Mole ubraniowe

31 sierpnia 2017

Mole ubraniowe (Tineola bisselliella) to szkodniki atakujące nasze szafy. Co przyciąga mole ubraniowe? Jak się ich pozbyć?

Mole ubraniowe

 

Mole ubraniowe (odzieżowe) to insekty, które mogą pojawić się nawet w najbardziej czystym domu. Ich łupem staną się nie zapasy mąki, nie drewno, a ubrania w naszej szafie! Co robić, aby zapobiec inwazji tych uciążliwych szkodników?

JAK WYGLĄDAJĄ MOLE UBRANIOWE?

Mól ubraniowy (zwany też molem włosienniczkiem) to niewielki motyl koloru beżowo-żółtego, często lekko połyskujący. Długość jego ciała to ok. 9 mm, natomiast rozpiętość skrzydeł sięga nawet 16 mm, więc skrzydła w stosunku do budowy ciała są pokaźne. Ich głowa jest mała, włochata i brązowa, po jej bokach widnieją duże, czarne oczy. Skrzydła są podwójne – wierzchnie są nieco złociste, dolne są szarawe, zakończone lekkimi strzępkami. Dorosłe mole odzieżowe posiadają 3 pary dość długich odnóży oraz długie czułki.

Larwy moli  ubraniowych są długie, z posegmentowanym ciałem i brązową głową. To one są głównymi winowajcami zniszczeń naszych ubrań. 

TRYB ŻYCIA MOLI UBRANIOWYCH

Tak jak wspomnieliśmy, największe zniszczenia w naszych ubraniach dokonują larwy moli odzieżowych. Czy to znaczy, że nie należy przejmować się fruwającymi po naszym domu małymi motylkami? Należy. Ponieważ to one wkrótce złożą jaja, z których wyklują się żarłoczne larwy. Warto pamiętać, że samice moli są bardzo płodne, a jedna samica może znieść nawet ponad 200 jaj w ciągu życia.

Czas na wyklucie się jaj to przy sprzyjającej temperaturze i wilgotności ok. 12 dni, czyli niewiele. Zanim jednak staną się poczwarką, minie od miesiąca do 2 lat. Wszystko zależy znów od temperatury, ale także od dostępności i rodzaju pokarmu. Poczwarka przeobrazi się w dorosłą postać w 15-45 dni. W ciągu roku w sprzyjających warunkach na świat może przyjść do 4 pokoleń moli.

Kluczowy dla całego życia mola ubraniowego jest dostęp do pokarmu i jego rodzaj. Na początku życia jest to ważne dla tempa rozwoju. Dorosły mól natomiast nie pobiera już pokarmu, korzysta z tego, który zgromadził w sobie w okresie larwalnym. Od teraz głównym celem jego życia będzie kopulacja i złożenie jaj. Ma na to około miesiąca, po tym czasie zginie.

Mole ubraniowe są aktywne głównie w nocy, choć nie oznacza to, że nie zobaczymy ich w ciągu dnia. Nie fruwają za dobrze, samce lepiej od samic.

CO PRZYCIĄGA MOLE UBRANIOWE? 

Mole wędrują do naszych domów w poszukiwaniu warunków dobrych do rozmnażania, a więc odpowiednio wysokiej temperatury oraz dostępu do pożywienia. W każdym ogrzewanym i zamieszkanym domu takie znajdą.

Ulubionym pożywieniem moli odzieżowych są ubrania stworzone z odzwierzęcych materiałów, głównie futra, skóry, wełna, puch. Mogą też żerować na bawełnie, lnie czy jedwabiu. Ale szukają także ubrań, które są zanieczyszczone potem ludzkim i moczem, w których znajdują substancje potrzebne do życia. Dlatego w profilaktyce ważne jest zadbanie, aby do szafy nie trafiały ubrania, w których już chodziliśmy.

Mole lubią też ciemność, ciepło i święty spokój. Dlatego częste sprzątanie w szafach i półkach, ich wietrzenie, może zniechęcić je do osiedlania się w naszych ubraniach. Należy też zadbać, aby ubrania nie były ciasno poukładane jedne na drugim. Mole ubraniowe wbrew pozorom lubią też np. wnętrza worków odkurzaczy! Jest tam ciemno i ciepło, jest też jedzenie. Dlatego regularne opróżnianie worka to absolutna konieczność.

SZKODLIWOŚĆ MOLI UBRANIOWYCH

Mole ubraniowe wyrządzają szkody przede wszystkim tkaninom. Larwy wygryzają dziury w wełnie, futrach, ubraniach ze skóry, ale są groźne także dla jedwabiu, lnu – o ile są zanieczyszczone. Gryzą nawet tapicerki i dywany. Dlatego pojawienie się drobnych fruwających i połyskliwych motylków w naszym domu czy mieszkaniu zawsze powinno być alarmem do przeszukania szaf i zlokalizowania ewentualnego gniazda.

Porażone przez nie ubrania posiadają zmienioną strukturę, wszystko dlatego, że niszczycielskie larwy wyciągają z nich także nitki, aby budować kolejne kokony. Następnie w ubraniach pojawiają się dziury – to już typowa działalność larw, które cały swój czas spędzają na odżywianiu. Dotknięte inwazją moli ubrania często są nie do odratowania.

Dlatego aby przeciwdziałać molom należy stosować kilka prostych zasad:

  • co najmniej dwa razy do roku otwierać szafy, wietrzyć, przekładać ubrania, przeprać je,
  • nigdy nie wkładać do szafy zabrudzonych ubrań,
  • w przypadku zamieszkania w nowym miejscu z meblami, jak internaty, akademiki czy szpitale, należy umyć szafki przed włożeniem do nich ubrań,
  • można stosować lawendę jako odstraszacz, a także mydła o intensywnych zapachach, 
  • należy dokładnie czyścić dywany i tapicerki.

ZWALCZANIE MOLI UBRANIOWYCH – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!

Firma BIOS poradzi sobie z usunięciem nawet największej kolonii moli. Profilaktyka jest dobra, jednak jeśli już doszło do zagnieżdżenia się moli odzieżowych, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Do ich likwidacji stosujemy sprawdzone metody:

  • oprysk
  • zamgławianie ULV

Zamgławianie ULV to nowoczesna metoda, w której dzięki silnemu generatorowi wytwarzamy specjalną trującą mgłę o bardzo małych kroplach. Unosi się ona w powietrzu, wnika w szczeliny i uśmierca insekty. Posiada tę zaletę, że nie moczy powierzchni, lekko je jedynie zwilża. Oprysk to metoda uzupełniająca. Czasem działamy też parownicą. Wszystko zależy od konkretnego przypadku!

Zapraszamy Państwa do kontaktu! Nasze usługi świadczymy zarówno na terenie Trójmiasta, jak i wielu innych miast, miasteczek i wsi. Zachęcamy do zapoznania się z ich listą poniżej.

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

szkodniki gospodarcze

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski