
Jak wygląda miazgowiec parkietowiec?
Miazgowiec parkietowiec jest chrząszczem należącym do rodziny miazgowcowatych. Jak na chrząszcza jest malutki, mierzy od 2 do 5 mm. W wyglądzie zauważyć można wyraźnie wyodrębnioną głowę, przedplecze i długi odwłok o lekko zaokrąglonych brzegach. Kolor jego ciała jest brązowy w kierunku brunatnego, zdarzają się jaśniejsze i ciemniejsze osobniki. Zarówno głowę, jak i przedplecze ozdabiają bardzo drobne, żółtawe włoski. Posiada trzy pary brązowych odnóży, wyraźnie segmentowanych, głowę zaś wieńczy para czułek składających się z 11 segmentów, zakończonych buławkami.
Larwy tego chrząszcza mierzą do 6 mm, są białe, a kształt ich ciała jest łukowaty. Również są delikatnie owłosione i posiadają 3 pary odnóży. Jaja miazgowca parkietowica zwracają uwagę nie tyle kształtem, bo ten jest wydłużony i cienki, lecz wyrostkiem na jednym z końców.
Tryb życia miazgowca parkietowca
W ciągu życia samica miazgowca składa ok. 70 jaj. Zanim do tego dojdzie, poszukuje warunków optymalnych dla życia. A te istnieją dla tego gatunku, kiedy temperatura powietrza jest nie jest niższa niż 17°C, ale nie przekracza 23°C. Z kolei wilgotność drewna, w którym jaja zostaną złożone, musi wahać się między 10 a 20%. Samice doskonale potrafią sprawdzić, czy drewno, które obrały za cel, spełnia te wymagania. Nagryzają drewno i sprawdzają jego wilgotność oraz zawartość substancji odżywczych. Jeśli spełnia ono wymagania gatunku i dobrze rokuje dla rozwoju przyszłych larw, składają jajeczka w zagłębieniach na głębokości ok. 5 mm.
Cykl życiowy miazgowca parkietowca jest zależny od temperatury i dostępności substancji odżywczych. Jedno pokolenie tego chrząszcza może się rozwinąć w rok, może też w 3 lata – niska temperatura spowalnia rozwój. Jeśli z kolei miazgowiec natrafi na drewno wyjątkowo bogate w substancje odżywcze, znajdujące się w pomieszczeniu ogrzewanym, cykl rozwojowy znacznie przyspiesza.
Co przyciąga miazgowca parkietowca?
Miazgowiec preferuje przede wszystkim drewno liściaste, bez względu na to, czy jest obrobione, czy surowe. Atakuje nie tylko drewno umieszczone wewnątrz ocieplonych budynków, ale także to na zewnątrz, wówczas czas jego dojrzewania jest po prostu dłuższy. W domu miazgowca przyciągają przede wszystkim elementy wyposażenia zrobione z drewna, a także drewno składowane. W domach panują dobre do rozmnażania warunki, jest wystarczająco ciepło, zatem miazgowiec chętnie osiedla się, jeśli tylko znajdzie odpowiednie drewno.
Szkodliwość miazgowca parkietowca
Miazgowiec parkietowiec jest bezlitosny dla wszystkiego, co jest zrobione z drewna liściastego (zwłaszcza dębu i jesionu). Jego ofiarą padają parkiety, okna i okiennice, rzeźby, boazerie, meble, schody, balustrady, ramy obrazów. Jeśli w porę nie zareagujemy, możemy mieć przykrą niespodziankę. Jest to dość trudne, miazgowce rozwijają się, nie zwracając na siebie uwagi. Kiedy zorientujemy się, że elementy wyposażenia naszego domu padły ofiarą ataku, może być za późno, a przedmioty mogą być mocno zniszczone.
Zwalczanie miazgowca parkietowca – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych!
Miazgowiec parkietowiec jest szkodnikiem, który powinien być bezwzględnie zwalczany. Jego larwy w krótkim czasie niszczą drewno i przedmioty oraz elementy wyposażenia z niego zrobione. Dlatego jak tylko w otoczeniu zauważymy fruwające dorosłe owady, warto wezwać profesjonalną firmę DDD. Firma BIOS przyjedzie na miejsce i sprawdzi, czy doszło do porażenia obecnych z drewna przedmiotów. Jeśli tak, mamy świetny sposób na zwalczenie miazgowca.
Dotychczas stosowaną fumigację zastąpiliśmy specjalnym żelem. Jest to innowacyjna metoda, która daje świetne efekty. Porażone przez miazgowca parkietowca przedmioty i elementy są pokrywane specjalnym żelem o białym kolorze. Pozwala to kontrolować stopień pokrycia i jego równomierność. Żel posiada możliwość silnego i głębokiego penetrowania drewna, tak że bez problemu dostaje się w niżej położone warstwy, w których żerują larwy i je uśmierca. Jest przy tym niegroźny dla samego drewna. Oznacza to, że nie wyrządza drewnu żadnych szkód, nie zmienia jego struktury, nie osłabia go, a biały kolor żelu ulatnia się po krótkim czasie. Żel ten posiada też barwnik fluorescencyjny, który jest widoczny tylko przy włączonym świetle ultrafioletowym. On również pozwala na ocenę stopnia pokrycia. Barwnik ulotni się pod wpływem promieni słonecznych i czasu.
Co ważne, żel ten nie jest w żaden sposób groźny ani dla człowieka, ani dla środowiska. W przeciwieństwie do fumigacji, w momencie jego nakładania nie trzeba opuszczać pomieszczeń, a po niej ich wietrzyć.
Metoda ta została przez nas sprawdzona i jesteśmy przekonani o jej skuteczności na tyle, że szkodniki drewna likwidujemy tylko i wyłącznie za jej pomocą. Jest tak dobra, że nie trzeba żadnych innych metod, aby osiągnąć pożądany efekt.
Wszystkich Państwa, którzy borykają się ze szkodnikami drewna, zapraszamy do kontaktu! Nasze usługi świadczymy zarówno na terenie Trójmiasta, jak i wielu innych miast, miasteczek i wsi, nawet oddalonych. Niżej znajdą Państwo mapkę wraz z listą miejscowości. Ale jeśli nie znaleźli Państwo na niej swojej lokalizacji, również zapraszamy do kontaktu. Duże zlecenia zrealizujemy na terenie całej Polski!