Mikroskopijne robaczki w domu - co to może być?

10 grudnia 2021

Mikroskopijne robaczki w domu - zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i wzbudzają niepokój, zwłaszcza jeśli ich populacja zaczyna zauważalnie rosnąć. W kolejnym wpisie na naszym blogu odpowiemy na pytanie, czym są takie małe robaczki i czy należy się ich bać. Zapraszamy do lektury!

Gryzek psotnik

 

Jeden czy dwa ledwo zauważalne "robaczki" nie są zazwyczaj powodem alarmu, ale jeśli zaczynają pojawiać się częściej, są widywane przez różnych domowników, wówczas bywają już powodem alarmu. Pojawia się pytanie, co to za robaki, skąd się wzięły i - co najważniejsze - czy są groźne. Ale także: co robić? Odpowiemy na wszystkie te pytania!

Jednymi z najmniejszych, ale wciąż widocznych gołym okiem owadów pojawiających się w Polsce w domach są gryzki (psotniki). Choć w Polsce spotkamy więcej małych robaków, to właśnie gryzki są na granicy zauważalności, z daleka zazwyczaj wyglądają jak mała, poruszająca się kropka, mniejsza niż główka od szpilki. Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na ich temat.

Gryzki (psotniki) - jak wyglądają?

Gryzki są małymi, mierzącymi maksymalnie 1 mm owadami. Są ruchliwe, niektóre gatunki (a w Polsce gatunków gryzków występuje dużo, ponad 70) mają czułki, inne maleńkie skrzydła, są jaśniejsze i ciemniejsze. Odnóża psotnika są grubsze u nasady, segmentowane na 2-3 człony z pazurkiem. Takie szczegóły można jednakże zobaczyć tylko przez szkło powiększające.

Ich ciało posiada dość charakterystyczny kształt: dość duża głowa przytwierdzona jest do mniejszego tułowia, a z kolei odwłok jest większy, dość krępy i zaokrąglony. Gryzki mogą być beżowe, piaskowe, mleczne (niemal białe), ale także brązowe, dzięki czemu bardziej odznaczają się na jaśniejszym tle i łatwiej je zauważyć.

Jaja gryzków (psotników)

Gryzki są jajorodne, a samica gryzka składa przeciętnie maksymalnie 2 jaja dziennie. Pokryte są one lepką substancją, dzięki której przyklejają się do podłoża. Samica często pokrywa je również resztkami pokarmowymi (a w lasach resztkami roślin). Są dość duże, białawe, a małe gryzki wykluwają się z nich przeciętnie po 11 dniach. 

Co sprzyja rozwojowi gryzków?

Te małe owady mają pewne wymagania wobec miejsca, w którym żyją. Na pierwszym miejscy jest wilgotność: gryzki jak niczego potrzebują do życia wysokiej wilgotności, przekraczającej 55%. Wówczas z powietrza czerpią wodę. 

Oprócz tego potrzebują do życia witamin - na im bardziej bogatych w witaminy produktach żerują, tym lepsze warunki do życia i rozmnażania. Są też ciepłolubne. Takie warunki: ciepło i duża wilgotność są też dobrymi warunkami do rozwoju pleśni, którymi z kolei często żywią się gryzki i które stanowią dla nich bogate źródło pożywienia.

Jednocześnie warto pamiętać, że masowe pojawienie się gryzków w danym miejscu świadczy o tym, że występują w nim niekorzystne dla człowieka warunki. Wilgotność powyżej 55-60%, wysoka temperatura i obecność pleśni zdecydowanie nie są dobrymi do życia warunkami. Warto masowe pojawienie się gryzków potraktować jako ostrzeżenie i znak, że należy w danym miejscu zrobić przede wszystkim porządek sanitarny!

Gryzki jednak nie rozwijają się tylko w starych, zawilgoconych piwnicach o niskim standardzie sanitarnym. Mogą rozwinąć się także w miejscu, w którym nikt by się ich nie spodziewał, mianowicie w nowym budownictwie. Dzieje się tak, kiedy pośpiech nie pozwala na wyschnięcie niektórych powierzchni (np. podłóg, na które szybko nakłada się panele), a w pomieszczeniach długo utrzymuje się podwyższona wilgotność. Po wprowadzeniu się lokatorów, którzy zimą zaczynają grzać, w takich miejscach tworzą się idealne warunki do rozwoju gryzków. Dlatego tak często właściciele nowych mieszkań dzwonią do nas zdziwieni i pytają, skąd się u nich wzięły małe robaki i co mają robić (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: "Małe robaki w nowym domu").

Co jedzą gryzki?

Gryzki są żerują na wielu różnych produktach. Jeśli zamieszkają blisko ludzi, żywią się płatkami owsianymi, jaglanymi, kukurydzianymi, suszonymi produktami spożywczymi (zioła, przyprawy, grzyby), można je spotkać w mące, ryżu, kaszach. To produkty bogate w witaminy, dlatego chętnie są wybierane przez gryzki.

Ale gryzki mogą również osiedlić się w muzeach czy bibliotekach. Tu atakują książki, tapety, elementy dekoracyjne wykonane z naturalnych materiałów, a nawet meble tapicerowane.

Warto pamiętać, że aby gryzki osiedliły się w którymś z tych miejsc, potrzebują wysokiej wilgotności. Ta nie jest dobra ani dla ludzi, ani dla eksponatów muzealnych.

Ocet na gryzki? Spray na gryzki? Bomba na gryzki? Jak się pozbyć gryzków owadów skutecznie?

Oczywiście w internecie znaleźć można mnóstwo porad, jak się pozbyć gryzków skutecznie, przy użyciu domowych sposobów. Najczęściej poleca się ocet, przygotowywanie mieszanek z kwaskiem cytrynowym, czasem zakup dedykowanych preparatów w sklepach. I o ile w naszym domu czy mieszkaniu pojawiają się pojedyncze osobniki, ocet powinien je odstraszyć. Ale jeśli w ogóle się pojawiają, najlepiej zlokalizować, skąd przychodzą i spróbować zlikwidować ich źródło.

Najlepszym sposobem na zwalczenie gryzków jest profesjonalna dezynsekcja. Wykonana odpowiednio dobranym preparatem i przy użyciu wysokiej jakości, wydajnego sprzętu, pozwoli dostać się w każdy zakamarek. To dobry sposób, ale ważne jest także zadbanie o obniżenie wilgotności w pomieszczeniach, w których problem z gryzkami zaistniał. Pamiętać też należy, że jedzenie zaatakowane przez gryzki należy wyrzucić.

Firma BIOS od wielu lat z powodzeniem usuwa całe kolonie gryzków. Robimy to w pełni skutecznie, ponieważ dysponujemy profesjonalnymi zamgławiaczami ULV, które rozbijają preparat trujący na mikroskopijne cząsteczki i wyrzucają go pod ogromnym ciśnieniem. Dzięki temu całe pomieszczenie wypełniane jest trującą parą i nie ma miejsca, którego ta para by nie wypełniła. Do tego używamy preparatów dedykowanych do walki z gryzkami, o potwierdzonej skuteczności (także, a może przede wszystkim naszym doświadczeniem! Po prostu widzimy, że preparaty użyte w celu zwalczenia gryzków są skuteczne).

Zawsze po wykonanym zabiegu instruujemy naszych klientów, co należy zrobić, aby zapobiec pojawienie się gryzków ponownie. Jeśli jest to konieczne, czasem rekomendujemy nawet profesjonalne osuszanie i odgrzybianie budynku - czasem nie ma innej możliwości obniżenia wilgotności, która jest podstawowym czynnikiem warunkującym pojawienie się gryzków.

 

Firma BIOS działa na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Szczecina, Elbląga i wielu innych miast i miasteczek oraz terenów wiejskich do 30 km od Gdańska. Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy mieszkają na terenie objętym zakresem działania firmy BIOS, prosimy o telefon, udzielimy wszystkich potrzebnych informacji. 

Zawsze też instruujemy naszych klientów, jak przygotować się do zabiegów - czy to usuwanie gryzków, zwalczanie prusaków i karaluchów, usuwanie mrówek, zwalczanie pluskwy - czasem wymagają one przygotowania mieszania/ domu, dlatego jesteśmy do dyspozycji przed, w trakcie i po zabiegach. Zawsze działamy do skutku - nigdy nie zostawiamy niedokończonych zabiegów, pracujemy tak długo, aż szkodniki zostaną totalnie wyeliminowane.

Zapraszamy Państwa do kontaktu. Wszelkie informację znajdą Państwo w zakładce Kontakt.

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski