dezynsekcja. Wówczas z powodu braku pożywienia obrzeżki przeniosą się na człowieka, doprowadzając do komplikacji zdrowotnych. Dojść do tego może w mieszkaniu, zwłaszcza na wyższych piętrach, w pobliżu strychu, ale także w gołębnikach i kurnikach.
Szkodliwość obrzeżków gołębich
Obrzeżek gołębi jest pasożytem bardzo groźnym dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Miejsce po ich wkłuciu szybko zaczyna bardzo boleć i swędzieć, a ślady po ukłuciu mogą być widoczne nawet 1,5 roku później. Może dojść do zapalenia naczyń limfatycznych, a także do reakcji alergicznych u osób nadwrażliwych na obrzeżki – włącznie z najcięższymi objawami, jak wstrząs anafilaktyczny i śmierć.
Szczególnie groźne jest ukłucie kleszcza w okolicy twarzy. Występująca opuchlizna może doprowadzić do uduszenia w wyniku paraliżu kleszczowego.
Objawem ukłucia obrzeżka jest jasnoczerwona, mała plamka, która następnie przekształci się w bąbel wypełniony płynem. Będzie swędziało i bolało, a miejsce wokół ukłucia stanie się opuchnięte. Może dojść do zapalenia naczyń limfatycznych, a reakcją na zapalenie będzie powiększenie sąsiadujących z miejscem ukłucia węzłów chłonnych. Mogą wystąpić także objawy takie jak złe samopoczucie, wymioty, gorączka, zawroty głowy, duszności, problemy z widzeniem. Jeśli do ukłucia doszło w pobliżu twarzy, opuchlizna może uniemożliwić oddychanie.
Obrzeżki roznoszą także groźne choroby. Lista jest dość długa, znajdują się na niej i borelioza, i salmonelloza ptasia, ale także kleszczowe zapalenie mózgu czy gorączka Q.
Obrzeżek jest groźny także dla samych ptaków: doprowadza u nich do anemii oraz zakażeń. Jeśli ptaki są hodowane komercyjnie, obrzeżek może prowadzić do dużych strat.
Zwalczanie obrzeżków gołębich – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Jeśli mieszkają Państwo w sąsiedztwie ptaków, posiadają kurniki lub zauważyli Państwo u siebie obrzeżki, zapraszamy do kontaktu z nami. Może to być jedyne rozsądne wyjście, aby nie narażać sięna jakże groźne ukłucie obrzeżka. W jego zwalczaniu korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych metod, za których efekty jesteśmy pewni. W zwalczaniu stawiamy na:
- oprysk
- zamgławianie ULV
- zamgławianie termiczne
- parowanie
Dzięki temu, że zamgławianie rozprowadza preparat biobójczy nawet w najmniejszych szczelinach, można uniknąć zrywania tapet czy paneli. Korzystamy ze specjalnych preparatów dających pewność usunięcia obrzeżków. Dobrym wyborem w ich zwalczaniu jest również użycie parownicy, wysoka temperatura bowiem zwalcza wszystkie stadia rozwojowe obrzeżków.
Zawsze oceniamy wielkość populacji obrzeżka. Jeśli jest już duża, sięgamy po wysokospecjalistyczny preparat o przedłużonym działaniu. Dzięki temu unikamy konieczności zrywania paneli i tapet, uzyskujemy też gwarancję, że populacja obrzeżka zostanie zlikwidowana.
Ważna jest też sama profilaktyka – w tym zakresie służymy doradztwem. Wskażemy szczeliny do usunięcia, zalecimy tynkowanie ścian, tak, aby uniemożliwić obrzeżkom znalezienie zakamarków dobrych do ukrycia się.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą. Listę miast i miejscowości, w których świadczymy nasze usługi, znajdą Państwo poniżej, obok mapy. Większe zlecenia realizujemy także w dalej położonych miastach, więc zawsze warto do nas zadzwonić! Zapraszamy!