
Ćmianki to niewielkie muszki, które swoim wyglądem przypominają ćmy. Ich pierwotnym środowiskiem są podmokłe obszary przy rzekach i inne wilgotne miejsca. Zdarza się jednak, że ćmianki pojawiają się w otoczeniu człowieka. Co warto wiedzieć o ćmiankach?
JAK WYGLĄDAJĄ ĆMIANKI?
Ćmianki najłatwiej opisać jako małe ćmy. Mierzą nie więcej niż 5 mm długości, a często nawet o połowę mniej. Są jasnobrązowe, lekko szare. W oczy rzucają się skrzydła: nieco bardziej okrągłe, niż u ciem, dość mocno owłosione, zwłaszcza na brzegach. W czasie spoczynku skrzydła te układają się daszkowato nad odwłokiem, nadając ćmiankom bardzo charakterystycznego wyglądu. Owłosione jest również przedplecze. Swojego ssąco-liżącego aparatu nie używają do przekłuwania skóry, lecz do pobierania płynnego pokarmu. Głowę ćmianek zdobią długie, prążkowane czułki.
Larw ćmianek raczej nie zauważymy gołym okiem, swoje życie spędzają w wodnym, a na pewno mocno wilgotnym środowisku (ziemnowodny tryb życia), żywiąc się rozkładającymi się substancjami. Całe ich ciało pozostaje zanurzone, jedynie otwory oddechowe są wystawione ponad powierzchnię. Larwy mierzą mniej niż 5 mm, mają lekko cylindryczny kształt, są nieruchome i ciemne.
TRYB ŻYCIA ĆMIANEK
Ćmianki są owadami, które występują przez cały rok, najczęściej zaś można je spotkać w pobliżu wilgotnych miejsc. Ich cykl rozwojowy jest bardzo szybki: jedna samica jest w stanie złożyć nawet do 100 jaj, z których w zaledwie dwa dni wylęgną się młode ćmianki. Przez około dwa tygodnie pozostaną one larwami, następnie na zaledwie dzień lub dwa przeobrażą się w poczwarkę.
Larwy ćmianek rozwijają się w na powierzchni wód: w potokach, rzekach, strumieniach, w błocie, różnego rodzaju mokradłach, ale też w mokrej materii organicznej, jak np. w gnoju. Mogą rozwijać się także na grzybach.
Dorosłe ćmianki są aktywne w nocy, w ciągu dnia chowają się w ustronnych, ciemnych miejscach. Wieczorami można spotkać nad brzegiem wód całe chmary tych małych muszek.
CO PRZYCIĄGA ĆMIANKI?
Ćmianki są owadami, które poszukują przede wszystkim wilgoci. Są również synantropami, czyli przystosowały się do życia w pobliżu człowieka. To właśnie z tego powodu czasem w naszych mieszkaniach czy innych miejscach, zwłaszcza jeśli gromadzi się w nich wilgoć, walczymy z ich plagą. Ten problem możemy mieć również wtedy, kiedy nasz dom czy blok jest usytuowany w pobliżu terenów podmokłych. Często wówczas Klienci łapią za telefon i opowiadają nam, że mają plagę muszek w łazience. Zazwyczaj chodzi właśnie o ćmianki.
Zbłądziły do naszych domów w poszukiwaniu dobrego do życia i rozmnażania miejsca. Jeśli zastały w nim wilgoć, to osiadły i przystąpiły do szybkiego rozmnażania. Tak więc tym, co przyciąga ćmianki, jest stały dostęp do wilgoci.
SZKODLIWOŚĆ ĆMIANEK
Czy ćmianki roznoszą choroby? Otóż choć nie zdarza się to często, może się zdarzyć, że ćmianki będą negatywnie oddziaływały na nasze zdrowie. Wiąże się to z dwiema sytuacjami. Po pierwsze: ćmianki rozwijają się na materii organicznej, w tym różnego rodzaju nieczystościach: błocie, szlamie, gnoju, stojącej i zanieczyszczonej wodzie, rurach kanalizacyjnych, szambach, toaletach. Siłą rzeczy bytujące w tych miejscach drobnoustroje osiadają na ćmiankach i wraz z nimi wędrują do naszych domów. Na szczęście "w drodze" wiele z tych drobnoustrojów ginie, ale nie wszystkie, dlatego należy zachować ostrożność. Na plus jest fakt, że ćmianki nie atakują naszego pożywienia, dlatego nie ma ryzyka jego zanieczyszczenia.
Negatywny wpływ ćmianek może się też wiązać z ich ewentualnym alergennym działaniem na osoby nadwrażliwe. Alergia na nie może wystąpić wówczas, kiedy często przebywa się w pomieszczeniu, w którym jest duże skupisko ćmianek (dzieje się tak chociażby w budynkach inwentarskich). Wówczas wdychanie części ciał martwych ćmianek może prowokować wystąpienie objawów alergicznych: problemów z oddychaniem, kaszlu, łzawienia i swędzenia oczu, a nawet wysypek skórnych.
ZWALCZANIE ĆMIANEK – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT I WIELE INNYCH!
Pojawianie się pojedynczych ćmianek nie świadczy o tym, że założyły u nas gniazdo. Problemem jest nadmiar ćmianek w pomieszczeniu lub regularne ich wychodzenie np. ze zlewu, gdyż może to świadczyć, że zadomowiły się u nas na dobre. Wówczas potrzebna jest dezynsekcja ćmianek. Najważniejsze jest tu ustalenie miejsca, w którym zadomowiły się ćmianki, a następnie zastosowanie odpowiednich metod i środków w celu ich zwalczenia. W umywalkach można wyczyścić odpływ szczotką drucianą, a następnie obficie przelać wrzącą wodą. Dorosłe ćmianki usuwane są zazwyczaj przy użyciu zamgławiania ULV. Stosujemy najnowsze generatory zimnej mgły, dzięki którym trucizna rozprowadzana jest pod ogromnym ciśnieniem, dzięki czemu wtłaczana jest w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Uśmierci wszystkie owady znajdujące się w dezynsekowanym pomieszczeniu.
Ważna jest też profilaktyka: usuwamy z otoczenia domu wszystkie miejsca z materią organiczną, które mogą stanowić podłoże do rozwoju ćmianek.
Zapraszamy do korzystania z naszych usług. Działamy na terenie Trójmiasta, ale także wielu innych miast i miejscowości. Ich listę znajdą Państwo poniżej. Stoi za nami ponad 20 lat doświadczeń, dzięki którym zdobyliśmy ogromne grono Klientów. Fakt, że polecają nas swoim znajomym jest dla nas najlepszą rekomendacją. Zapraszamy!