Larwy moli na suficie - co robić?
Zauważyłam larwy na suficie, ale odkurzanie nic nie dało - jakże często słyszymy podobne zdania! Zazwyczaj pojawiające się na suficie larwy są larwami moli spożywczych. A my podpowiadamy, co zrobić w sytuacji, kiedy się pojawią. Zapraszamy do lektury.
Mówi się, że im bardziej zamożne społeczeństwo, tym więcej moli. Z roku na rok obserwujemy coraz więcej zgłoszeń dotyczących moli, które ciężko wytępić. Na szczęście BIOS ma swoje sprawdzone od lat sposoby na walkę z molami!
Mole spożywcze - skąd się biorą?
Jest kilka dróg, którymi mole mogą przybyć do naszego domu i rozgościć się w nim na dobre.
- Latem bardzo często przylatują przez okno (np. od sąsiadów). Małe motylki starają się nie rzucać w oczy, a jako że latem do naszych domów wlatuje dużo owadów, możemy nie zwrócić na nie uwagi lub potraktować jak małe ćmy, które zabłądziły do nas przypadkiem. Zignorowanie dorosłych moli może prowadzić do zaatakowania przez nie produktów sypkich zgromadzonych w naszych szafkach;
- Kratki wentylacyjne - w budynkach wielorodzinnych również tą drogą może dojść do przedostawania się moli;
- Produkty spożywcze kupowane w sklepie - dotyczy to zarówno produktów sypkich (mąka, musli, płatki itp.), bakalii (orzechy, rodzynki itp.), jak i np. cukierków z orzechami (więcej o tym pisaliśmy w artykule: Robaki w cukierkach - co to za szkodniki i czy są groźne?).
Jak widać, jest sporo dróg, którymi mole mogą się dostać do naszego domu. Warto sprawdzać produkty spożywcze, które potencjalnie mogą być siedliskiem moli, przed umieszczeniem ich w szafce. Natomiast jeśli mole przyfruwają od sąsiada, należy zwracać uwagę na dorosłe mole fruwające po domu i je usuwać.
Larwy moli na suficie - czy to możliwe?
Jak najbardziej pojawianie się larw moli na suficie jest możliwe, zwłaszcza jeśli inwazja tych szkodników jest znaczna i porażonych zostało już wiele produktów. Zazwyczaj larwy pojawiają się na suficie, jeśli gniazdo moli jest gdzieś w górnych szafkach lub za szafkami, długo nie zostało wykryte, dochodzi więc do szybkiego namnażania się tych szkodników. Krępe, białawe lub kremowe larwy z brązową głową mają silne szczęki, są w stanie bez problemu przegryzać opakowania. Całkiem sprawnie się też poruszają, dlatego wejścia na sufit to dla nich żaden problem.
Co jedzą mole?
Mole spożywcze mają dość rozbudowany jadłospis. Są w stanie zaatakować wiele produktów. W tym produkty sypkie, jak cukier, mąki, kakao, przyprawy, zioła, makarony, ryż, kasze, ciastka, rodzynki i wszelkie inne możliwe bakalie, a także orzechy, batony czy kremy orzechowe.
W poszukiwaniu gniazda moli warto pamiętać, że czasem orzechy wykorzystywane są do zrobienia ozdób. Także w świątecznych stroikach czy dekoracjach mogą kryć się mole.
Dlaczego mole spożywcze są szkodnikami?
Mole spożywcze nie tylko zjadają zaatakowane jedzenie, ale składają wprost do niego jaja. Jaja te są lepkie i natychmiast pokrywają się produktem, do którego zostały złożone, ciężko jest je więc na początku zauważyć. Dorosłe mole wytwarzają również oprzędy - takie lepkie nici, którymi związują jedzenie. W ten sposób porażone jedzenie nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia i nie ma już sposobu, żeby to jedzenie uratować.
Niestety w kuchni, w której doszło do namnożenia moli, łatwo jest przeoczyć produkt sypki, w którym również mogą kryć się jaja i larwy. Dlatego jeśli znaleźliśmy mole w kuchni, powinniśmy wyrzucić wszystko, w czym mogły się mole zadomowić. To oznacza często wyrzucenie sporej ilości jedzenia i zapasów, bo w naszych kuchniach mnóstwo rzeczy przechowywane jest w formie sypkiej.
Warto jednak pamiętać, że mole spożywcze nie są same w sobie w żaden sposób toksyczne dla człowieka. Zjedzenie nawet larwy takiego mola raczej nie skończy się dla nas zatruciem pokarmowym (w przeciwieństwie do różnych innych szkodników spożywczych, np. mącznika młynarka).
Jak się pozbyć moli spożywczych i ich larw?
Walka z molami spożywczymi na własną rękę może być karkołomna. Niestety mole potrafią rozejść się dosłownie po całej kuchni, zaatakować wszystko, co jest w ich bardzo szerokim jadłospisie, błyskawicznie złożyć jaja i rozpocząć cykl życia nowego pokolenia. Jeśli więc zauważyliśmy larwy moli, trzeba:
- najlepiej wyrzucić wszystkie sypkie produkty, które trzymamy otwarte lub w foliowych albo papierowych torebkach;
- przejrzeć wszystkie produkty spożywcze, które mają np. orzechy (popularne cukierki czekoladowe, batoniki, a nawet słoik z Nutellą czy innym kremem orzechowym) w poszukiwaniu larw;
- przejrzeć wszelkie stroiki, ozdoby, w których wykorzystano orzechy;
- wyczyścić wszystko wodą z łagodnym detergentem oraz przemyć octem;
- nowe zapasy produktów sypkich umieścić w szczelnie zamykanych, szklanych pojemnikach.
Czasem jednak zdarzy się, że mole wciąż wracają, czasem trudno jest znaleźć ich gniazdo, choć wydaje się, że dosłownie wszystko już przeszukaliśmy. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zamówienie profesjonalnej dezynsekcji moli spożywczych.
Zwalczanie moli spożywczych - Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice
Jeśli zachodzi taka konieczność, warto zamówić zwalczanie moli spożywczych w profesjonalnej firmie DDD. Przy użycia wysokiej jakości sprzętu i sprawdzonych preparatów dobra firma DDD usunie problem już po jednym zabiegu.
Jeśli są Państwo z Gdańska lub okolic, zapraszamy do kontaktu z BIOS. Profesjonalne zwalczanie moli spożywczych wykonujemy szybko i sprawnie. Korzystamy ze znakomitej metody, jaką jest zamgławianie ULV. Zabieg ten polega na rozpyleniu preparatu trującego w postaci trującej mgły i wtłoczeniu go w dezynsekowane miejsce pod ogromnym ciśnieniem. Wypełnia on każdy centymetr pomieszczeń, dzięki czemu nie ma konieczności szukania gniazda ręcznie - gdziekolwiek ono jest, preparat do niego dotrze i zlikwiduje wszystkie mole, jak się w nim kryją.
Preparaty w BIOS dobieramy tak, aby były skuteczne. Nie eksperymentujemy - wiemy, czego użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Również posiadany przez nas sprzęt jest wysokiej jakości. Dzięki temu zabiegi, które Państwu oferujemy, są skuteczne, a przy tym nie niszczą przedmiotów w domu, nie stanowią zagrożenia dla sprzętu RTV, nie moczą powierzchni.
Oprócz tego zawsze przed zabiegiem udzielamy rad, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji. A jeśli mają Państwo obawy, czy dezynsekcja nie jest zagrożeniem dla dziecka lub czworonoga, zapraszamy do lektury naszych artykułów: Dezynsekcja a niemowlę i małe dziecko oraz Dezynsekcja a bezpieczeństwo zwierząt domowych.
Zapraszamy do kontaktu!