W Polsce spustoszenie w domowych zapasach, młynach i piekarniach zazwyczaj dokonują dwa gatunki myszy: mysz domowa oraz mysz polna. Przyjrzyjmy się obydwu.
Jak wygląda mysz?
Mysz domowa
Mysz domowa mierzy od 7 do 12 cm, a jej ogon od 5 do 11 cm. Jest to ssak, którego futerko ma kolor szary o żółtawym odcieniu, brzuch jest jaśniejszy. Posiada zaostrzony, wydłużony pysk, na którego końcu znajdują się wąsy czuciowe. Uszy myszy są dość duże i zaokrąglone, ogon długi. Jest on pokryty łuskami, a mysz używa go m.in. do wspinania.
Mysz domowa posiada pięciopalczaste kończyny, zakończone pazurami.
Mysz polna
Nie jest tak naprawdę trudno odróżnić mysz polną od domowej. O ile ubarwienie myszy domowej jest raczej jednolite, o tyle ciało myszy polnej jest szaro-rude, czasem z lekką domieszką żółtego. Charakterystyczna jest pasek ciemnych włosów biegnący na całej długości grzbietu. Spód ciała myszy polnej jest biały i mocno odgraniczony od boków. Mysz polna mierzy 10-12 cm, a jej ogon 7-9 cm.
Tryb życia myszy
Mysz domowa
Mysz domowa trzyma się blisko ludzi, gdzie znajduje jedzenie. Zakłada gniazda pod korzeniami drzew, na polach, w zamieszkanych przez człowieka budynkach, w pomieszczeniach gospodarskich. Latem przenosi się na pola uprawne, można ją spotkać w sadach i ogrodach, gdzie pożywienia jest pod dostatkiem. Ostatnie zbiory i nadejście jesieni powodują, że mysz przenosi się do domów i budynków gospodarczych, stodół, chlewni, piwnic, spiżarni, magazynów. Bez problemu adaptuje się do każdych warunków, nawet tych najtrudniejszych, z niską temperaturą.
Zdolna do rozmnażania mysz staje się po 2-3 miesiącach. Ciąża trwa trzy tygodnie, po tym czasie przyjdzie na świat od 4 do 9 młodych myszy. Są one niesamodzielne, ślepe i nagie, ale już po 15 dniach zaczną wiedzieć, a po nieco ponad miesiącu nauczą się samodzielnie zdobywać pokarm.
Mysz domowa potrafi się błyskawicznie poruszać, umie skakać, biegać, wspinać się nawet po pionowych powierzchniach, pływa. Jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów u myszy domowej jest słuch. Czas jej aktywności przypada na noc.
Mysz domowa to zwinne i szybkie zwierzę, świetnie skacze i biega, potrafi wspinać się po drzewach i ścianach, w czym pomaga jej ogon. Unika wody, ale w razie potrzeby okazuje się być dobrym pływakiem. Ma doskonały słuch i łatwo się płoszy. Najbardziej aktywna jest w nocy, chociaż żeruje także w ciągu dnia. Kilkugodzinne okresy aktywności zazwyczaj oddzielone są okresami odpoczynku. Nie gromadzi zapasów, lecz zdobywa pożywienie na bieżąco.
Mysz polna
Mysz polna w letnich miesiącach zamieszkuje pola, łąki, sady, ogródki warzywne, można ją spotkać także w lesie. Tam zakłada gniazda, kopiąc wcześniej długie tunele. Ciąża u myszy polnej trwa 21-23 dni, podobnie zatem, jak u myszy domowej. Samica może urodzić 3-4 razy w roku, po 2-9 młodych. Młode myszy polne dojrzałe i zdolne do rozrodu staną się po 2 miesiącach, a przeżyją maksymalnie 1,5 roku.
Mysz ta w przeciwieństwie do myszy domowej nie posiada dużych umiejętności wspinania. Nie potrafi też skakać i słabo się wspina. Mysz domowa jest aktywna zazwyczaj w nocy, mysz polna z kolei zarówno w dzień, jak i w nocy. W przeciwieństwie do myszy domowej gromadzi także zapasy pokarmu.
Co przyciąga myszy?
Mysz domowa jest gryzoniem synantropijnym, co oznacza, że trzyma się blisko człowieka. Gniazda zakłada w budynkach, ale także w pobliżu pól i łąk. Odżywia się niemal wszystkim: przede wszystkim wybiera zapasy, które znajduje w naszych spiżarniach, ale w letnim okresie plądruje także pola, żywi się również owadami. Może także jeść przedmioty dla człowieka niejadalne, wyrządzając tym szkody. Nie przyciąga jej raczej ciepło, bo dobrze znosi niskie temperatury, do naszych domów ściąga ją stały dostęp do pożywienia.
Mysz polna żywi się przeważnie tym, co znajdzie na polach, łąkach, w lasach i innych miejscach. Są to i trawy, i zboża, owoce, kora drzew, warzywa. Jeśli jednak wtargnie do spiżarni czy innego pomieszczenia z żywnością, dokonuje dużych szkód. Przyciągnie ją chęć znalezienia ciepłego i spokojnego kąta na zimę, a także możliwość stałego dostępu do pożywienia.
Szkodliwość myszy
Mysz jest szkodnikiem, który łatwo gryzie przedmioty niejadalne. Może zniszczyć ubrania, książki, wyroby ze skór, przegryźć kable, zniszczyć rury. Jest także szkodnikiem w gospodarstwie: niszczy stogi siana, plądruje stodoły i pola. Żywi się warzywami i owocami oraz innymi zapasami żywności z naszych spiżarni, ziarnem zbóż, kukurydzy. Jedzenie, do którego wtargnie, zostaje skażone odchodami, sierścią, wydzielinami, kałem i moczem oraz charakterystycznym mysim zapachem.
Mysz domowa przenosi także choroby odzwierzęce oraz pasożyty.
Jak odróżnić mysz od szczura
Tym, co różni je najbardziej, jest rozmiar, szczury bowiem są dużo większe od myszy. Szczury mają także grubszy ogon.
Zwalczanie myszy – deratyzacja – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Jeśli zauważyliście oznaki obecności myszy lub same myszy, potrzebna jest deratyzacja. Przeprowadzamy ją sprawdzonymi metodami, używamy odpowiednich trutek i pułapek, monitorujemy efekty. Sprawdzamy też ubytki w murach i służymy wszelką radą i pomocą. Zapraszamy do kontaktu z nami! Działamy na terenie Trójmiasta, ale także wielu innych miast i miejscowości. Listę wszystkich znajdziecie poniżej. Duże zlecenia realizujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy!