Miazgowiec parkietowiec zasmakuje nie tylko w Waszym parkiecie!
Na naszym blogu pojawił się już wpis o bardzo groźnym szkodniku, który w krótkim czasie może zniszczyć więźbę dachową, czyli o spuszczelu pospolitym. Ale jeśli myślicie, że drewniane elementy wystroju wnętrz są bezpieczne, jesteście w błędzie! Poznajcie miazgowca parkietowca.
Zniszczenie więźby dachowej przez spuszczela pospolitego wiąże się zazwyczaj z ogromnymi kosztami naprawy. Spuszczel wybiera poddasza, bo jest na nich ciepło i spokój. Nie znaczy to jednak, że drewniane elementy wystroju wnętrza są bezpieczne. Nie grozi im co prawda spuszczel, ale inny szkodnik drewna, a konkretnie miazgowiec parkietowiec. Co to za insekt?
Jak wygląda miazgowiec parkietowiec?
To mały owad, którego długość sięga 5 mm. Jego ciało jest mocno wydłużone, spłaszczone i wyraźnie podzielone na 3 części: małą głowę, przedplecze i odwłok. Posiada 3 pary odnóży, a głowa zwieńczona jest parą czułek o ciekawej budowie. Mają one jedenaście członów, zakończone są większą, dwuczłonową buławką. Uwagę zwraca drobne, żółtawe owłosienie, umiejscowione zarówno na głowie, jak i na przedpleczu. Miazgowce są różnie ubarwione: zdarzają się osobniki jasnobrunatne, ale i ciemnobrunatne, w kierunku czerwonego.
Larwy miazgowca parkietowca mierzą do 6 mm, są białe, zgięte w łuk, pokryte delikatnym owłosieniem i wyposażone w 3 pary odnóży.
Jaja z kolei są wydłużone i cienkie, zakończone wyrostkiem na jednym z końców. Samica w ciągu życia składa ok. 70 jaj.
Warunki najlepsze dla miazgowca parkietowca
Najlepszą temperaturą do składania jaj dla tego gatunku jest ta między 17 a 23°C i wilgotność drewna wahająca się między 10 i 20%. Zapłodniona samica najpierw nagryza drewno, sprawdzając zawartość substancji odżywczych w nim. Jeśli natrafi na odpowiednie do przeżycia przyszłych larw, w jego naczynia składa jaja na głębokość do 5 mm.
Czas wylęgu larw jest ściśle powiązany z temperaturą. Zanim staną się poczwarkami, minie od 8 do 20 dni, również w zależności od temperatury. Dorosłe owady żyją ok. 2 tygodni. Czas rozwoju jednego pokolenia trwa od roku do 3 lat, przy czym wydłuża się, gdy warunki są niesprzyjające. Jeśli natomiast miazgowiec zalągł się w drewnie bogatym w substancje odżywcze, jak skrobia i białko, umiejscowionym w ogrzewanych pomieszczeniach, czas ten skraca się do 4 miesięcy.
Miazgowiec żeruje w drewnie liściastym, zarówno obrobionym, jak i surowym. Preferuje dąb i jesion. Nie zasiedla jedynie drewna w ogrzewanych pomieszczeniach, można go znaleźć także na zewnątrz: w leżących pniach, składach drewna, słupach ogrodzeniowych, drewnianych słupach z napięciem, płotach, a także w tartakach.
Niestety, miazgowiec ma niewielkie tak naprawdę wymagania wobec temperatury i wilgotności, a także jakości drewna. Sprzyja to jego rozprzestrzenianiu się. bez problemu bowiem znajduje dogodne dla siebie warunki w wielu miejscach, w tym w naszych domach.
Jak rozpoznać inwazję miazgowca parkietowca?
Miazgowce wybierają bielastą część drewna, w której drążą chodniki podobne do tych wygryzanych przez kołatki. Średnica tych chodników mierzy do 2 mm. Odróżnić je można po tym, że chodniki miazgowców wypełnia mączka drzewna, nie znajdujemy tam raczej odchodów, jak ma to miejsce w przypadku kołatkowatych.
Inwazję tego ksylofaga można rozpoznać po kilku objawach:
- w drewnie pojawiają się okrągłe otwory o średnicy do 2 mm,
- pod otworami tworzą się kopczyki mączki drzewnej,
- w otworach czasem widać larwy o wyglądzie opisanym wyżej,
- w pomieszczeniu znaleźć można żywe lub martwe dorosłe miazgowce,
Szkody wyrządzane przez miazgowca parkietowca
Miazgowiec wyrządza ogromne szkody w porażonym drewnie. To drewno, które preferuje, czyli dąb i jesion, bardzo często jest budulcem elementów wystroju wnętrz. Robi się z niego nie tylko parkiety, ale też boazerie, meble, okiennice, schody, balustrady i wiele innych. Raz porażonego drewna nie opuści, póki nie zniszczy w całości jego bielu.
Miazgowiec jest dużym zagrożeniem także dla wszelkich zakładów, w których składuje się i przetwarza drewno, takich jak stolarnie, zakłady meblowe, tartaki.
Zwalczanie miazgowca parkietowca – Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych miast
Samodzielne zwalczanie miazgowca parkietowca jest w zasadzie niemożliwe. Jego larwy drążą bardzo głębokie kanały w drewnie, dlatego potrzeba tu środków o bardzo silnym działaniu, które będą w stanie na głębokość korytarzy spenetrować drewno.
Firma BIOS zwalcza tego wyjątkowo uciążliwego i niebezpiecznego szkodnika drewna jednym z najlepszych i najmniej uciążliwych obecnie sposobów, jakim jest stosowanie specjalnego żelu. Żel ten jest dostępny jedynie dla specjalistów, a zabieg powinien być przeprowadzany jedynie przez wykwalifikowaną osobę.
Żel ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim skuteczna i nieuciążliwa metoda pozbycia się tego szkodnika. Oprócz tego w dużym stopniu penetruje drewno, wystarczająco głęboko, aby dotrzeć do najgłębiej ukrytych larw. Jego specjalna formuła pozwala na wykonanie zabiegu bardzo dokładnie: żel po nałożeniu na drewno jest biały, dzięki czemu wiadomo, które fragmenty drewna już zostały pokryte. Po wniknięciu preparatu w drewno kolor ten zniknie, a drewno będzie miało identyczny kolor, jak przed zabiegiem. Preparat nie barwi trwale drewna, nie powoduje też późniejszych przekłamań koloru. Oprócz tego w składzie żelu jest fluorescencyjny barwnik, który widoczny jest w świetle ultrafioletowym i również pozwala na ocenienie stopnia pokrycia powierzchni. Barwnik ulotni się w ciągu miesiąca.
Oprócz tego żel nie jest groźny ani dla ludzi, ani dla środowiska. Oznacza to, że nie wydzielają się z niego trujące opary, które mogą wywołać kłopoty zdrowotne teraz lub w przyszłości. Warto skorzystać! Metoda ta w stosunku do stosowanych dawniej np. metody termicznej polegającej na podgrzewaniu drewna do temperatury 55°C, a także fumigacji, w której gazowano pod folią cały budynek ma wiele zalet, a największą jest skuteczność i niewielka uciążliwość.
Serdecznie zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Szczycimy się wieloma pozytywnymi opiniami, ogromnym gronem stałych Klientów z wielu miast. Działamy na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale także wielu innych miast. Ich listę oraz mapkę znajdą Państwo poniżej. Duże zlecenia realizujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy!
Miazgowiec parkietowiec – profilaktyka
Profilaktyka przed inwazją miazgowca jest taka, jak przed większością szkodników drewna. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, nie dopuszczać do zwiększania wilgotności, dbać o drewniane elementy utrzymując je z dala od źródeł wilgoci, czyszcząc je tylko zwilżonymi szmatkami, nigdy mokrymi. Konieczne jest zapewnienie dobrej izolacji domu, zadbanie o szczelny dach, a także o dostęp naturalnego światła do pomieszczeń.
Wśród szkodników drewna są takie, na które ta profilaktyka nie zadziała: preferują wilgotniejsze środowisko lub większe nasłonecznienie. Wówczas konieczne jest skorzystanie z z usług specjalistycznych firm, które właściwie zaimpregnują elementy drewniane. Skorzystanie z pomocy firmy DDD specjalizującej się w zwalczaniu ksylofagów (szkodników drewna) konieczne jest również wtedy, gdy inwazja jakiegoś insekta już się rozpoczęła. Wówczas należy działać szybko i absolutnie tego nie ignorować.