
Jak wygląda mrówka faraona?
Mrówka faraona, potocznie zwana faraonką, jest małym owadem o żółto-brązowym zabarwieniu (samica). Mierzy maksymalnie 2 mm (oprócz królowej, która jest znacznie większa, mierzy do 4 mm i jest ciemniejsza od robotnic). Samce mierzą do 2 mm długości i są czarne, ich czułki i odnóża są żółtawe. Czasami mają skrzydła.
Mrówki mają małe oczy, a ich czułki podzielone są na 12 segmentów. Posiadają żądło i potrafią go używać do obrony.
Jak wygląda hurtnica pospolita?
Hurtnica pospolita jest większą mrówką, niż mrówka faraona. Robotnice mierzą od 3,5 do 5 mm, samce od 4 do 6 mm, a królowe nawet 9 mm. Ich barwa jest żółto-brązowa, ale może być nawet szaro-czarna. Królowe są ciemnobrązowe, samce z kolei brązowe lub czarne.
Na głowie samic występują podzielona na 12 segmentów czułki oraz małe wystające włosku. Samce mają bardziej trójkątną głowę, ich czułki mają 13 segmentów oraz wydłużone bardziej niż u samic żuwaczki.
Tryb życia mrówek
Mrówka faraona
Mrówki faraona nie są odporne na niską temperaturę i giną w temperaturze poniżej 0°C, a ich aktywność zamiera już w temperaturze poniżej 14°C. Dlatego przed zimą muszą znaleźć ciepłe schronienie, często znajdują je zresztą w naszych domach. Budują w nich gniazda, a robotnice wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Jeśli znajdą, drogę do niego oznaczą feromonami, a my spotkamy np. w naszej kuchni lub pokoju dwa rzędy mrówek wędrujących do pokarmu i z nim do gniazda. Nawet jeśli wybijemy te widoczne mrówki, ukryta w gnieździe królowa będzie nadal produkowała kolejne zastępy robotnic – mogą być ich tysiące.
Gniazda mrówek faraona bywają ukryte bardzo głęboko, czasem tak, że nie ma do nich żadnego dostępu. W blokach przenoszą się kratkami wentylacyjnymi, rurami i innymi nieszczelnościami. Atakują zazwyczaj kuchnię i łazienkę, ale ich gniazda mogą być ukryte dużo głębiej. Zdarza się jednak, że zakładają gniazdo np. w szafce z długo nieużywanymi ręcznikami czy pościelą.
W kolonii mrówek faraona jest najczęściej więcej królowych niż jedna (w naprawdę dużych koloniach może być nawet 2000 królowych!). To one zakładają kolonie i produkują robotnice odpowiedzialne za poszukiwanie pokarmu. Robotnice nie mają zdolności rozrodczych. Kolonia jest sterowana feromonami.
Cykl rozwojowy mrówki faraonki od jaja do dorosłej robotnicy trwa ok. 38 dni.
Kiedy trafią w miejsce ze sprzyjającymi warunkami, natychmiast zakładają gniazdo i błyskawicznie zwiększają jego liczebność. 3 lata potrzebują na opanowanie wieżowca. Teren poszukiwania pożywienia wynosi kilka metrów od gniazda, dlatego jedna rodzina na ogół obejmuje zasięgiem dwa mieszkania.
Hurtnica pospolita
Hurtnica buduje gniazda na piaszczystym podłożu i wśród raczej niskiej roślinności, czasem w próchniejących drzewach. W pobliżu siedzib ludzkich wybiera miejsca pod kamieniami (np. kostkami chodnikowymi, krawężnikami). Gniazda są bardzo rozbudowane i składają się z całego systemu korytarzy rozciągających się nawet na kilku metrach kwadratowych.
Królowa kopuluje z jednym lub kilkoma samcami, a następnie szuka miejsca na założenie gniazda. Na zewnątrz znajdzie je pod kamieniem, korą, kopczykiem piasku. Wykopie w tym miejscu długi tunel, który zakończy komorą. Następnie zakopie go od wewnątrz i złoży jaja. Po kilku dniach wylęgną się z nich larwy. 14 dni trwa stadium jaja, 12 larwy, a 15 poczwarki - po tym czasie pojawiają się robotnice. One otworzą tunel i wybiorą się na poszukanie pokarmu na zewnątrz.
Co przyciąga mrówki?
Mrówki faraona to gatunek synantropijny. Oznacza to, że trzymają się blisko człowieka, gdyż w naszym otoczeniu znajdują pożywienie i warunki dobre do rozmnażania. Zwłaszcza w blokach, które są centralnie ogrzewane, których powietrze jest ciepłe i suche, nie brakuje także szczelin i pęknięć, a także innych zakamarków, w których można założyć gniazdo – mrówki osiedlają się wyjątkowo chętnie. Dlatego po pewnym czasie od wtargnięcia szybko opanowują nowe terytorium, znajdujemy je wtedy pod panelami ściennymi czy podłogowymi, parkietem, nawet w książkach czy ubraniach, ale przede wszystkim w kuchni, blisko jedzenia. Zwabi je zwłaszcza pokarm białkowy, np. mięso.
Mrówki faraonki przyciągają miejsca, w których temperatura oscyluje wokół 25-30°C, a wilgotność wynosi około 80%. Najczęściej wybiera miejsca blisko źródeł wilgoci.
Hurtnice pospolite gustują w naszym otoczeniu we wszystkim, co słodkie i bogate w cukry – dżemy, powidła, przetwory owocowe, kompoty, miód. Robotnice nie pogardzą też białkowym pokarmem, jak ser czy mięso.
Szkodliwość mrówek w domu i ogrodzie
Mrówki faraona niszczą żywność, przenoszą także drobnoustroje chorobotwórcze. Mogą też pokąsać, co z kolei może być bolesne, a także może wywołać alergię.
Hurtnica z kolei hoduje mszyce, ponieważ korzysta z ich odchodów. Są one słodkie i stanowią źródło spadzi. Dlatego mrówki chętnie opiekują się mszycami, pomagają im w rozmnażaniu, i zapewniają stabilne warunki dla całej populacji. Zanoszą też młode osobniki w pobliże traw, pszenicy, kukurydzy, aby zapewnić im pożywienie. Doprowadza to często do osłabienia roślin i ich usychania, a w rezultacie do strat dla człowieka. Mrówki te przeszkadzają też w zapylaniu kwiatów innym owadom. Wyrządzają też szkody w ulach, gdzie przyciąga je miód.
Jeśli hurtnica wybuduje gniazdo pod tarasem, może dochodzić do podmywania płyt i uszkodzeń.
Zwalczanie mrówek – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych
Jeśli zmagacie się z inwazją mrówek, zapraszamy do kontaktu z nami! Pomożemy i usuniemy nawet największą kolonię! Nasza firma działa na terenie Trójmiasta, Elbląga, Heli, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa, Redy, Pucka i wielu innych miast i miejscowości. Pełną listę znajdą Państwo poniżej, obok mapy. Większe zlecenia jesteśmy w stanie realizować na terenie całej Polski. Zapraszamy!