
Kątnik domowy to pospolity pająk występujący niemal w całym kraju. Czy jest groźny? Czy należy zwalczać kątnika domowego?
JAK WYGLĄDA KĄTNIK DOMOWY?
Kątnik domowy mierzy ok. 1 cm. Jest brązowym pająkiem, na którego odwłoku dostrzec można poszarpane wzorki (jego kolor nie jest jednolity, występują na nim jaśniejsze i ciemniejsze brązy, żółcie, w niektórych miejscach jest lekko brunatny lub ciemnoszary). Jego karapaks z kolei został ozdobiony dwoma ciemniejszymi pasami, brzegi są ciemniejsze. Uwagę zwraca "włochatość" kątnika, jego ciało, a także odnóża są bowiem pokryte wieloma włoskami. Nie pełnią one funkcji estetycznej, są dla pająka narządem zmysłu orientacji.
Posiada 3 pary odnóży oraz nogogłaszczki położone za otworem gębowym.
TRYB ŻYCIA KĄTNIKA DOMOWEGO
W poszukiwaniu samicy kątniki potrafią przemierzyć spory obszar naszego domu. Jeśli uda im się jakąś znaleźć, łączą się w parę na kilka tygodni, w czasie których wielokrotnie dochodzi do kopulacji. Po ich upływie samiec zostaje zjedzony, a samica kątnika domowego buduje kokon, do którego składa jaja. Po kilku tygodniach wylęgną się z nich młode kątniki, podobne z wyglądu do dorosłych osobników, jedynie nieco jaśniejsze.
Kątniki domowe rozmnażają się przez cały rok. Żyją nawet kilka lat. W domach starają się nie rzucać w oczy, prowadzą raczej nocny tryb życia, a jeśli jakiegoś osobnika zauważymy w dzień, jest to przypadek, a i kątnik jest tym faktem przerażony. Można go spotkać w wielu miejscach domu.
CO PRZYCIĄGA KĄTNIKI?
Kątniki, jak wiele innych pająków, szukają w naszych domach dobrego miejsca do rozwieszenia pajęczyny. To na pajęczynie upływa ich życie: na niej polują, kopulują, na niej przychodzą na świat młode. Dlatego wybór miejsca na pajęczynę jest staranny. Rozwieszają ją bardzo często w ustronnych, nierzucających się w oczy miejscach: w piwnicach, na strychach, za meblami, pod sufitami i półkami i w wielu innych. Są w naszych domach bezpieczne od drapieżników, mają sucho i ciepło. To idealne warunki do życia dla nich!
Dlatego tak naprawdę kątniki do naszych domów czy mieszkań przyciągają idealne warunki w nich panujące. Mimo że nie ma w nich za wiele jedzenia, ludzie bowiem dbają, żeby nie było owadów w mieszkaniach, to jednak jest im tu lepiej niż gdziekolwiek indziej.
SZKODLIWOŚĆ KĄTNIKÓW
Kątnik domowy nie jest szkodliwym pajęczakiem. Nie przenosi chorób, nie zanieczyszcza jedzenia, co więcej, nie gryzie. Owszem, ma szczękoczułki i w razie zagrożenia próbuje ich użyć, ale nie są one na tyle silne, aby przegryźć skórę człowieka. Udać się to może jego większemu kuzynowi, kątnikowi domowemu większemu, ale ilość jadu, jaka zostaje wstrzyknięta, jest niewielka i niegroźna. Może się natomiast zdarzyć alergia na pajęczynę, lecz jeśli ktoś ją wykazuje, to dotyczy ona wszystkich pajęczyn, nie tylko lejkowatych pajęczyn kątników domowych.
Przy alergii na pajęczynę mogą pojawić się objawy typu kłopoty z oddychaniem, katar, kaszel, zapalenie spojówek, wysypka skórna. Objawy te są przemijające po ustaniu ekspozycji na pajęczynę. Jeśli jest konieczna praca w pomieszczeniu, w którym znajduje się dużo pajęczyn kątników, warto założyć maseczkę na twarz.
Kątniki domowe są pożytecznymi pajęczakami, są też naszymi sprzymierzeńcami w walce z dokuczliwymi szkodnikami, takimi jak muchy, komary, muszki owocówki, prusaki, karaluchy, mole odzieżowe i kuchenne. Dlatego jeśli nie zachodzi wyraźna konieczność, jeśli nie namnożyły się nadmiernie, bez problemu można kątniki zostawić w spokoju. Każdego znalezionego w domu osobnika można złapać do szklanki i przenieść w miejsce, w którym nie będzie przeszkadzał.
ZWALCZANIE PAJĄKÓW – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!
Jednakże w przypadku, kiedy pająków w danym miejscu jest zbyt dużo, ich pajęczyny obniżają estetykę miejsca, domownicy mają alergię lub arachnofobię, wówczas należy skorzystać z zabiegu zwalczania pająków. Profesjonalna firma DDD, taka jak BIOS, wykona zabieg ten szybko i bezpiecznie. Przy zwalczaniu pająków stosujemy zazwyczaj jedną z trzech metod:
- oprysk,
- zamgławianie termiczne,
- zamgławianie ULV.
Najczęściej wybieramy metodę, która gwarantuje świetny efekt w krótkim czasie, czyli zamgławianie ULV. Polega ona na rozprowadzeniu cieczy biobójczej za pomocą najnowszej generacji zamgławiacza ULV. Jest to urządzenie, które generuje mgłę o bardzo małych kropelkach, a następnie wypuszcza ją pod ogromnym ciśnieniem. Generator pozwala rozprowadzić truciznę po całym pomieszczeniu, wniknąć jej w każdy zakamarek i zlikwidować czające się w nim pająki. Wybieramy tylko preparaty o potwierdzonej skuteczności, za które jesteśmy pewni. Nie oszczędzamy na sprzęcie i preparatach!
Zwalczanie pająków polecamy nie tylko osobom indywidualnym, warto je przeprowadzić wtedy, kiedy pająki nagminnie robią sieci w miejscach, w których nie powinny ich robić. Są to szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie i kosmetyczne, restauracje, hotele, motele, pensjonaty, domy wczasowe. Jednym słowem: wszystkie te miejsca, w których zjawiają się goście i w których obecność pajęczyn może nasuwać myśl o braku należytej czystości. Profesjonalna dezynsekcja pająków rozwiązuje ten problem.
Zapraszamy gorąco do współpracy z nami! Firma BIOS jest na rynku od ponad 20 lat, w tym czasie udoskonaliliśmy nasze metody pracy, postawiliśmy na najnowszy sprzęt, wybraliśmy skuteczne preparaty. Nasze podejście, w którym dobro Klienta i skuteczność zabiegów są na pierwszym miejscu sprawiło, że zyskaliśmy ogromne grono Klientów, dla których firma BIOS jest synonimem rzetelności i uczciwości. Jeśli tylko mają problem ze szkodnikami, po prostu do nas dzwonią! A co więcej, polecają nas naszym krewnym i przyjaciołom!
Obszar naszej działalności obejmuje Gdańsk, Gdynię, Sopot, Elbląg, ale też wiele innych miast (prosimy zerknąć na mapkę i listę miast i miejscowości poniżej!). Zapraszamy serdecznie!