Od czego zależy liczba komarów w danym roku?

26 lipca 2019

Każdego roku zwłaszcza mieszkańcy terenów o podwyższonej wilgotności zastanawiają się, czy komarów będzie więcej, czy mniej, niż w zeszłym roku. Dziś piszemy, od czego zależy liczba komarów w danym roku!

Komar

Od czego zależy liczba komarów latem?

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy liczba komarów latem, a co za tym idzie, kryjące się za nimi uciążliwości dla ludzi, jest deszczowa (lub sucha) wiosna. Liczebność komarów największy związek ma z ilością stojącej wody, jak się więc łatwo domyślić, to właśnie duża ilość opadów wiosną, czyli w porze ich rozmnażania, zapewnić im może odpowiednie warunki do rozrodu.

Wszystko to ma związek z cyklem  rozwojowym komarów. Miejscem, do którego bezpośrednio składane są jaja komarów, jest woda stojąca. Jeśli wiosna jest sucha, obszar występowania komarów jest ograniczony do naturalnych zbiorników wody stojącej, jakich jak stawy. Jeśli jednak wiosna jest mokra i deszczowa, obszarów stojącej wody zrobić się może dużo więcej. Doły na łąkach wypełniają się wodą, w miastach powstają kałuże, woda wpada w pozostawione na działkach słoiki, wanny i w wiele innych miejsc.

Wszystkie one zapewniają zapłodnionym samicom komara to, co jest im w tym momencie najbardziej potrzebne: warunki do złożenia jaj. Z jaj złożonych do stojącej wody po pewnym czasie wylęgną się larwy, które później przeobrażą się w poczwarki. Te z kolei wkrótce przeobrażą się w dorosłą postać i to dopiero dorosły komar nie potrzebuje już bezpośrednio dostępu do wody i żyje w suchym środowisku.

Oczywiście komary nie rozmnażają się tylko raz do roku. Tak naprawdę w każdym roku przychodzi 4-5 pokoleń, a jeśli lato jest bardzo ciepłe (a takich lat jest coraz więcej), to nawet 5-6. Jeśli zdarzają się epizody mocnych deszczy, to są to warunki sprzyjające komarom i pojawia się ich dużo więcej, niż kiedy lato jest suche i chłodniejsze.

Może się też zdarzyć, że wiosna nie jest mokra, a więc i komarów nie jest zbyt dużo, ale w miesiącach letnich opadów przybywa, pojawiają się podtopienia i wówczas komary zaczynają się rozmnażać błyskawicznie. Zatem sucha wiosna nie oznacza jeszcze, że przez całe lato będziemy cieszyli się wolnością od komarów. Sytuacja może się zmienić wraz ze zmianami w pogodzie.

Od czego nie zależy liczba komarów latem?

Tu dochodzimy do pewnego mitu związanego z liczebnością komarów w danym roku. Wiele osób bowiem jest święcie przekonanych, że liczebność komarów zależy od mroźnej bądź łagodnej zimy. Jeśli zimą pojawiają się siarczyste mrozy, często słyszymy, że ich pozytywnym aspektem jest mniejsza liczba komarów zimą. Nic bardziej mylnego. Dorosłe komary zimą giną, ale jaja, larwy i poczwarki komarów są w stanie pod wodą przezimować nawet bardzo niskie temperatury rzędu 40 stopni poniżej zera. Tak naprawdę w czasie zimy ich kondycja w żadnej mierze nie zależy od tego, co się dzieje na powierzchni.

Co przyciąga komary?

Niestety komary są częścią ekosystemu i nie mamy wpływu na to, ile ich będzie w danym roku. Co jednak, kiedy przyjdzie nam się mierzyć z ich plagą? Są sposoby, dzięki którym możemy je nieco zniechęcić i jeden sposób na całkowite pozbycie się ich!

Najczęściej wymienianymi czynnikami, które przyciągają komary, są:

  • wydychany przez ludzi dwutlenek węgla (komary są na niego bardzo wyczulone, wyczuwają go nawet z 50 m!),
  • ciepłota naszego ciała (osoby o podwyższonej temperaturze, jak np. kobiety w ciąży, są dużo bardziej narażone na ukłucia komarów),
  • ludzki pot i składniki w nim zawarte (chociaż nie do końca wiadomo, które z nich najbardziej wabią komary, faktem jest jednak, że pot niektórych ludzi jest dla komarów bardziej atrakcyjny, niż innych),
  • grupa krwi (najmniej komary lubią grupę krwi A, najbardziej grupę 0).

Zatem jeśli wybieramy się uprawiać aktywność na wolnym powietrzu i wiemy, że się spocimy, warto jest włożyć ubranie zakrywające nasze ciało. Zminimalizujemy nieco w ten sposób ukąszenia, choć jak wiadomo, komary są w stanie kłuć także szyję i twarz, więc w pełni jest to niemożliwe.

Tak naprawdę tym, co naprawdę da nam wytchnienie od komarów, jest wykonany przez firmę DDD profesjonalny zabieg zwalczania komarów, czyli odkomarzanie.

Zwalczanie komarów (odkomarzanie) – na czym polega?

Zwalczanie komarów (odkomarzanie) jest to zabieg przeprowadzany przez firmę DDD, w ramach którego na objętym nim terenie rozprowadza się odpowiednio dobrany środek owadobójczy i nanosi na miejsca występowania komarów.

Zazwyczaj wykonuje się go poprzez użycie generatorów zimnej mgły (ULV) lub zamgławiaczy termicznych, którymi rozprowadza się środek biobójczy w postaci mgły (gorącej lub zimnej). Mgiełka ta ma bardzo małe, mikroskopijne kropelki, dzięki czemu jest lekka i z łatwością wdziera się w każde miejsce, uśmiercając owady.

Zabieg ten przeprowadzany jest tak, aby nie wyrządzać szkody pożytecznym owadom, a także ludziom i zwierzętom domowym. Najważniejsze jest stosowanie się do rad udzielanych przez firmę DDD przed jego wykonaniem!

Zabieg ponadto jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to, że preparat z liści nie zostanie zmyty w czasie deszczu, spokojnie się utrzyma nawet przy opadach o średnim natężeniu nawet do 8 tygodni.

Zwalczanie komarów – Gdańsk, Gdynia, Sopot

W BIOS zabieg zawsze wykonujemy tylko i wyłącznie przy użyciu certyfikowanego sprzętu oraz najlepszych dostępnych preparatów. Są to preparaty przeznaczone tylko dla specjalistów, certyfikowane i sprawdzone przez nas w wielu już realizacjach!

Zawsze wykonujemy zabieg w taki sposób, aby było bezpiecznie dla ludzi i zwierząt domowych, dajemy cenne rady, wskazujemy, co zabezpieczyć i jak sprawić, aby domownicy i zwierzęta były bezpieczne (pisaliśmy już o tym także na naszym blogu w artykułach o przygotowaniu się do różnych zabiegów, np. Jak się przygotować do zabiegu zamgławiania termicznego).

Dbamy też o pożyteczne owady, jak pszczoły czy biedronki, dlatego wykonujemy zabiegi w czasie, kiedy te owady już nie fruwają (albo jeszcze nie fruwają).

Korzystając z usług BIOS mogą Państwo liczyć na fachową obsługę bazującą na ponad 20 latach doświadczenia na rynku, pomoc przed i po zabiegu, dużo porad, indywidualne podejście do każdego przypadku. Analizujemy i dobieramy najlepsze metody, tak aby zabieg był maksymalnie skuteczny.

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług! Działamy na terenie Gdańska i miejscowości oddalonych o ok. 30 km. Zapraszamy gorąco!!!

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski