Kołatek domowy, mimo niewinnej nazwy, jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna. Niezareagowanie w porę na inwazję kołatka może się skończyć ogromnymi uszkodzeniami i stratami finansowymi. Jak się pozbyć kołatka?
JAK WYGLĄDA KOŁATEK DOMOWY?
Kołatek domowy jest małym chrząszczem, którego długość ciała nie przekracza 4 mm. Jego kolor jest ciemnobrunatny, ale zdarzają się osobniki jasnobrązowe, a nawet brązowo-czerwone. W jego budowie zwraca uwagę rozbudowane przedplecze, pod którym schowana jest mała i wyposażona w dość długie czułki głowa. Posiada wydłużony odwłok, na którym dostrzec można prążkowane pokrywy. Pod nimi umiejscowiona jest para skrzydeł. Kołatek domowy ma trzy pary odnóży.
Larwy kołatka mają ciemniejszą od reszty ciała głowę, są krępe, kremowej barwy, o segmentowanym ciele, nieco wygięte. Ich długość to ok. 3 mm. Natura wyposażyła je w parę silnych żuwaczek, tak silnych, że bez problemu od razu po wylęgu mogą drążyć korytarze w drewnie.
TRYB ŻYCIA KOŁATKA DOMOWEGO
Okres największej aktywności kołatków domowych przypada na wiosenno-letnie miesiące, od kwietnia do końca sierpnia. Samica szuka miejsca odpowiedniego na złożenie jaj. Wybiera drewno o odpowiedniej wilgotności, znajdujące się w zamkniętym pomieszczeniu, larwy kołatka bowiem nie są odporne na niską temperaturę i na zewnątrz by nie przeżyły.
Samica złoży od 30 do 60 jaj. Larwy wyklują się już po 15-25 dniach, pod warunkiem, że temperatura będzie sprzyjająca: 20-25 stopni C, a wilgotność wysoka (80-90%). Jeśli wilgotność będzie niższa, 40-50%, cały cykl znacząco się wydłuży.
Okres larwalny trwa u kołatka od roku do kilku lat i jest zależny od temperatury, wilgotności, ale także od zawartości substancji odżywczych w drewnie. Po tym czasie larwa przepoczwarzy się, a następnie stanie się owadem dorosłym. Stanie się to w specjalnie wydrążonej jamce, umiejscowionej dość blisko powierzchni. Dorosły owady przegryzie drewno w stronę powierzchni i wyfrunie na zewnątrz. Wówczas cały cykl rozpocznie się od nowa, a na rozmnożenie się dorosły owad będzie miał miesiąc, po tym czasie zginie.
CO PRZYCIĄGA KOŁATKA DOMOWEGO?
Kołatka domowego przyciągają wszystkie miejsca, w których znajdzie dobre warunki do rozrodu. Jest to drewno umieszczone w piwnicach, nieogrzewanych budynkach – jest tam wilgotno. Gorsze, ale wciąż niezłe warunki do rozrodu znajdzie na poddaszach i w budynkach ogrzewanych, tu wilgotność jest niższa, więc i cykl rozwojowy jest dłuższy, ale wciąż możliwy. Dorosłe owady przyciąga także zapach świeżego drewna (zarówno liściastego, jak i iglastego).
SZKODLIWOŚĆ KOŁATKA DOMOWEGO
Kołatek jest bardzo niebezpiecznym szkodnikiem. Jego niewinny wygląd jest mylący, tak naprawdę larwy kołatka są niesamowicie żarłoczne i potrafią w krótkim czasie doprowadzić do ogromnych zniszczeń drewna i drewnianych elementów, jak rzeźby, zegary, drewniane kolumny, podłogi, meble, okiennice, a co najgorsze: elementy konstrukcji domów!
Jeśli w porę nie zauważymy inwazji kołatka, może on nas narazić na ogromne straty finansowe. Zdarzały się sytuacje, w których więźba dachowa była tak zaatakowana, że w zasadzie pod znakiem zapytania stało bezpieczeństwo całego budynku. Nietrudno się domyślić, jak kosztowne naprawy czekały właścicieli.
Kołatek jest też ogromnym zagrożeniem dla zabytków. Może atakować wnętrza drewnianych kościołów, rzeźby i inne zabytkowe elementy z drewna. Szkody przez niego wyrządzone są tu nie do ocenienia.
ZWALCZANIE KOŁATKA DOMOWEGO – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!
Kołatek to chrząszcz do niedawna trudny do zwalczenia. Niektóre metody stosowane do zwalczania innych szkodników drewna, przy kołatku nie okazywały się skuteczne.
Firma BIOS proponuje Państwu zwalczanie kołatka domowego najnowocześniejszą metodą, polegającą na rozprowadzeniu na zaatakowanym drewnie specjalnego żelu. Nie należy go mylić z żelami na szkodniki drewna dostępnymi w wielu marketach. Żele te nie posiadają zbyt dużej mocy penetrowania drewna i docierana do larw ukrytych na kilka milimetrów pod powierzchnią, a ich działanie zazwyczaj jest powierzchowne.
Żel stosowany przez naszą firmę to bardzo silny środek, który wnika głęboko w drewno i dociera do ukrytych w nim larw, uśmiercając je.
Ma on wiele zalet:
- pozwala kontrolować dokładność pokrycia drewnianej powierzchni dzięki białemu kolorowi,
- nie barwi drewna, a biały kolor ulatnia się po krótkim czasie,
- jest silny i daje gwarancję zwalczenia szkodników,
- jest bezpieczny dla ludzi, nie trzeba w trakcie jego nakładania opuszczać pomieszczenia,
- jest bezpieczny dla środowiska,
- ma konsystencję, dzięki której nie spływa po powierzchniach.
Metoda żelowania drewna jest szybka i nieuciążliwa.
Zapraszamy Państwa do kontaktu! Służymy radą i pomocą w zakresie zwalczania szkodników drewna. Działamy na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale także w wielu innych miastach pomorza, takich jak Elbląg, Starogard Gdański, Hel, Władysławowo, Malbork, Lębork, i wiele innych. Przybliżoną listę znajdą Państwo poniżej, obok mapki. Jest ona orientacyjna, jeśli nie znaleźli na niej Państwo swojej miejscowości, a są z okolic, zapraszamy do kontaktu!