Małe muszki w domu – co to może być?
Dość często zdarza się, że dzwoniący do nas Klienci opisują swój problem jako małe muszki fruwające po domu. Z przerażeniem pytają, co to może być? I czy te muszki są groźne? Dziś wyjaśniamy, z jakimi muszkami najczęściej mamy do czynienia w naszych domach :)
Choć opis problemu, jako małe muszki w domu, nie brzmi zbyt poważnie, w wielu przypadkach jest naprawdę uciążliwy. W domu mogą zjawić się ogromne chmary małych muszek, które obsiadają każdy możliwy kąt. Domowe sposoby często nie działają, a Klienci są zaniepokojeni, czy na pewno ze strony tych owadów nic nie grozi im i ich dzieciom.
Najczęściej w domach zjawia się przedstawiciel jednego z kilku gatunków muszek.
Muszki owocówki
Muszki owocówki są znane chyba każdemu i każdy z nas się z nimi zetknął. Choć nie stanowią w zasadzie żadnego zagrożenia dla zdrowia, potrafią być uciążliwe. Nasza firma często odbiera telefony z prośbą o likwidację muszek owocówek, jeśli ich populacja namnożyła się zbyt mocno. Wówczas okupują każdy fragment kuchni i rzucają się na wszystko, co ma związek z owocami.
Muszki owocówki (octówki) są owadami mierzącymi maksymalnie 3 mm. W ich wyglądzie na plan pierwszy wybijają się oczy: duże i czerwone. Reszta ciała jest zazwyczaj brązowa, z lekkim żółtym zabarwieniem.
Owocówki trzymają się blisko miejsc, w których są owoce. Spotkamy je zatem zarówno w sadach, gdzie operują na opadłych i gnijących owocach jedząc rozwijające się na nich drożdże, jak i w kuchniach, gdzie owoców w najróżniejszych postaciach nie brakuje.
Muszki te rozmnażają się błyskawicznie. Samica składa jednorazowo do 20 jaj bezpośrednio na owoc, dzięki czemu larwy od razu mają dostęp do życiodajnego jedzenia. W dorosłą muszkę przeobrażą się już w 4 dni i oczywiście zaczną się błyskawicznie rozmnażać. Płodność muszek jest ogromna, dlatego w chwilę po domu fruwa ich mnóstwo.
Skąd się biorą muszki owocówki?
A skąd się u nas biorą muszki owocówki? Wydaje się, że znikąd, bo potrafią pojawić się nawet w środku zimy. Ale tak nie jest. Najczęściej przynosimy ich jaja wraz z owocami ze sklepu. W domu się przeobrażają i zaczynają fruwać. Latem oczywiście mogą przyfrunąć przez otwarte okno.
Ziemiórki
Ziemiórki są małymi muchówkami, których długość ciała mierzy nie więcej ni 4 mm. Ich ciało jest smukłe, a w budowie rzucają się w oczy długie nogi i czułki. Są nieco podobne do muszek owocówek, ale tych ciało jest grubsze, bardziej krępe, ziemiórki są zwinne i chudsze.
Ciekawie wyglądają larwy ziemiórek. Są dość długie, mierzą do 7 mm i przeźroczyste. W oczy rzuca się ich głowa, która w przeciwieństwie do reszty ciała jest czarna.
Ziemiórki do rozwoju potrzebują przede wszystkim wilgoci i temperatury pokojowej. Dlatego zaatakują one prędzej kwiatki obficie podlewane, niż te, które nie potrzebują dużo wody. Co więcej, jeśli wody w glebie jest pod dostatkiem, będą ją z gleby właśnie czerpały. Ale wystarczy dzień przesuszenia, aby natychmiast zaczęły szukać wody w samym kwiatku. To wtedy rozpoczyna się dewastująca działalność larw prowadząca do zniszczenia rośliny poprzez dewastację jej systemu korzeniowego.
W momencie, kiedy populacja ziemiórek bardzo już się rozrasta, zaczynają fruwać po domu i niepokoić mieszkańców.
Mączlik szklarniowy
Inwazja mączlika w naszych domach dotyka kwiatów. To właśnie w ich okolicy w pierwszej kolejności zobaczymy to, co nasi Klienci często określają jako "białe muszki fruwające po domu". Wówczas prosimy ich o przyjrzenie się kwiatom, i zazwyczaj tam znajdują źródło wylęgania białych muszek, czyli mączlika szklarniowego.
Jest to mały owad, którego długość dochodzi do 1,5 mm. Jego ciało pokryte jest białym, woskowym nalotem, choć w rzeczywistości jest jasnozielony. W jego budowie w oczy rzucają się przede wszystkim skrzydła, długie i białe, dłuższe niż reszta ciała. Mączliki posiadają małą głowę i jaśniejsze, zielonożółte przedplecze. Na głowie znajduje się para długich i cienkich czułek.
Larwy są okrągłe i lekko spłaszczone. Dostrzec je można gołym okiem (mierzy niecałe 0,5 mm) na spodniej stronie liści. Jaja z kolei są białe tuż po złożeniu, z czasem jednak zmieniają kolor na ciemnoszary.
W oczy rzucają się przede wszystkim dorosłe owady, które gromadnie siedzą na roślinach, a z czasem zaczynają fruwać też po całym domu. Są to szkodniki. Atakują warzywa i rośliny ozdobne. Żywią się sokiem z liści, wysysając go, przez co doprowadzają do żółknięcia liści i marnienia całej rośliny, której wzrost i rozwój zostają zatrzymane. Oprócz tego pokrywają roślinę spadzią, która z czasem coraz mocniej zaczyna pokrywać rośliny. Na niej rozwija się grzybica, która z kolei pokrywa roślinę czarną substancją. Zaatakowana roślina wygląda żałośnie.
Zwalczanie muszek w domu – Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg i inne miasta
Pojawienie się małych muszek w domu zazwyczaj oznacza kłopoty. Najczęściej ich ofiarami padają nasze rośliny, ale bywa, że atakują owoce i przyczyniają się do psucia owoców. W momencie, kiedy zidentyfikujemy w naszym domu ziemiórki albo mączlika, jest pewne, że zaatakowały roślinę. Wówczas tylko szybka reakcja może ją uratować. Środki ochrony roślin znajdą Państwo w każdym ogrodniczym sklepie. My natomiast bez problemu zajmiemy się muszkami fruwającymi po domu. Jeśli jest ich naprawdę bardzo dużo warto zamówić dezynsekcję.
Przyjedziemy z naszym sprzętem i zlikwidujemy ich całą populację, bez względu na to, jak duża ona jest. Zazwyczaj używamy w tym celu zamgławiania ULV, metody, która świetnie się sprawdza w likwidowaniu nawet dużej populacji owadów. Wytwarza się w jej trakcie trującą mgłę o bardzo małych kropelkach, która rozprowadzana jest po pomieszczeniu pod bardzo dużym ciśnieniem i uśmierca wszystkie znajdujące się w nim owady.
Mogą Państwo bez problemu zaufać naszej firmie! Działamy na rynku od ponad 20 lat, w tym czasie zgromadziliśmy już bardzo liczne grono Klientów, którzy polecają nas swoim krewnym i przyjaciołom. Bardzo serdecznie zapraszamy do współpracy osoby z Trójmiasta i miast oraz miasteczek wypisanych niżej, obok mapki!