Zwalczanie stonogi murowej może być skuteczne!
Stonoga murowa, jeśli dostanie się do domu, jest bardzo trudna do zwalczenia. Ale firma BIOS ma na nią sprawdzone sposoby! Jak się pozbyć stonogi murowej? Jak nie dopuścić do jej ataku?
Stonoga murowa – gdzie żyje?
Przede wszystkim stonoga murowa do życia potrzebuje wilgotnego środowiska. Instynkt każe jej unikać suchych miejsc, bowiem jeśli wilgotność otoczenia spada poniżej 86%, stonoga murowa ginie. Dlatego nie spotkamy jej na otwartej przestrzeni, w pełni słońca. Znaleźć ją można za to pod kamieniami, w starych, butwiejących pniach, na cmentarzu w zagłębieniu pomników, w wilgotnych ruinach budynków. Wszędzie tam, gdzie słońce nie ma bezpośredniego dostępu, jest za to pod dostatkiem wilgoci.
Można je spotkać także wokół domu czy działki, w obejściu, zwłaszcza jeśli jest na nim nieporządek. Obecności stonogi murowej sprzyja obecność potłuczonych słoików, butelek, doniczek, zalegające liście, śmieci, zeschnięta trawa, ale też skalniaki, kamienie ozdobne. Pod każdym z tych elementów stonoga znajdzie dobre do życia warunki, ważne, aby nie było tam światła i była wilgoć.
Stonoga szczególnie na zaniedbanych posesjach znajdzie sporo pożywienia. Preferuje zwłaszcza butwiejące resztki roślin. Dużo rzadziej żywi się szczątkami zwierząt – jeśli już się na nie decyduje, znajdzie je jedynie w lesie. Oprócz tego stonoga żywi się także pleśnią.
Jeśli na zewnątrz nie znajdzie dogodnych warunków, szuka ich w naszych domach. Jeśli są w nich wilgotne miejsca, osiądzie i będzie robić kłopoty. Stonogę murową w domu znaleźć można najczęściej na najniższych kondygnacjach: w piwnicy i na parterze. Wchodzi ona przez otwarte lub nieuszczelnione okna oraz drzwi. W domu może żyć też w ubytkach dachowych oraz w wilgotnych łazienkach i toaletach.
Stonoga murowa jako szkodnik
Stonoga murowa nie atakuje żywności w kuchni ani ubrań w szafkach. Jednak jej zagnieżdżenie w domu niepokoi mieszkańców, dlatego jest niemile widziana. Zwłaszcza że jej populacja w domu potrafi być rzeczywiście spora, a stonoga potrafi rozchodzić się po pokojach. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy mieszkamy w domu z drewnianymi elementami wyposażenia typu panele, boazerie, meble lub mamy ciemną i wilgotną piwnicę. Wówczas stonoga murowa znajdzie dla siebie dogodne warunki.
Jej pojawienie się w domu oznacza na ogół kłopoty z wilgocią. Jest to bowiem stawonóg wybitnie potrzebujący do życia wilgoci, żyje jedynie w takich miejscach, których wilgotność jest bardzo duża i przekracza 86%. Poniżej tej wartości ginie.
Stonoga murowa jest szkodnikiem w ogrodzie. Zwłaszcza jeśli wystąpi w nim masowo: wówczas obgryza liście i kwiaty, przyczyniając się do powstawania szkód.
W piwnicach i spiżarniach żywi się przechowywanymi warzywami (ziemniaki, marchew, otręby, płatki owsiane i wiele innych), możemy więc mieć niemiłą niespodziankę, kiedy znajdziemy ją w zapasach.
Stonoga murowa nie przenosi chorób, nie jest więc szkodnikiem sanitarnym, nie zagraża też zdrowiu ludzi w znaczący sposób. Jeśli zagnieździ się w domu, w którym są drewniane elementy i duża wilgoć, może powierzchownie uszkadzać drewniane dekoracje i czasem meble. Jeśli zabijemy stonogę na dywanie, pozostanie trudna do usunięcia plama.
Zauważono także, że może uszkadzać tapety, zwłaszcza w miejscach ich odstawania.
Jak się obronić przed atakiem stonogi murowej?
Podstawą profilaktyki jest obniżenie wilgotności. Musi być ona niższa niż 86%, w przeciwnym wypadku zawilgocone pomieszczenia przyciągną nie tylko stonogę murową, ale także inne szkodniki, a na ścianach może zacząć osadzać się groźny dla zdrowia grzyb. Zawilgocenie należy zlikwidować najszybciej jak się da, stwarza ono bowiem bardzo złe warunki do życia lokatorów (firma BIOS posiada w ofercie osuszanie i odgrzybianie budynków).
Oprócz tego:
- należy nie dopuszczać, aby w piwnicy, spiżarni czy na strychu zalegały gnijące resztki warzyw czy owoców, mogą się one stać pożywieniem nie tylko stonogi murowej, ale też innych szkodników, w tym szczurów;
- z obejścia domu należy usuwać wilgotne deski, potłuczone przedmioty, unikać dużych kamieni, gdyż pod nimi kryją się stonogi;
- należy szczególnie dbać o wszystkie miejsca wokół domu, w których jest więcej niż w innych wilgoci, np. okolice rynien (zepsute rynny należy naprawić) czy szamba. Nie należy dopuszczać, aby stała w nich woda;
- konieczne jest usuwanie liści i trawy i niedopuszczanie, aby tworzyły kopczyki;
- w domu należy usuwać każde zbutwiałe drewno;
- trzeba naprawić cieknące krany i wyeliminować wszystkie inne źródła cieknącej wody (np. nieszczelne rury), a także słabo zamocowane umywalki i zlewy;
- zlikwidować wszelkie nieszczelności, przez które stonoga murowa (i inne szkodniki) może dostać się do domu.
Warto wiedzieć, że stonoga murowa nie składa jaj na podłoże. Kopulacja samicy i samca odbywa się w całkowitych ciemnościach, a samica po niej składa jaja do specjalnej jamy lęgowej, która jest umieszczona na spodzie jej ciała. Oznacza to, że samica ma jaja zawsze przy sobie. Zatem zbieranie osobników ma sens – jeśli populacja nie jest zbyt duża, może się udać wyzbierać i problem ze stonogą murową zniknie. Jeśli jednak populacja jest ogromna, a w domu jest dużo wilgotnych zakamarków, samodzielna walka z nią będzie nieefektywna.
Zwalczanie stonogi murowej – Gdańsk, Gdynia, Sopot
Jeśli populacja stonogi murowej jest już duża, samodzielne jej usunięcie może być niemożliwe. W sklepach są co prawda dostępne preparaty, lecz nie zawsze wykazują się odpowiednią skutecznością. Zamiast eksperymentować, warto zwrócić się do firmy DDD o interwencję.
W BIOS zwalczamy stonogę murową stosując:
- oprysk (wykorzystujemy ręczny opryskiwacz ciśnieniowy, ale jeśli zabieg przeprowadzamy na większej powierzchni, wówczas sięgamy po opryskiwacz spalinowy) – dzięki wieloletniemu doświadczeniu równomiernie nanosimy preparat na powierzchnie i osiągamy wysoką skuteczność;
- zamgławianie ULV lub zamgławianie termicznie – te metody w zwalczaniu stonogi murowej stosujemy jako metody pomocnicze w szczególnych przypadkach (kiedy stonogi jest już bardzo dużo). Dzięki temu efektywność zabiegu jest najwyższa, trucizna jest rozprowadzona w każdym zakamarku. Trująca mgła generowana przez generator i wypuszczana pod bardzo dużym ciśnieniem dostaje się w każdą, nawet najmniejszą szczelinę i uśmierca znajdujące się w niej osobniki.
W zwalczaniu stonogi murowej ważne jest zlikwidowanie głównego czynnika, który doprowadził do jej pojawienia się, czyli wilgoci. Stonoga nie pojawia się w suchych domach. Występowanie wilgoci w domu wiąże się z dużym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców, powinna być zatem obniżona nie tylko ze względu na stonogę, ale także ze względu na polepszenie warunków sanitarnych.
Usuń wilgoć – jest bardzo niebezpieczna!
Jeśli w domu pojawiła się stonoga murowa, oznacza to, że jest bardzo źle z wilgocią. W normalnych domowych warunkach stonoga zginie. Przeżyje, jeśli wilgotność wynosi ponad 86%, niestety taki jej poziom jest bardzo niekorzystny dla zdrowia mieszkańców.
Wilgoć w domu umożliwia rozwój grzybów i pleśni. Ich obecność z kolei realnie wpływa na mieszkańców, przyczyniając się do kłopotów zdrowotnych, nawet bardzo poważnych. O tym, czym grozi zawilgocenie, a co za tym idzie – zagrzybienie domu, pisaliśmy już w artykule Grzyb i pleśń w mieszkaniu – czy są groźne dla zdrowia? Dla przypomnienia: wywołują one wysypki, kaszel, nawet uporczywy i prowadzący do astmy, zapalenie zatok, zapalenia różnych stawów i kręgosłupa, drętwienia kończyn, zaburzenia hormonalne, depresję, uszkodzenia organów wewnętrznych, a nawet nowotwory. Długotrwałe wystawienie na działanie zarodników grzybów i pleśni może źle się skończyć. Dlatego jeśli w Państwa domu przyczyną zawilgocenia jest np. zalanie, pomożemy usunąć problem. Więcej przeczytają Państwo w opisie usługi osuszania budynków.
Jeśli stonoga pojawiła się u Państwa w domu, warto sprawdzić poziom wilgoci. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na inne jej objawy: zapach stęchlizny, wypaczenia drewnianych elementów (podłóg, mebli, drzwi), skraplanie wody na szybach i ścianach, zacieki przy cokołach, plamy wilgoci na ścianach, łuszczenie farb. Przynajmniej kilka z tych objawów powinno skłonić nas do wezwania profesjonalnej firmy mającej w ofercie osuszanie i odgrzybianie budynków.
Firma BIOS działa na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale także na terenie wielu innych okolicznych miast (takich jak m.in. Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Jastarnia, Jurata, Hel, Żarnowiec, Kartuzy, Starogard Gdański, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Malbork, Miłoradz, Dziemiany, Kościerzyna, Elbląg, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Lębork, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych). Zapraszamy serdecznie do kontaktu!